ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معاون ابتکار عنوان کرد: ضرورت بازنگری شناگاه‌های کشور

معاون ابتکار عنوان کرد: ضرورت بازنگری شناگاه‌های کشور

ایسنا/ معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به 40 ایستگاه پایش میکروبی در استان‌های ساحلی کشور از شرایط حاد میکروبی شهرهای نوشهر و چالوس خبر داد و افزود: امکان شنا در این ایستگاه‌ها وجود ندارد.

پروین فرشچی با بیان اینکه اهمیت محیط زیست دریایی برای ایران از این جهت است که این کشور دارای سه دریا است و داشتن سه دریا کشور را به کشوری دریا محور تبدیل کرده است، گفت: با توجه به نیروی انسانی و منابع مالی در اختیار این معاونت ثابت می‌کنند که با حداقل‌ها تا جایی که در توان ما بوده درخصوص سواحل و دریاها فعالیت کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه برنامه‌های معاونت محیط زیست دریایی در سه بخش پایش‌های سواحل و دریاها، ارتباطات بین سازمانی و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است، افزود: در هفت استان ساحلی پایش به صورتی است که کارمندان به کمک نیروهای استانی پایش‌ها خاصه در مورد پایش میکروبی به صورت ماهانه انجام می‌دهند.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه پایش‌های میکروبی به صورت ماهانه در استان‌های ساحلی و در 40 ایستگاه انجام می‌شود، اظهار کرد: پایش فلزات سنگین و آلودگی‌های نفتی نیز توسط این معاونت صورت می‌گیرد.

فرشچی با اشاره به اینکه ما ریاست کمیته کشند قرمز را برعهده داریم، گفت: در سطح ملی و منطقه‌ای در رابطه با کشند قرمز، عوامل، راهکارهای مقابله و پیشگیری از آن فعالیت داشته‌ایم. همچنین در این رابطه ارتباط مستقیمی با کویت که مقر همکاری‌های منطقه‌ای کشورهای حاشیه خلیج فارس است، داریم.

وی در مورد پروژه‌های معاونت در سال‌های 93 و 94 گفت: حفاظت از تنوع زیستی، حفاظت از زیستگاه‌های لاک‌پشت‌ها و مرجان‌ها، حفاظت از جنگل‌های حرا و مطالعه علل مرگ و میر پستانداران از جمله اقدامات این معاونت بوده است.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه 70 درصد برنامه توسعه‌ای دولت در سواحل دریاها به ویژه سواحل مکران متمرکز است، اظهارکرد: برای اینکه برای توسعه آمادگی داشته باشیم، پروژه پهنه‌بندی سواحل مکران را شروع کردیم و در زمینه جانمایی، سرمایه، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در مورد استقرار صنایع مطالعاتی انجام می‌دهیم.

فرشچی در مورد آلودگی میکروبی کشور گفت: در استان‌های شمالی کشور از جمله نوشهر و چالوس شرایط میکروبی حادتر از سایر ایستگاه‌ها است. بنابراین شنا و بهره‌برداری از این ایستگاه‌ها نباید انجام شود.

وی با بیان اینکه با وزارت کشور رایزنی داشتیم که شناگاه‌ها مورد بازنگری و بررسی قرار گیرند، افزود: باید در صورت ضرورت شناگاه‌ها به جای دیگری انتقال یابند، زیرا میکروب‌های ناشی از فاضلاب‌های انسانی و صنعتی در دریاها رها شده‌اند. البته مشکل فاضلاب‌ها را در استان‌های جنوبی کمتر داریم، ولی در شمال کشور این مشکل پررنگ‌تر است.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه از اقدامات دیگر سازمان مساله بازنگری قوانین حاکم بر سواحل و دریاها است، گفت: قوانین کلی کشور قوانین جامعی است اما با توجه به شکنندگی و حساسیت دریاها، این قوانین کافی نیستند. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که بازنگری روی قوانین صورت گیرد.

فرشچی در ادامه با اشاره به نقش معاونت دریایی در تدوین و توسعه سند ششم، سند توسعه صنایع دریایی و سند توسعه فناوری دریایی گفت: در مفاد برنامه‌های توسعه چهارم و پنجم نقش دریاها ضعیف و صیانت از مسائل دریایی و سواحل کمرنگ بوده است. سعی داریم در برنامه ششم مسائل سواحل و دریاها را مطرح کنیم.

وی با اشاره به نقش فعال معاونت محیط زیست دریایی در همکاری‌های بین‌المللی منطقه گفت: ایران برای دریای خزر در کنوانسیون تهران و برای خلیج فارس و دریای عمان در کنوانسیون کویت فعال است. این کنوانسیون‌ها پروتکل‌هایی دارد که مسئولیت کشورها را تعیین می‌کند.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با بیان اینکه این کنوانسیون‌ها و برنامه‌های آنها از چند جهت اهمیت دارد، افزود: دریا به عنوان مساله مشترک بین کشورها مطرح است و حضور ایران در این برنامه‌ها بسیار حائز اهمیت است و به نوعی قدرت کشور ما را در منطقه نشان می‌دهد. بنابراین هرچه پربارتر و فعال‌تر در این کنوانسیون‌ها شرکت کنیم، نقش ایرا ن را در منطقه پررنگ خواهیم کرد.

فرشچی با بیان اینکه چند پروژه دیگر در مورد گرم شدن جهان روی محیط زیست دریایی داشته‌ایم، اظهار کرد: این امر که در کنوانسیون سازمان ملل که مربوط به تغییرات آب و هوایی است، ایران حرفی برای گفتن داشته باشد، مساله مهمی برای کشور ما است.

وی در مورد صنعت اوراق‌سازی کشتی با اشاره به اینکه تقاضاهای بسیاری در این مورد در کشور ما وجود دارد، گفت: مجموعه‌ای از کشتی‌های مغروقه در خلیج فارس و دریای عمان داریم. صنعت اوراق کشتی صنعت کثیفی است چون آلودگی‌ها و بیماری‌های بسیاری تولید می‌کند. با وجود اینکه 180 کشور دنیا می‌توانند در این عرصه فعالیت کنند و برخی از آنها حتی از نظر علمی صاحبنظر در حوزه این صنعت هستند؛ اما از بین این 180 کشور تنها 4 یا 5 مرکز اوراق سازی کشتی در دنیا داریم.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با تاکید بر اینکه همه کشورها بر آسیب‌های ناشی از صنعت اوراق کشتی مطلع هستند، گفت: با وجود اینکه این صنعت از نظر اقتصادی سودآور است و آورد بسیاری برای کشور دارد، کشورها به دلیل آلودگی هوا و خاک و پساب این صنعت حاضر به ایجاد آن نیستند.

فرشچی با اشاره به اینکه اگر تصمیم‌ها بر این باشد که مرکز اوراق‌سازی در کشور ما تاسیس شود، باید مکان‌یابی آن صورت بگیرد، افزود: این مکان‌سنجی از سال گذشته شروع شده و 90 درصد آن مطالعات تمام شده است. ایجاد مرکز اوراق کشتی برای کشور ما تصمیم درستی نیست؛ زیرا امکان جذب سایر کشورهای خلیج فارس به ویژه عراق به این صنعت را فراهم می‌کند و باید تا جایی که ممکن است از راه‌اندازی این صنعت جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه حدود 270 کشتی مغروقه (غرق شده) در مسیر اروند رود وجود دارد، اظهار کرد: سیاست دولت این است که پاکسازی اروند رود به منظور کشتیرانی صورت گیرد که بخش خصوصی با مشارکت سپاه و سایر نهادها تقاضای خروج کشتی‌های مغروقه را دارد.

معاون محیط زیست دریایی حفاظت سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه اوراق‌سازی غیرقانونی کشتی به ندرت و در مورد کشتی‌های کوچک انجام می‌شود، گفت: در دنیا تنها چین، اندونزی، هند، ترکیه و پاکستان مرکز اوراق کشتی دارند و قرار است از مرکز اوراق کشتی ترکیه که از تکنولوژی‌های بهتری استفاده می‌کند بازدید کنیم.

فرشچی با بیان اینکه قرار است به صورت پایلوت دو یا سه کشتی را اوراق کنیم، افزود: فقط بدنه این کشتی‌ها اوراق می‌شود و این کشتی‌ها دارای مخزن سوخت نیستند. این کشتی‌های مغروقه (غرق شده) خوراک کارخانجات فولاد هستند و قبل از خرید 150 کشتی مغروقه درعراق، باید اقداماتی برای پایلوت این طرح انجام شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده