ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راه‌های درمان طمع

راه‌های درمان طمع

آرمان/ برای مقابله جدی با طمع، علاوه بر طرح و اجرای قوانین مبتنی بر آموزه های دینی و اقدام همه جانبه و همآهنگ مسئولان و نیز فعالیت مدیران و متفکران فرهنگی، علمی و آموزشی تک تک افراد جامعه نیز می بایست به نوبه خود به بازشناسی ریشه ها و راهکارهای مقابله با طمع به عنوان ام‌الفساد اخلاقی اقدام کنند. مسئولان نباید به تساهل و تسامح در برابر مفسدان اقتصادی و اجتماعی زمینه های رشد این رذیله اخلاقی را فراهم نمایند و سهم عمده خود در فرآیند مقابله با طمع و آزمندی را فراموش نکنند. اما در این اجمال به راه‌های مقابله فردی، اکتفا می شود: ۱- قناعت و ساده زیستی به عنوان پادزهر و اصلی ترین فضیلت در برابر رذیله طمع، به عنوان فرهنگ و تقوای معشیت می بایست در خانه و خانواده مورد عنایت والدین قرار گیرد و نوجوانان بتوانند به راحتی روح و روان خود را از رذیله طمع دورنگه دارند. اگر بگوییم، ریشه تمامی قتل ها، سرقت ها، غارت ها، جنگ ها، جنایت ها، خشونت های خانوادگی، فاصله های عظیم طبقاتی، ریشه در طمع و آزمندی دارد امر واضحی را طرح و تکرار کرده‌ایم۲- عمل، جسم و نیت، روح هر عمل می باشد، لذا اگر برای به‌دست آوردن ثروت و قدرت، نیت (که روح و قطب نمای عمل می باشد) را جلب رضایت خداوند لازم و کافی بدانیم، تیشه به ریشه طمع و حرص زده ایم . ۳- فلسفه وجودی هر پدیده ای (مسکن، مرکب، پوشاک، و خوراک، ...) را بشناسیم در این صورت مسکن و مرکب برای آرامش و انجام بهتر امور زندگی خواهد بود نه فخرفروشی و زیاده طلبی و استثمار دیگران. ۴- معاشرت و مراوده با سرمایه سالاران و ثروت اندوزان دامنه آتش زیاده طلبی و دنیا پرستی و طمع را در ذهن و زند گی برافروخته و مانع مقابله با رذیله طمع خواهد شد. برعکس مراوده و دوستی با افراد قانع و ساده زیست قوت و قدرت ما را در جهت مقابله با آرزوهای طولانی تقویت خواهد کرد. ۵- مطالعه سرگذشت پاکان و نیکان و صالحان و مبارزان. ۶- توجه و تداعی آثار و عوارض تلخ و گزنده فردی و اجتماعی طمع، راه انتخاب سبک زندگی توأم با قناعت و ساده زیستی را هموارتر خواهد کرد.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده