ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هاموند: همکاری امنیتی با ترکیه مانع سفر 600 تندرو انگلیسی به سوریه شده است

هاموند: همکاری امنیتی با ترکیه مانع سفر 600 تندرو انگلیسی به سوریه شده است

ایسنا/ وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر به ترکیه گفت همکاری اطلاعاتی نزدیک‌تر میان لندن و آنکارا اجازه داد که تعداد هرچه بیشتری از افراط‌گران انگلیسی در مسیر رفت و آمد خود به کشورهایی نظیر سوریه و عراق بازداشت شوند.

به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در سفر دو روزه خود به آنکارا و همچنین در جریان بازدید خود از یک کمپ متعلق به آوارگان در جنوب ترکیه این اظهارات را مطرح کرد.
بخش عمده مباحثات سفرهاموند به ترکیه مربوط به چگونگی جلوگیری از ورود شبه نظامیان خارجی به سوریه و همچنین مقابله با موج مهاجران به سمت اروپا بود.
هاموند اظهار داشت: در نتیجه همکاری اطلاعاتی نزدیک‌تر ما با ترکیه نزدیک به 600 شهروند انگلیسی که تلاش داشتند به سوریه بروند رهگیری شدند.
هاموند همچنین اظهار داشت که اتحادیه اروپا باید با همکاری نزدیک‌تری درباره مساله ورود مهاجران به این قاره عمل کند. وی همچنین یک یا دو کشور عضو این اتحادیه را از جمله ایتالیا را مقصر تامین اعتبارات وعده داده شده برای توافق اتحادیه اروپا به منظور مقابله با ورود مهاجران دانست.
اکتبر گذشته براساس یک توافق مهم ترکیه متعهد شد با دریافت کمکی سه میلیارد یورویی از اتحادیه اروپا، جلوی ورود مهاجران به قاره اروپا را بگیرد اما هنوز این پول به دست ترکیه نرسیده است.
هاموند ادامه داد: نتیجه همکاری اطلاعاتی نزدیک‌تر ما با ترکیه این بوده که ترکیه تبدیل به شریک مهم ما در زمینه رهگیری شبه نظامیان خارجی شده است.
وی افزود: ما مجموعا حدود 600 شهروند انگلیسی را متوقف کرده‌ایم برخی از آنها در مرز انگلیس و در تلاش برای خروج از کشور متوقف شده و برخی دیگر در هنگام ورود به استانبول و یا در مسیر نقل وانتقال به سوریه متوقف شدند اما بخش زیادی از این افراد از جانب مقام‌های ترکیه و براساس اطلاعاتی که ما توانسته‌ایم ارائه کنیم بازداشت شدند.
هاموند گفت: آنچه که ما حقیقتا مشاهده می‌کنیم تحول بسیار چشمگیر در زمینه اطلاع رسانی و اخطار از جانب ترکیه است. برخی از افراد بازداشت شده در هنگام ورود به فرودگاه‌های ترکیه و بعد از آنکه مقام‌های این کشور از قبل اخطار لازم را درخواست کردند بازداشت شده و تعدادی نیز حدود 45 دقیقه بعد از آنکه مقامات انگلیس به همتایان ترکیه‌ای خود درباره آنها اطلاع دادند، بازداشت شدند.
این اطلاعات نشان می‌دهد که از مجموع 1400 انگلیسی که از سال 2012 تا کنون تلاش کردند به سوریه سفر کنند 40 درصد از این کار باز داشته شده‌اند. کسانی که از سوی ترکیه دستگیر شده‌اند یا به انگلیس مسترد شده و یا به اتهام تلاش برای عبور غیرقانونی از مرز سوریه در ترکیه بازداشت شده‌اند.
هاموند در عین حال تاکید کرد که انگلیس خواهان همکاری بیشتر با ترکیه است.
وی گفت که وزارت خارجه انگلیس علاوه بر مساله همکاری در زمینه اخطاریه‌ها خواهان آن است که دو کشور برای ایجاد یک دورنمای اطلاعاتی درباره موج ورودشبه نظامیان خارجی به سوریه تلاش کنند.
وی افزود: ما ترکیه را یکی از مهمترین شریکان اطلاعاتی خود می‌دانیم.
وزیر خارجه انگلیس همچنین در سفر خود به ترکیه از کمپ آوارگان در جنوب این کشور به نام کمپ ساریکام که در آن 12 هزار آواره سوری سکونت دارند بازدید کرد.
وی خاطرنشان کرد: انگلیس آماده تامین 400 میلیون یورو پول وعده داده خود در چارچوب توافق اتحادیه اروپا با ترکیه است. اتحادیه اروپا باید با همکاری نزدیک‌تری عمل کند و دادن پول وعده داده شده به ترکیه را آغاز کند. این نیازمند آن است که 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به طور واحد اعطای این اعتبارات را آغاز کنند آنطور که من فهمیده‌ام یک یا دو کشور باعث به وجود آمدن مشکلات بروکراتیک داخلی شده‌اند و به این علت آنها نتوانستند این پول را پرداخت کنند.
هاموند گفت: ایتالیا یکی از این کشورها است البته من فکر نمی کنم مساله مربوط به ایتالیا باشد از نظر من ایتالیا یکی از کشورهایی است که نتوانسته است سهم خود را ادعا کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده