ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر دادگستری: ایمان، علم و عقل سه ضلع مثلث الگوی اسلامی هستند

وزیر دادگستری: ایمان، علم و عقل سه ضلع مثلث الگوی اسلامی هستند

فارس/ وزیر دادگستری گفت: با اطمینان می‌توانم بگویم که کمتر از ۵۰ درصد برنامه پنجم توسعه در کشور اجرایی شده است.

مصطفی پورمحمدی در سلسله نشست‌های گفتگوهای راهبردی که به میزبانی دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت برگزار شد، اظهار داشت: این مرکز قابل توجه و تأثیرگذار است که نقش بسیار بالا و ارزنده‌ای را در ارائه الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت دارد.

وی با بیان اینکه دنیای آینده،‌ دنیای هماوردی نرم است، گفت: تمام عوامل سخت و ابزار و ظرفیت‌های سخت و نیمه‌سخت در آینده‌ای نزدیک یا از کارآیی خواهند افتاد یا در خدمت عوامل نرم قرار می‌گیرند.
پورمحمدی با بیان اینکه دانش، فرهنگ عامه، حجم داده‌های اطلاعاتی و قدرت تحلیلی در جوامع معنا می‌یابد، گفت: اگر به آموزه‌های دینی هم مراجعه کنیم، می‌بینیم که تمام این آموزه‌های همین آینده را پیش‌بینی کرده که دنیا در حال رشد عقلانی است.

وزیر دادگستری افزود: در واقع وقتی جهان به یک عقلانیت مناسب برسد، پدیده ظهور اتفاق می‌افتد. زمانی که امام زمان(عج) ظهور کند رشد عقلانیت بشری به کمال می‌رسد و سیر تحولات هم علی‌رغم ضعف‌ها، ظلم‌ها، کاستی‌ها، نابرابری‌ها و جنگ‌ها این را نشان می‌دهد.
پورمحمدی با تأکید بر اینکه دنیای آینده، دنیای کسانی است که حرف برای آیندگان دارند،‌ گفت: آنها می‌توانند با انسان مستقیم و به تناسب نیازهای‌شان ارتباط برقرار کرده و استدلال‌های قابل قبولی ارائه دهند.

وی با بیان اینکه کار علمی دارای جذابیت‌های زیادی است، گفت:‌طبق مطالعه‌ای که داشتم متوجه شدم، 28 اندیشکده در این مرکز وجود دارد که این به معنای دنیایی از مباحث ظریف، حساس و قابل توجه در این مرکز است.
وزیر دادگستری تصریح کرد: در واقع ما در جامعه ایران منتظر یک الگو هستیم که پیام آن به سرتاسر جهان مخابره خواهد شد که البته مخالفان و دشمنانی هم دارد.

پورمحمدی تصریح کرد: این پایه این مدل و مبنا چه می‌تواند باشد که برای مردم ایران توفیقاتی را فراهم کند؟ معنویت، علم و تفکر 3 ضلع مثلثی بودند که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند و من هم ایمان، علم و عقل را 3 ضلع مثلث این الگوی اسلامی می‌دانم و تصور می‌کنم ایمان از معنویت و عقل از تفکر جامع‌تر است. در واقع پایه تمدن اسلامی، رشد و توسعه اسلامی است.

وزیر دادگستری با بیان اینکه جامعه اسلامی این 3 ضلع را پایه و اساس می‌داند، گفت: ما نسبت به ایران شناخت و شناسایی کافی داریم، اما شناخت و شناسای‌مان نسبت به مردم ایران چقدر است؟ هدف اصلی باید مردم باشند؛ چراکه آنها مخاطبان اصلی و مهم این الگو هستند.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: ما دانشگاه‌های بسیار خوبی در سطح کشور داریم که در آنها متخصصان زیادی پرورش می‌یابند و پنجمین کشوری هستیم که سالانه تعداد زیادی مهندس از دانشگاه‌های‌مان فارغ‌التحصیل می‌شوند، اما متأسفانه قدرت جذب و به‌کارگیری آنها را نداریم.

وی ادامه داد: با یک نگاه جامع می‌توانیم متوجه شویم که اصولی هم‌چون مسئولیت‌پذیری، جمع‌پذیری، نظم، صبوری، پاسخگویی و قانون‌مداری در جامعه ما پایین است و یکی از کارهای مهم شما شناسایی این عوامل واپس‌گرا و به‌دست آوردن نتیجه و دلایل آن است.

پورمحمدی با تأکید بر اینکه قانون اساسی ما جزو پیشرفته‌ترین قوانین اساسی است، گفت: شما می‌توانید مطالعه کنید که ما چقدر قانون اساسی را اجرا کردیم. من با اطمینان می‌توانم بگویم کم‌تر از 50 درصد برنامه پنجم توسعه در کشور اجرا شده است، اینکه فقط اهل علم باشیم تا عمل، نقصی بزرگ محسوب می‌شود.
وزیر دادگستری تأکید کرد: در واقع شما باید الگویی را پیشنهاد دهید تا از فضای شکلی خارج شویم، باید سعی شود مردم که مخاطبان اصلی ما هستند بر روی این الگوها مطالعات عمیق‌تری صورت دهند تا بتوانیم راهکارهای مفیدی را ارائه دهیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده