ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

وزیر بهداشت: تقلب در غذا و دارو، بدترین نوع راهزنی است

وزیر بهداشت: تقلب در غذا و دارو، بدترین نوع راهزنی است

اخرین خبر/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تقلب در غذا و دارو، زشت ترین کار و بدترین نوع راهزنی است زیرا مردم به این محصولات اعتماد و بابت آن پول پرداخت می کنند.

سیدحسن هاشمی روز شنبه در همایش کشوری آزمایشگاه های برتر در سالن ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی افزود: تقلب از سوی سودجویان مختلف صورت می گیرد و حتی ممکن است این سودجویان ، لباس سفید بر تن داشته باشند.

وی در ادامه به ایجاد اضطراب از طریق اطلاع رسانی برای مصرف برخی مواد غذایی اشاره کرد و گفت: گاهی در حجم وسیعی برای ایجاد اضطراب در بحث سلامت غذا، اطلاع رسانی هائی انجام می شود و گاهی می بینیم فضای کشور برای برنج تا چهارماه درگیر اضطراب است و کاش در این میان، دفاع از حقوق شهروندی مطرح باشد؛ اما مساله تصفیه حساب های اقتصادی و سیاسی در بین است.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در این ارتباط ادامه داد: نمی خواهم کسی را متهم کنم اما بی اطلاع هم نیستم.
وی تصریح کرد: جایی که باید حقوق شهروندی را ببینیم، این مقوله، مغفول و کم رنگ است اما در برخی موضوعات که بین آن ها، دعواست، دفاع از مردم، بهانه و به یک موضوع خاص توجه می شود.
وزیر بهداشت ادامه داد: حق مردم این نیست که با اعصاب و روان آن ها در موضوعات مختلف بازی کنیم؛ مجموعه اطلاعاتی که در اختیار مردم قرار داده می شود ، یاس آور است؛ این اتفاقات برای کشوری که در تحریم بوده است و می خواهد اقتصادش از رکود در بیاید ، مسیر خوبی نیست.
هاشمی افزود: امید است که به مردم امید ببخشند البته نه بطور کاذب ؛ این روزها سرنوشت ساز است ؛ امیدواریم امشب تحریم ها برداشته شود؛ افراد گمنامی برای برداشتن تحریم ها، زحمت های زیادی کشیده اند. باید از این فرصت استفاده کنیم. همه باید بدانند که فرصت های زیادی برای سرمایه گذاری در کشور ایجاد شده است.
وزیر بهداشت اظهار امیدواری کرد که بعد از برداشته شدن تحریم ها در موضوع غذا، بهانه ای برای مراقبت از سلامت مردم باقی نماند و تجهیزات و امکانات لازم در اختیار آزمایشگاه ها قرار گیرد. اگرچه در این زمینه با برخی کشورهای پیشرفته، فاصله زیادی داریم اما مهم این است که به این سمت (مراقبت از سلامت مردم و تجهیز آزمایشگاه ها ) در حال حرکت هستیم.
وزیر بهداشت تصریح کرد: خودنمائی سودجویان در بخش غذا فوق العاده است و باید جلوی این تقلب ها گرفته شود؛ امید است در دوره پساتحریم ، قدرتمندتر از گذشته از حقوق مردم دفاع کنیم و امیدواریم سازمان غذا و دارو نیز با وجود فشارهائی که به آن می آورند بتواند از حقوق مردم دفاع کند.

واکنش وزیر بهداشت به فشار برخی مسئولان برای افشانشدن تخلف شرکت‌هایشان

وزیر بهداشت نسبت به فشار برخی مسئولان درباره افشا نشدن تخلفات شرکت‌هایی که آنها سهامدار هستند واکنش نشان داد.

بر اساس گزارش تسنیم، سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش کشوری آزمایشگاه‌های برتر در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره اینکه سازمان غذا و دارو در رسیدگی به تخلفات تحت فشار است و برخی مواقع از طرف مسئولانی تحت فشار قرار می‌گیرد که سهامدار شرکت‌های متخلف هستند، اظهار داشت: ما با هیچ کس رودربایستی نداریم و برای ما مراقبت از سلامت مردم مهم است و این کار را نیز ادامه می‌دهیم.

وی افزود: مشکلات از این نوع در همه جای دنیا وجود دارد ولی انتظار داریم در کشور ما که نظام آن اسلامی است این موارد کمتر باشد. البته سازمان غذا و دارو نیز تاکنون از مواضع نظارتی خود عقب نشینی نکرده است.

وزیر بهداشت در ادامه درباره فضای حوزه سلامت پس از برجام، توضیح داد: امروز با مسئولان بانک مرکزی صحبت می‌کردم زیرا هم اکنون برای ارسال پول دارو چند ماهی است که مشکل داریم ولی اگر تحریم‌ها از فردا برداشته شود دیگر نیاز به بانک مرکزی هم نخواهیم داشت و شرکت‌ها می‌توانند مبادلات خود را از طریق بانک‌های خود انجام دهند.

هاشمی تصریح کرد: حضور سرمایه‌دارهای خارجی در کشور ما مستلزم این است که فضا را به نوعی تعریف کنیم تا سرمایه‌گذار خارجی احساس امنیت کند و مطمئن باشد نه تنها سرمایه‌اش بلکه سودش نیز برمی‌گردد. بنابراین چرخه اقتصاد و افزایش دانش دارویی ما مستلزم این است که بتوانیم از دانش بین‌المللی استفاده کنیم.

وی درباره تعرفه‌ها نیز عنوان کرد: متأسفانه قانونگذار اختیارات تعرفه‌گذاری در بخش خصوصی را برعهده هیئت وزیران گذاشته است که هر از گاهی دخل و تصرف در تصمیمات تعرفه‌گذاری می‌شود. درحالیکه معتقدیم باید تعرفه‌گذاری بخش خصوصی توسط سازوکارهای صنف‌های مربوطه صورت پذیرد، زیرا با وجود این نوع تعرفه‌گذاری بخش‌های خصوصی برای سرمایه‌گذاری رغبت نمی‌کنند چون برای آنها سودآور نیست.

وزیر بهداشت درباره پیشنهادی در زمینه پیشنهادی برای رایگان شدن تمام خدمات حوادثی، عنوان کرد: ما بیشتر موافق این هستیم که این خدمات برای کسانی رایگان شود که جزو دهک‌های پایین جامعه هستند. زیرا کسانی‌که تملک مالی دارند چرا نباید برای دریافت خدمت پول پرداخت نکنند. همه جای این دنیا این مسیر را درست می‌داند از مستمندان دستگیری شود به خاطر همین است که ما به روند کنونی یارانه‌ها نقد داریم زیرا معتقدیم غنی و فقیر به یک مقدار از یارانه‌ها استفاده می‌کنند.

هاشمی تصریح کرد: ولی مهمتر از این مباحث این است که در خدمات به حادثه‌دیدگان در سوانح قبل از هرچیزی باید خدمت ارائه شود زیرا جان مردم مهم است. البته بیمارستان‌ها نیز باید 24 ساعته باز باشند ولی این در شرایطی است که منابعی ندارند و باید حتماً درآمدزا باشند. ولی مهم این است افراد موافق سوانح و حادثه در مراجعه به بیمارستان‌های دولتی اول باید خدمت به موقع دریافت کنند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مشکلات و عوارض کلینیک‌هایی که جراحی انجام می‌دهند، گفت: همه این کلینیک‌ها باید طبق دستورالعمل فعالیت کنند. هم اکنون نیز طی دو هفته اخیر لیست اعمال جراحی‌هایی که باید در مراکز جراحی محدود صورت پذیرد ابلاغ شده است.

وزیر بهداشت ادامه داد: بنابراین افراد باید بدانند اعمال جراحی بدون عارضه نیست و عمل جراحی عارضه دارد ولی اگر عمل جراحی عمدی دچار عارضه شود نهادهای ذی‌ربط از جمله نظام پزشکی به آن رسیدگی می‌کند ولی اگر غیر عمل باشد همان عوارض تعریف می‌شود. ولی نباید این چنین خبرهایی در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گیرد زیرا اعتماد به جامعه پزشکی دچار مشکل می‌شود.

هاشمی درباره انتقادش به رسانه‌ها توضیح داد: بنده احساس می‌کنم و شاید هم این احساسم اشتباه باشد که در طول سالهای گذشته رسانه‌ها بر طبل بی اعتمادی دولت‌ها و فعالیت‌های نظام کوبیده‌اند و با این اخبارشان این تردید را در جامعه ایجاد می‌کنند که اگر مسئولی می گوید برنج آلوده نیست و یا آب آشامیدنی استاندارد لازم را دارد و یا اینکه میزان آلایندگی هوا به چه صورت است، این مسئولان دروغ‌گو هستند.

وی درباره مشکلات پرستاری نیز عنوان کرد: ما اجازه استخدام پرستار نداریم زیرا مجلس و دولت این اجازه را به ما نمیدهند کما اینکه اجازه استخدام داشتیم بسیاری از کمبودها حل می‌شد. اجازه استخدام به معنای مهاجرت پرستاران از بخش خصوصی به دولتی است ولی مجلس و دولت در این مسئله مُصرّ است که ما خرید خدمت انجام دهیم.

وزیر بهداشت درباره اظهار نظرش نسبت به متخلفین غذا و دارو که آنها را راهزن عنوان کرده است، توضیح داد: مسلما بدترین راهزن‌ها کسانی هستند که در بحث دارو و غذا تقلب می‌کنند زیرا مردم با اعتماد غذا می‌خورند تا کالری و انرژی بگیرند. ولی کالای تقلبی بیمارشان می‌کنند و یا دارو مصرف می‌کنند که بیمارشان درمان شود ولی داروی تقلبی بیمارترشان می‌کند. بنابراین معتقدم کسانیکه در دارو و غذا تقلب می‌کنند مستحق بالاترین مجازات هستند و آزمایشگاه‌ها باید در سلامت مردم از حقوق آنها حفاظت کنند و این متقلبان را به دست قانون بسپارند تا دستگاه قضایی نیز با بالاترین سختگیری عمل کنند.

هاشمی در خاتمه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره فعالیت آزمایشگاه‌های کشور نیز خاطرنشان کرد: بالغ بر 84 درصد آزمایشگاه‌های کشور خصوصی هستند کار در این حوزه بسیار سخت است زیرا سودجویی در آن بسیار است. امیدواریم با برداشتن تحریم‌ها و بهره‌مندی از دانش روز دنیا و استفاده از تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی بهتر بتوانیم برای سلامت مردم خدمت کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده