ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شفق قطبی چگونه شکل می گیرد؟

شفق قطبی چگونه شکل می گیرد؟

بیگ بنگ/ جو زمین غالبا پدیده ای زیبا را به نمایش می گذارد که به آن شفق شمالی یا شفق جنوبی گفته می شود. چنین نمایشی در واقع از ذرات باردار و بادهای خورشیدی سرچشمه می گیرد.
در این حالت، ناحیه هایی از آسمان که در نزدیکی قطب مغناطیسی شمال یا جنوب قراردارند بانوری می درخشند که ممکن است شکل های متفاوتی به خود بگیرد: به شکل یک تابش عمومی، شکل بادبزن، پرده های آویزان در آسمان یا میخ هایی که به طرف بالا رها می شوند. طوفانهای خورشیدی ذراتی از جنس الکترون و پروتون و یونهای سنگین هستند که در پی انفجارات سطحی خورشید از آن جدا شده و به سوی فضا از جمله زمین می آیند. این ذرات با میدان مغناطیسی زمین برهم کنش می کنند و برخی از آنها در طول خطوط میدان مغناطیسی به سمت قطب های مغناطیسی شمال و جنوب زمین شتاب می گیرند.
هنگامی که به جو زمین می رسند در ارتفاع در ارتفاعات ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتری (بیشتر اوقات در بلندی ۱۰۰ کیلومتر)، اتم هایی را که جو را می سازند بمباران کرده و آنها را تحریک میکنند. سقوط الکترون به ترازهای پایین که حداقل به طور موقت در تراز انرژی ۲ می ایستد باعث تولید نور مرئی می گردد. در این فرایند، رنگ های معینی از نور به دلیل وجود انواع اتم ها و درجه تحریک پذیری آنها احتمال بیشتری برای به چشم آمدن دارند. برای نمونه مولکول های اکسیژن تمایل به تولید نور قرمز یا زرد، اتم های منفرد اکسیژن مایل به تولید نور سبز و اتم های نیتروژن مایل به تولید نور بنفش دارند، هر رنگ وابسته به خطوط مسلط مربوط به طیف خاصی است.

شفق قطبی رنگیاکنون ما نشانه هایی داریم مبنی بر اینکه زمانی که شفقی در یک قطب رخ می دهد، شفقی مشابه در قطب دیگر به وقوع می پیوندد. تصور می شود که الکترون ها درون خطوط مغناطیسی در کم تر از یک ثانیه از قطبی به قطب دیگر انتقال می یابند و بنابراین این مفهوم ایجاد می شود که دو قطب در شکل گیری شفق های قطبی با یکدیگر ارتباط مجازی دارند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X