ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

توصیه های بشردوستانه اسلام در رفتار با اهل کتاب

توصیه های بشردوستانه اسلام در رفتار با اهل کتاب

شبستان/ متن زیر در خصوص "نیکی عدالت ورزانه به اهل کتاب" از اثر ارزشمند مفاتیح الحیات نوشته آیت الله جوادی آملی مرور می شود:
قرآن می فرماید: خدا شما را از نیکی و عدالت ورزی به کسانی که در امر دین با شما پیکار نکرده و از خانه و دیارتان بیرون نرانده اندT نهی نمی کند. یقینا خدا عدالت پیشه گان را دوست دارد.
این قانون عام الهی نسبت به همه بیگانگان است. آنان تا هنگامی که به مسلمان آزاری نمی رسانند و با نظام اسلامی نمی جنگند از آن جهت که انسان اند از همزیستی مسالمت آمیز برخوردارند و این همان رعایت اعتدال اصل حقوق بشر و انسان دوستی است.

پرهیز از تهمت به اهل کتاب: امام صادق (ع) فرمودند: «برای مسلمانان شایسته نیست یهودی و نصرانی و مجوسی را به چیزی متهم کند که بدان علم ندارد.»

نیکی به همنشین یهود: امام صادق (ع) فرمودند: «اگر فردی یهودی با تو همنشین شد با وی به نیکی همنشینی کن.»

عیادت از بیمار یهودی: امیرمومنان امام علی (ع) می فرمایند: «پیامبر (ص) از یک بیمار یهودی عیادت کردند.»

پرهیز از تجاوز به حریم اهل کتاب: پیامبر (ص) فرمودند: «خدا خوردن بی اجازه از میوه های اهل کتاب را بر شما حلال نکرده است.»

نیکی به همسفر اهل کتاب: در بخش یکم گذشت که در دوران زندگی حضرت امیر مومنان (ع) در کوفه روزی با مردی ذمی همسفر شد و به هنگام جدا شدن از او، وی را بدرقه کردند. این کار سبب شگفتی و پرسش ذمی شد. آن حضرت (ع) در پاسخ فرمودند: پیامبر ما این گونه فرمان داده است، ذمی به جهت این رفتار کریمانه اسلام آورد.
محمد بن مسلم از امام باقر (ع) درباره مردی که پزشکی نصرانی یا یهودی وی را مداوا و برایش دارو تهیه کند پرسید. آن حضرت (ع) فرمودند: «اشکالی ندارد. همانا شفا به دست خدای متعالی است.»

ادب نامه نگاری به اهل کتاب: ابوبصیر گفت: از امام صادق (ع) پرسیدند اگر کسی به فردی مجوسی یا یهودی یا نصرانی نیاز پیدا کند... و برای رفع نیاز ناچار باشد که برایش نامه بنویسد آیا می تواند در نامه نام کافر را مقدم بدارد و بر او سلام کند؟ امام صادق (ع) فرمودند: «روا نیست که در ابتدای نامه نام آن کافر را بنویسی ولی می توانی در نامه ات به وی سلام کنی زیرا رسول خدا (ص) به کسرا و قیصر نامه می نوشت».
البته چنانکه درباره مجوس خواهد آمد شرایط متفاوت اند و در مواردی که ناچار باشد جایز است. مقصود از سلام کردن در این احادیث، تنها در نامه نگاری است نه در لفظ و معاشرت کلامی.

جواز عبور اهل کتاب: علی بن جعفر گوید: از امام کاظم (ع) پرسیدم:‌ آیا یهودی، نصرانی و مجوس می توانند برای سکونت به سرزمین اسلامی کوچ کنند؟ آن امام (ع) فرمود: توقف (مسکن گزیدن) شایسته نیست ولی می توانند در روز فرود آند و شب خارج شوند .
رعایت حقوق ذمی (اهل کتاب): امام سجاد (ع) فرمودند: «حق اهل ذمه (‌از اهل کتاب ) این است که آنچه را خدا از آنان پذیرفته است پذیرا باشی و تا زمانی که به عهد وفا می کنند بر آنها ستم نکنی.

کیفر ستم به اهل ذمه:
در ادامه می فرمایند: «در معامله با آنان به حکم خدا عمل کن و از این که آنها در پناه اسلام اند، پیمان الهی را مراعات کن و باید برای وفای به این پیمان، میان تو و ستم بر آنها مانعی باشد (مبادا به آنان ستم کنی) زیرا رسول خدا (ص) می فرمودند: «هر کس بر اهل ذمه ستم کند من دشمن اویم، پس از خدا بترس ...»
رسول خدا (ص) می فرماید: «هر گاه اهل ذمه مورد خیانت و فریب واقع شوند دشمن بر مسلمانان چیره می گردد.»

دفاع از اهل ذمه: نه تنها ستم کردن به اهل کتاب ذمی روا نیست بلکه بر دفاع از آنان در برابر ستم دیگران سفارش شده است، چرا که آنان طبق پیمانی که با مسلمانان دارند جان و اموالشان باید در امنیت باشد، چنانکه آنان نیز باید مقررات جامه اسلامی را رعایت کنند. از آن جهت که مسلمانان باید به عهد و پیمان خود حتی با غیر مسلمان وفا کند در اینجا نیز دفاع از آنها در برابر ستم دیگران لازم است.
امیرمومنان (ع) می فرمایند: «به من خبر رسید که مردی از لشکر شام به خانه زنی مسلمان و زنی غیر مسلمان که در پناه حکومت اسلامی بود وارد شده و خلخال و دستبند و گردنبند و گوشواره های آنها را غارت کرده است در حالی که هیچ وسیله ای جز گریه و التماس برای دفاع نداشته اند ... اگر مسلمانی از این رخداد تلخ از روی تاسف بمیرد بر او سرزنشی نیست بلکه نزد من ستوده است.»


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X