ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سیارات بیشتری می توانند میزبان حیات باشند

سیارات بیشتری می توانند میزبان حیات باشند

بیگ بنگ/ پس از کشف نظری اخترفیزیکدانان مبنی بر این که میلیون‌ها سیاره‌ای که به دلیل نامناسب بودن شرایط کنار گذاشته شده‌اند، دانشمندان با تحقیقی جدید نشان دادند که احتمالا سیارات بیشتری می توانند میزبان حیات باشند
سیاره‌های شبه زمینی اولین مکان‌هایی هستند که برای زندگی کردن مورد بررسی قرار می‌گیرند اما تعداد زیادی از این سیارات در مدار ستاره‌هایی حرکت می‌کنند که به کوتوله های نارنجی و قرمز مشهور هستند و از خورشید کوچکترند. ستارگان کوتوله بسیار شایع هستند؛ آنها بیش از ۷۰ درصد از ستارگان جهان را تشکیل می‌دهند و تقریبا تصور می‌شود که هر کوتوله قرمز دارای سیاره‌ای واقع در فاصله قابل سکونت و با سطح آب شبیه به زمین است.
اما تا همین اواخر، سیاره‌های هم اندازه زمین کشف شدند که به دور سیاره‌های کوتوله می‌چرخیدند و تصور می‌شد که به قفل گرانشی دچار هستند. این بدان معناست که آنها همیشه با یک طرف رو به ستاره‌ها گردش می‌کنند، مانند ماه که همیشه یک طرف آن رو به زمین است. این امر منجر به شکل‌گیری سیاره‌ای می‌شود که نیمی از آن بیابان سوزان و نیمی از آن پهنه‌ای از یخ است و برای زندگی کردن مناسب نیست.

اما بر اساس پژوهشی که اخیرا در مجله Science Express منتشر شده، همیشه اینطور نیست. محققان به رهبری جرمی لکونت، محقق پسادکترا در موسسه کانادایی اخترفیزیک نظری دانشگاه تورنتو یک مدل آب و هوایی سه بعدی ساخته و دریافتند که یک جو نازک به سیاره اجازه می‌دهد از قفل گرانشی رها شده و در زمان حرکت در مدار ستاره، به چرخش در آید.
planetپیش از این دانشمندان بر این باور بودند که تنها یک جو بزرگ می‌تواند چرخش قابل توجهی را ایجاد کند، اما به گفته لکونت، جوهای نازک ممکن است از تاثیر گردشی بیشتری برخوردار باشند زیرا آنها اجازه می‌دهند نور بیشتری از ستاره به سطح سیاره بتابد. این گرمای خورشیدی به هدایت باد برای ایجاد یک جزر و مد جوی پرداخته که به نوبه خود اصطکاک ایجاد کرده و باعث می‌شود این سیاره به چرخش درآید.

محققان بر این باورند که سیارات هم اندازه زمین با شرایط جوی مشابه در واقع در زمان گردش به دور ستارگان کوتوله نارنجی و برخی از ستارگان کوتوله قرمز دارند، به دور خود نیز می‌چرخند. ستاره‌شناسان در انتظار شواهد تجربی برای حمایت از نظریه خود هستند، اما بر این باورند که این امر می‌تواند جستجوی دانشمندان را برای حیات در خارج از منظومه شمسی گسترش دهند. جزئیات بیشتر این پژوهش در مجله Science منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده