ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چگونه با فرزندان خود که دروغ می گویند برخورد کنیم

چگونه با فرزندان خود که دروغ می گویند برخورد کنیم

بولتن نیوز/ حتما برای شمام اتفاق افتاده که فرزندانتان در خصوص مسائلی به شما دروغ بگویند، اکثر والدین در این مواقع با خود فکر می کنند که چگونه می توانند این عادت بد را از کودکان خود دور کنند. در این بخش می خواهیم تا نکاتی کلیدی در خصوص برخورد با کودکانتان که دروغ می گویند را به شما بیاموزیم:
در ابتدا، چرا کودکان دروغ میگویند؟
وقتی کودکان دروغ میگویند والدین از خشم بر افروخته میشوند، به خصوص وقتی که دروغ آشکار است مثلا شنیدن پافشاری کودک در اینکه به رنگ دست نزده است یا شکلات نخورده است، وقتی که صورت و پیراهنش خلاف گفته اش را میرساند بسیار خشم آور است.دروغهای کودکان مربوط به امیدها و دلهره های آنهاست ، دروغها آشکار کننده آن چیزی هستند که کودک میخواهد انجام دهد یا باشد.
واکنش کامل و پخته نسبت به یک دروغ بیشتر بایستی درک مفهوم آن دروغ را منعکس سازد نه انکار مفهوم آن یا محکومیت فرد دروغ گو را. ما از طریق اطلاعاتی که از دروغها کسب میکنیم میتوانیم به کودک کمک کنیم تا واقعیتها را از افکار پوچ وخیالی تشخیص بدهد.وقتی پسر بچه ای به ما خبر میدهد که برای عید، فیل زنده ای را به عنوان هدیه سال نو دریافت کرده، اگر پاسخ دهیم:
(تو دلت میخواست این طور بود)
(تو دلت میخواهد یک فیل داشتی)
مفیدتر خواهد بود تا اینکه دروغگویی او را ثابت کنیم و دست به انکار گفته او بزنیم.
دروغها به 2 دسته تقسیم میشوند :
١-دروغ هایی که حقایق را بیان میکنند: گاهی اوقات کودکان بدین خاطر دروغ میگویند که اجازه ندارند حقیقت را بر زبان بیاورند. وقتی کودک به مادرش میگوید که از برادرش متنفر است مادر شاید او را به خاطر این حقیقت گویی تنبیه کند. اگر همین کودک در آن لحظه برگردد و آشکارا به دروغ اعتراف کند و بگوید که حالا دیگه برادرش را دوست دارد مادرش شاید به او پاداش بدهد و او را محکم در آغوش بگیرد و ببوسد.خوب شما فکر میکنید این کودک چه نتیجه ای از این تجربه خواهد گرفت؟ وی نتیجه خواهد گرفت که آدم را به خاطر حقیقت گویی کتک میزنند.
2-دروغ هایی که محرک داشته باشند:
والدین نباید سؤالاتی از کودکان بکنند که کودک به منظور دفاع از خود پاسخ دروغ به آنها بدهد. کودکان از اینکه پدر ومادر از آنها سوال و پرس جو کنند، متنفرند. به خصوص هنگامی که گمان میکنند والدینشان از قبل پاسخها را میدانند.کودکان از سوالاتی که نقش دام را دارند بیزارند. سوالاتی که وادارشان میکند دروغ بگویند و یا حقیقت را بر زبان بیاورند و خجالت بکشند.
مثلا وقتی تفنگ یک بچه 7سا له ای میشکند و بچه از این اتفاق وحشت زده میشود و تکه های آن را پنهان میکند و به والدین دروغ میگوید در برخورد نباید به بچه گفت:
(ای دروغ گوی لعنتی ! تو تفنگت را شکستی) چرا دروغ گفتی؟
بهتر است بگویٔیم:
" این طور که میبینم تفنگ جدیدت را شکسته ای " زیاد دوام نیاورد، حیف شد تفنگ گران قیمتی بود.
کودک چند درس با ارزش میآموزد:
پدر درک میکند. من میتوانم مشکلاتم را به او بگویم. من باید بیشتر از هدیه هایش مواظبت کنم.
برخورد با دروغگوییخط مشی ما در برابر دروغ گویی مشخص است از یک طرف ما نباید باز پرس بازی در بیاوریم و کودک را سوال پیچ کنیم و موضوع را بزرگ جلوه دهیم از طرف دیگر باید حتما و بدون تردید رک و پوست کنده حرف بزنیم.
مثلا: وقتی از مدرسه اطلاع میدهند که فرزندمان در امتحان ریاضی اش مردود شده نباید از او بپرسیم:
"در امتحان ریاضی قبول شدی ؟مطمیٔنی؟ خوب این دفعه دیگر دروغ دردت را دوا نخواهد کرد ! ما با معلمت صحبت کردیم واو گفت مردود شدی "
در عوض، به طور صریح و پوست کنده به فرزندمان میگویٔیم:
(دبیر ریاضیات به ما گفت که تو در امتحان نمره قبولی نیاوردی ما به خاطر این مسیٔله خیلی ناراحتیم و نمی دانیم چه کمکی از دستمان بر میآید تا برایت انجام بدهیم).
خلاصه ما کودکمان را تحریک نمیکنیم تا برای دفاع از خودش دروغ بگوید و نیز آگاهانه برای کودک فرصت ایجاد نمی کنیم که دروغ بگوید.
وقتی کودک قطعا دروغ میگوید واکنش ما نباید غیر اخلاقی و دارای هیجان شدید بوده بلکه باید واقعی و دور از احساس باشدما میخواهیم کودکمان بداند که نیازی ندارد به ما دروغ بگوید.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده