ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از پشت بام اسکناس های سبز بچین!

  از پشت بام اسکناس های سبز بچین!

راه دانشجو/ رمضان رستمی روی پشت بام منزلش یک "صندوقچه گنج" دارد. او کسی است که ۱۰۰ متر از پشت بام خانه اش را تبدیل به گلخانه کرده و با کشت گل و گیاه و صیفی جات و صرف فقط چند ساعت در روز، سالانه ۱۸ میلیون دارد. با رمضان رستمی و خانواده اش همراه شدیم تا ریز و درشت کشت خیار گلخانه ای روی پشت بام منزل را برایمان تشریح کند.
به گزارش گروه اقتصادی «خبرگزاری دانشجو»، اگر آستین بالا زده اید و و با ما و رمضان رستمی همراه شده اید حتما به آسانی می توانید چهارچوب گلخانه تان را روی پشت بام علم کنید و همین امروز فردا بذر اسکناس های سبز را در خاک بنشانید! در این گزارش قرار است بیاموزیم چگونه در گلخانه کوچکی که روی پشت بام خانه بنا کرده ایم خیار گلخانه ای بکاریم. کشتی که می گویند بسیار پرسود و البته راحت است.

یک فن تازه گلخانه ای

در گلخانه ای که در پشت بام ساخته اید می توانید خیار گلخانه ای بکارید. نکته ای که باید برای کاشت صیفی جات گلخانه ای در نظر بگیرید این است که هنگام خرید پلاستیک گلخانه ای (همان عایقی که روی چهارچوب گلخانه را می پوشاند) دقت کنید عایق UV دار باشد. کیفیتی که این روزها برای عینکهای آفتابی هم مدنظر است. کارکرد اصلی پلاستیک های UV دار این است که اشعه های آسیب رسان خورشید را دفع می کنند. رمضان رستمی می گوید: "عایق های ساده گلخانه ای (آنهایی که UV دار نیستند)، زیر نور آفتاب خاصیت ذره بینی پیدا می کنند که این اشعه ها برای رشد گیاهان به خصوص صیفی جات بسیار مضر است. این عایق های جدید که به تازگی به به بازار آمده اند تفاوت قیمت چندانی با نوع ابتدایی پلاستیک های گلخانه ای ندارد. اما در نتیجه نقش اساسی بازی می کند."

یک سیستم پر طمطراق!

می رویم سر اصل مطلب. کاشت خیار گلخانه ای با این فرض شروع می کنیم که یک گلخانه ۱۰۰ متری روی پشت بام خانه بنا کرده اید. یک چهارچوب فلزی با عایق های UV دار. قبل از هرچیز باید به فکر یک سیستم آب رسانی قطره ای باشید. رمضان رستمی می گوید: "خیار گلخانه ای یا همان خیار درختی با سیستم ابرسانی قطره ای پرورش داده می شود و به جز این روش، روش های دیگر نه به صرفه است و نه به درد به خور."

انگار مسئله دارد کمی پیچیده می شود. "آبرسانی قطره ای" اسم با مسمایی است که بعضی ها را می ترساند و بعضی ها را متعجب می کند! اولین سوالی که با شنیدن نام این سیستم پرطمطراق مطرح می شود این است که چقدر خرج بر می دارد؟ رستمی در این باره می گوید: "این کار یک کار برای همیشه است. یعنی شما یک بار هزینه می کنید و این سیستم در همه دوره های مختلف کاشت محصول پاسخگو است. مثل لوله کشی ساختمان که یک بار برای همیشه است. کلا برای راه اندازی این سیستم در ۱۰۰ متر مربع گلخانه، چیزی حدود یک تا یک و نیم میلیون تومان کنار بگذارید. این سیستم آبرسانی شامل یک مخزن ۱۰۰۰ لیتری آب، حدود ۱۰۰ متر لوله یک یا نیم اینچی مخصوص آبیاری قطره ای و یک پمپ آب متوسط." نکته مهم در سیستم آبرسانی قطره ای این است که در این سیستم آب کمی مصرف می شود. حتی کمتر از مقداری که با آب پاش های دستی مصرف می شود."

ناودانی یا بالشتکی؟!

وقتی خیالتان از بابت آبرسانی راحت شد می توانید به مرحله بعد فکر کنید. به نوع گلدان ها. رستمی برای این مرحله دو روش استاندارد پیشنهاد می کند؛ یکی روش به اصطلاح ناودانی و دیگری روش بالشتکی. نام شان کمی عجیب و غریب است. اما هر دو در مرحله اجرای کار ساده هستند. ابتدا می رویم سراغ روش ناودانی.

رمضان در این باره می گوید: "ناودانی همانطور که از اسمش معلوم است لوله های نیمه ای است از جنس گالوانیزه. درون این لوله ها از خاک پر می شود و این سازه های یک دست و ردیفی، می شود گلدان های گلخانه شما. در این روش نکته حائز اهمیتی وجود دارد که نباید از آن غافل شد، این که حتما باید ناودان هایی که انتخاب می کنید بین ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشند. این فاصله به این خاطر است که درختچه های خیار در ماه های اول، روی زمین گسترده نشود و بپوسد. نه تنها در این روش بلکه در در دیگر روش ها هم باید توجه داشته باشید که گلدان های خیار ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر از زمین فاصله داشته باشند. در روش ناودانی این فاصله با چهارپایه های کوچکی که زیر ناودان ها قرار می گیرد حفظ می شود. روش ناودانی نیز مانند سیستم آبرسانی قطره ای عمری است. یعنی یکبار برای همیشه. اگر می خواهید با این روش شروع به کار کنید، روش ناودانی حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هزینه دارد."
روش دوم کم هزینه تر است اما یکبار مصرف. اگر دست و بالتان خالی است بهتر است بروید سراغ روش بالشتکی.

رمضان رستمی می گوید: "با ۱۰۰ هزار تومان می توانید بالشتک (یا همان گلدان های پلاستیکی) را از بازار خریداری کنید. این گلدان های کیسه ای که از جنس پلاستیک ضخیم و شفاف هستند وقتی با خاک پر می شوند در نهایت به شما یک یک گلدان با ابعاد یک متر در ۴۰ سانتی تحویل می دهد. در هر یک از این گلدان ها می توانید ۴ بذر خیار گلخانه ای بکارید که هر کدام تبدبل به یک درختچه می شوند. توجه داشته باشید که بذرها باید به اندازه دو برابر قطرشان در خاک فرو روند و فاصله و حریم ۳۰ سانتیمتری یک بذر خیار یا بذر دیگر رعایت شود".

تا اینجای کار بستر کاشت برای شما فراهم شده است. بستری که یک خرج اولیه به حساب می آید. اینطور که حساب کتاب کردیم ساخت ۱۰۰ متر گلخانه روی پشت بام راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای و فراهم کردن بستر کاشت با روش ناودانی حدودا ۹ میلیون تومان هزینه برمی دارد اما با بستر کاشت بالشتکی ۸ میلیون تومان.

خاک از گل نازکتر

از این مرحله به بعد می توانید دست به چرتکه شوید و هزینه هر دوره کاشت خیار گلخانه ای را حساب کنید. این هزینه ها را برای هر دوره مد نظر بگیرید. گلخانه ها خالی است و اول باید برویم سراغ خاک گلخانه. برای خیار درختی یک نمونه خاک تعریف شده است که می توانید آن را از بازار تهیه کنید. مخلوط کوکوپیت و پرلیت."کوکوپیت و پرلیت" بسته پیشنهادی خیلی از کسانی است که خیار گلخانه ای می کارند.

رمضان رستمی می گوید: "این نوع خاک گلدان که هم قیمت پایینی دارد و هم کیفیت بالایی، از پس تمام آزمون ها برآمده و تجربه ثابت کرده مخلوطی که از دو سوم کوکوپیت و یک سوم پرلیت باشد مناسب ترین خاک برای کاشت خیار گلخانه ای را در اختیار شما قرار می دهد. تهیه این خاک برای ۱۰۰ متر مربع گلخانه حدودا ۱۵۰ هزار تومان است. دقت کنید هیچ وقت مخلوط آماده خاک، خریداری نکنید. مطمئن ترین کار این است که شما هر دو نمونه پیشنهادی را تهیه کنید و با همان فرمول که گفتم مخلوطشان کنید."

واریته سرنوشت ساز


این مرحله را بسیار جدی بگیرید. مرحله انتخاب بذر. "بذر نقش مهمی در کشاورزی بازی می کند. هر بذری مناسب کار و شرایط کاشتی که شما در نظر دارید، نیست. برای کاشت خیار گلخانه ای تنها یک بذر را به شما پیشهاد می کنم. بذری که خودم از آن ها نتیجه گرفتم. واریته سوکراتس. سوکراتس بذری است که مقاومت بالایی در برابر نوسانات آب و هوایی دارد. میوهای سوکراتس سبز تیره رنگ می شود و تا ۱۸ سانتیمتر رشد می کند. از ویژگی این بذر مقومت فوق العاده آن در برابر سرماست تا آنجا که گلخانه دارها برای کاشت زمستانه خیارهای درختی تنها از این بذر استفاده می کنند. شما از هر بذری که استفاده کنید حتی از مرغوب ترین هایش، نباید از مرحله "داشت" و مراقبت از محصول غافل شوید".

  از پشت بام اسکناس های سبز بچین!

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X