ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: دو راهبرد تحولات خاورمیانه

آرمان نوشت: دو راهبرد تحولات خاورمیانه

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

تحولات خاورمیانه بین دو راهبرد خلاصه شده است؛ یک راهبرد ایرانی که مبتنی بر ثبات و وحدت است و راهبرد دیگر عربستانی- اسرائیلی که مبتنی بر تفرقه و بی‌ثباتی است. از آنجا که شیب تحولات خاورمیانه علیه برخی کشورهای واگرا ازجمله عربستان است آنها سعی می‌کنند نقش بی‌ثباتی داشته باشند. از سوی دیگر دنیا به راهبرد ایران نزدیک شده است زیرا راهبرد ایران مبتنی بر فشار بر گروه‌های تروریستی و حفظ ثبات است. ایران نباید در میدان عربستان بازی کند. اقدام علیه نمایندگی عربستان در تهران که توسط نیروهای تندرو انجام شد اقدام اشتباهی بود و عربستان از این موضوع برای پنهان کردن سیاست‌های ضدحقوق‌بشری و ضدامنیتی خود استفاده کرد. آمریکا درمنطقه خاورمیانه بین دو راهبرد دچار نوعی تناقض است. راهبرد مبتنی بر مهار ایران و دیگری راهبرد مدیریت تحولات منطقه‌ای. زمانی که جان کری با مقامات وزارت خارجی ایران و عربستان تماس می‌گیرد و معتقد است دو طرف باید تنش‌ها را مدیریت کنند. این امر نشان‌دهنده ترس آمریکایی‌ها از راهبرد مدیریت بحران است. البته آمریکا در منطقه خاورمیانه سیاست مهار ایران را دنبال می‌کند. آمریکایی‌ها نسبت به این تحجر اعراب که منجر به ضعف مدیریت تحولات خاورمیانه توسط غربی‌ها شده نگران هستند. البته سیاست توام با خصومت و دشمنی‌ها عربستانی‌ها وگروه‌های تروریستی چون داعش برای منطقه خطرناک‌تر از راهبردهایی است که آمریکایی‌ها تاکنون طراحی کرده‌اند. ایران باید در چهار جنبه در قالب دیپلماسی عمومی فعال باشد. این چهار جنبه عبارتند از: سیاست دفاع و صیانت از حقوق بشر و نیز حق انتقاد در کشورهای عربی از جمله اعدام شیخ نمر به عنوان بزرگ‌ترین قربانی در نقض حقوق‌بشر در عربستان. موضوع دیگر دفاع از دموکراسی‌خواهی در کشورهای عربی منطقه است چراکه واقعیت دنیای عرب چیزی نیست که در اتحادیه عرب می‌گذرد بلکه این واقعیت نزد جوانان عرب این کشور‌هاست چرا که آنها از نظام بسته سیاسی و عدم‌وجود دموکراسی در کشورشان به‌شدت ناراضی هستند. مساله دیگر موضوع تروریسم است چراکه برخی کشورهای اتحادیه عرب که بانی سیاست منفی در اتحادیه عرب هستند عامل اصلی تجهیز و توانمند‌سازی مالی گروه‌های تروریستی هستند. موضوع آخر اینکه کشورگشایی که برخی کشور‌ها از جمله عربستان در خاورمیانه انجام می‌دهند با روح روابط قرن بیست و یکمی همخوانی ندارد. عربستان در رابطه با یمن و بحرین سیاست تهاجمی را در پیش گرفته است و این جزو مواردی است که ایران در دیپلماسی عمومی خود باید در نظر گیرد. بدون آنکه ایران را وارد سیاست تقابلی نماید. با توجه به اینکه دنیا به این سمت حرکت کرده است که تحولات را واقعی‌تر از گذشته می‌بیند به نظر می‌رسد این چهار موضوع واقعی‌تر از آن است که اتحادیه عرب به دنبال آن باشد و در آینده اروپا وآمریکا حتی مجبورند بیشترین حق را به ایران دهند و واقعیت حضور و نفوذ ایران را درتحولات و مسائل منطقه‌ای در نظر گیرند. در این خصوص ایران باید در آینده در قالب سیاست صبر و انتظار ومنطق به گونه‌ای عمل کند که دوران تاخت‌وتاز پول وتبانی عربستانی‌ها و برخی شیوخ عربی بگذرد و زمینه برای بازی معقول و منطقی ایرانی فراهم شود.

*حشمت‌ا... فلاحت‌پیشه

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده