ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

همسری و مادری اولویت یک زن چنانچه اولویت مرد، پدری و همسری است

همسری و مادری اولویت یک زن چنانچه اولویت مرد، پدری و همسری است

خبرگزاری دانا/ اولین اولویت یک زن در نگاه نظامند اسلام همسری و مادری است، چنانچه اولین اولویت مرد، پدری و همسری می باشد به واقع نظام حقوقی اسلام به گونه ای برنامه ریزی شده تا زن و مرد مکمل یکدیگر باشند.
اسلام دینی جامع است و به عنوان برنامه زندگی انسان به همه ابعاد وجودی چه در سطح فردی و چه اجتماعی توجه داشته است واین توجه زمینه رشد و کمال او را در هر دو جنبه فراهم کرده است. البته انسان به عنوان یک موجود اجتماعی با زندگی در اجتماع باید به این رشد و کمال دست یابد.

مهمترین نهاد اجتماعی

یکی از مهمترین نهاد های اجتماعی از نظر اسلام خانواده است، خانواده کارکرد مهم و اساسی تأمین نیروی انسانی اجتماع را به عهده دارد به این معنا که خانواده از یک طرف به تولید نسل پرداخته واز سوی دیگر وظیفه تربیت آنها را برعهده دارد بنابر این باید گفت، اهمیت خانواده تا جایی است که بقای جامعه به بقای آن بستگی دارد.

در راستای بقای خانواده به عنوان هسته اولیه جامعه باید نیاز های مادی ومعنوی آن تامین شود اما اینکه این نیاز ها را چه کسی یا چه کسانی باید تامین کنند، بررسی بیشتری را می طلبد.

همسری و مادری اولویت یک زن چنانچه اولویت یک مرد پدری و همسری است

اولین اولویت یک زن در نگاه نظامند اسلام همسری و مادری است، چنانچه اولین اولویت مرد پدری و همسری می باشد به واقع نظام حقوقی اسلام به گونه ای برنامه ریزی شده تا زن و مرد مکمل یکدیگر باشند و مهمترین نشانه این امر تأمین نیاز های مالی است که برعهده مرد گذاشته شده است و زن هیچ مسئولیتی در این زمینه نداشته تا بتواند تمام حواسش را در درون خانه و خانواده جمع کرده و وظیفه خطیر تربیت فرزندان را عهده دار باشد.

در واقع اسلام با وارگذار کردن نقش مادری به زن جایگاه وی را در سایر بخش ها جامعه مشخص کرده است.

تفاوت ها تکوینی زن و مرد برای ایفای نقش های مختلف

از منظر اسلام زن و مرد از نظر وجودی و انسانی از ارزش یکسانی برخوردار هستند و هیچ یک بر دیگری برتری وجودی ندارد و در واقع وجود یکسری تفاوت های تکوینی زمینه به عهده گرفتن نقش های منختلف را برای دو طرف فراهم آورده است.

اما آنچه باعث شده در این نگاه نقش مادری بر عهده زن گذاشته شود ویژگی های طبیعی و جسمانی زن است که زمینه انجام این نقش را برای او فراهم می کند. از نظر بیولوژیکی این زن است که توانایی بارداری، شیر دادن به نوزاد را در مسیر رشد به عهده دارد.

نوزاد انسان برخلاف سایر موجودات بسیار ضعیف و از همان آغاز تولد نیاز به مراقبت های ویژه دارد، زن به واسطه ویژگی های جسمانی و عاطفی خاصی که خدا در وجود او قرار داده بهترین گزینه برای این امر خطیر می باشد.

ارزش نقش مادری

بارداری و نگهداری کودک مادر را از فضای اجتماعی دور می سازد به علاوه این کار مشقت هایی را برای او فراهم می کند که اسلام با مکانیزم های تشویقی خود شریطی را فراهم می آورد تا زن برای ایفای این نقش رغبت داشته باشد، ارزش فوق العاده ای که اسلام برای نقش مادری قائل است، احترام به شخصیت مادر، مژده بهشت برای مادران از جمله مکانیزم های تشویقی اسلام برای ایفای نقش مادری می باشد.

نقش عاطفی و تربیتی مادر

اما نقش مادری تنها به رشد و بقای اولیه کودک ختم نمی شود بلکه نقش و وظیفه مادری برای ورود کودک به جامعه و اجتماعی شدن او از اهمیت زیادی برخوردار است در این بخش مادر وظیفه دارد هم از نظر عاطفی و شخصیتی فرزند خود را رشد داده و هم وی را با ارزش ها و هنجار های جامعه آشنا کند.

محبتی که به کودک ابراز می شود باید دارای دو ویژگی مهم باشد. این محبت باید بلاشرط و بی دریغ باشد تا کودک احساس امنیت و تعلق به محیط پیرامون را پیدا کند زیرا انسان با گرفتن محبت سرشار می تواند اعتماد به نفس پیدا کرده و با حضور در اجتماع به آن فایده برساند.

نقش مادر در انتقال ارزش ها از درجه اهمیت بالایی برخوردار است زیرا کودک اولین الگوی رفتاری خود را از اطرافیان دریافت می کند و از آنجایی که کودک بیشترین وقت خود را با مادر می گذراند پس بیشترین تأثیر را هم از مادر دریافت می کند. اینجاست که به نقش مهم و اساسی مادر در خانواده و نهایاً اجتماع پی می بریم بنابراین هرچه نهاد های فرهنگی و اجتماعی بر روی نقش خانواده و خصوصاً مادر سرمایه گذاری کنند نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X