ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برگی از تاریخ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برترین ها/ مروز 9 شهریور برابر با 31 آگوست تقویم میلادی است. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده است. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم.

رویداد ها:


1849 - زنی انقلابی که قهرمان ملی دو قاره است
در این روز در آگوست سال 1849 گاریبالدی Giuseppe Garibaldi انقلابی بزرگ و قهرمان استقلال ایتالیا نه تنها شهر رم بلکه بانوی خود آنیتا Anita Garibaldi (آنا ماریا دا سیلواAna Maria da Silva) را ازدست داد. گاریبالدی که درجریان تلاش مسلحانه برای تامین وحدت ایتالیا شهر رم را گرفته بود تا همانند عهد باستان پایتخت ایتالیا باشد از سپاه اعزامی فرانسه به کمک پاپ شکست خورد و از رم عقب نشینی کرد که در جریان عقب نشینی آنیتا را از دست داد. آنیتا در کنار او می جنگید. گاریبالدی پیش از ایتالیا، در انقلابات استقلال آمریکای لاتین ازجمله برزیل، اوروگوئه و ... شرکت کرده بود. در برزیل بود که با آنیتا آشنا شد و ازدواج کرد. آنیتا از انقلابیون مسلح برزیل بود و اینک قهرمان ملی دو قاره (آمریکا و اروپا) بشمار می رود.

1921 - روزی که پخش خبر از رادیو آغازشد
31 آگوست 1920 پخش نخستین برنامه اخبار از رادیو آغاز شد. از این روز ایستگاه رادیویی MK8 مستقر در شهر دیترویت ایالت میشیگان آمریکا پخش خبرهای شهر، ایالت، کشور (آمریکا) و جهان (سایر ملل) را هر روز یک نوبت آغاز کرد. این رادیو که در نخستین هفته، اخبارش را از رسانه های چاپی نقل می کرد سپس از روزنامه های آمریکا (صاحبان خبرگزاری آسوشیتدپرس) خواست اجازه دهند نسخه‌یی از همه خبرهای این خبرگزاری را جهت پخش، همانند یک روزنامه دریافت دارد که موافقت شد و این کار بعدا مورد اقتباس سایر ایستگاه‌های رادیویی که تا آن زمان فقط موسیقی زنده و داستان و آگهی پخش می کردند قرار گرفت. اخبار رادیوها اینک در اتومبیلها و پیک نیک شنیده می شود و کدبانوها هنگام پخت و پز در آشپزخانه و کارگران سرگرم کار در کارگاه به آنها گوش می دهند.

1941 - کشف خیانت، کتک کاری رضاشاه، محاکمه صحرایی و بالاخره «هیچ»
نهم شهریور ماه 1320 (31 آگوست 1941) رضاشاه پس از اطلاع از مرخص شدن سربازان پادگانها، این عمل را یک خیانت بزرگ به وطن خواند و همه اعضای شورای ستاد عالی جنگ را که برای هدایت واحدهای ارتش به مقاومت در برابر تجاوز خارجی تشکیل شده بود به دفتر خود در سعد آباد فراخواند و در محوطه کاخ در برابر مقامات نظامی و غیر نظامی، سرلشکر احمد نخجوان کفیل وزارت جنگ و سرتیپ علی ریاضی کفیل رکن دوم ستاد ارتش (اطلاعات ارتش) را مسئول مرخص کردن خائنانه افراد پادگانها در برابر دشمن اعلام داشت و تا می توانست با عصای خود آن دو را کتک زد، درجه های نظامی آنان را پاره کرد و به زندان فرستاد تا در دادگاه صحرائی زمان جنگ محاکمه شوند که چنین دادگاهی معمولا حکم اعدام صادر می کرد.
پهلوی یکم سپس به جان سایر افسران ارشدی که در آنجا بودند افتاد و همه را کتک زد، خائن خواند و گفت نانی را که این ملت به شما داده تا از ایشان و وطن دفاع کنید حرامتان باد.
رضاشاه دستور انجام محاکمه خائنان در اسرع وقت را صادر کرد و بدون این که از مذاکرات محرمانه فروغی و علی سهیلی (نخست وزیر و وزیر امور خارجه) با دو دولت متجاوز آگاه باشد اعلام داشت که خود او جلسات دادگاه را اداره خواهد کرد! رضاشاه در همین جلسه انتصاب سرلشکر بوذرجمهری را به فرماندهی نیروی هوائی تایید کرد. افسران نیروی هوائی روز پیش از این دستور واصله در مورد تحویل دادن هواپیماها و رفتن به مرخصی را نپذیرفته بودند و در پایگاه هوایی قلعه مرغی بر ضد فرمانده خود سرتیپ احمد خسروانی دست به نافرمانی زده و وی را بازداشت کرده بودند. افسران نیروی هوایی بدون این که از ستاد جنگ دستور داشته باشند هواپیماها را به پرواز در آوردند و به مقابله با هواپیماهای شوروی رفتند. ستاد جنگ به جای تشویق این وطندوستی، چند واحد نیروی زمینی را که هنوز در پادگانها ی تهران بودند مامور تصرف قلعه مرغی کرد و زد وخورد این واحدها با واحد محافظت از پایگاه مردم تهران را به وحشت انداخت و در جریان این زد و خورد خلبانان نیروی هوائی هواپیماها را از پایگاه خارج و در زمین های یافت اباد (اینک مسکونی شده اند) فرود آوردند و استتار کردند.
درهمین روز فروغی به مجلس اطلاع داد که مذاکرات او با نمایندگان دولتین انگلستان و شوروی ادامه دارد و نتایج را پس از حصول به اطلاع مجلس خواهد رسانید. در این میان رادیو های لندن و دهلی که آن هم وابسته به انگلستان بود پی در پی از پیشروی نیروهای انگلستان و شوروی به سوی تهران خبر می دادند و شدیدا از رضاشاه انتقاد می کردند و کوشش داشتند که او را از چشم مردم بیندازند.

1946 - کنفدراسیون یوگوسلاوی و سرانجام آن
31 آگوست 1946 یوگوسلاوی دارای یک قانون اساسی مشابه اتحاد شوروی شد و به صورت یک کنفدراسیون مرکب از شش نیمه کشور درآمد. این کشورهای نیم مستقل عبارت بودند از صربستان، مونته نگرو، مقدونیه، بوسنی- هرزگوین، کرواسی و اسلوانی. در دهه 1990 چهار ایالت این اتحادیه از آن جدا شدند و به صورت کشور مستقل درآمدند و یوگوسلاوی مرکب از صربستان و مونته نگرو شد که مونته نگرو هم در دهه اول قرن 21 از صربستان جدا شد. با فشار کشورهای عضو «ناتو» کوزوو هم راه استقلال در پیش گرفت ولی همه کشورهای جهان این جدایی را برسمیت نشناخته اند. فروپاشی یوگوسلاوی به آرامی صورت نگرفت. صربها در هر منطقه مقاومت کردند و تلفات سنگین به بار آمد ولی چون خواست «ناتو» بود عملی شد و نیروهای ناتو هنوز در بوسنی - هرزگوین و کوزوو به استقرار خود ادامه می دهند. اگر شوروی فروپاشی نشده بود، کنفدراسیون یوگوسلاوی تجزیه نمی شد.
تیتو بانی کنفدراسیون یوگوسلاوی بود که پس از مرگ او، طولی نکشید که این کنفدراسیون از هم پاشید

زادروزها

۱۲ - زادروز کالیگولا امپراتور رم از سال ۳۷ تا ۴۱
۱۶۱ - زادروز کومودوس امپراتور رم از سال ۱۸۰ تا ۱۹۲
۱۸۲۱ - زادروز هرمان فون هلمهولتز فیزیکدان آلمانی، اثبات‌کنندهٔ قانون پایستگی انرژی
۱۸۷۰ - زادروز ماریا مونته سوری پزشک، آموزگار، بنیان‌گذار روش آموزش مونته سوری
۱۹۲۸ - زادروز جیمز کابرن بازیگر آمریکایی، برندهٔ جایزه اسکار
۱۹۴۹ - زادروز ریچارد گی‌یر بازیگر آمریکایی
۱۳۳۳ - زادروز سرلشکر محمّد جهان‌آرا از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق

درگذشت‌ها
۱۴۲۲ - درگذشت هنری پنجم پادشاه انگلستان
۱۸۶۷ - درگذشت شارل بودلر شاعر و نویسندهٔ فرانسوی
۱۹۲۰ - درگذشت ویلهلم وونت پزشک، روان‌شناس وفیزیولوژیست آلمانی، از پایه‌گذاران علم روان‌شناسی تجربی
۱۹۶۳ - درگذشت ژرژ براک نقاش، مجسمه‌ساز و چاپگر فرانسوی
۱۹۷۳ - درگذشت جان فورد کارگردان آمریکایی، برندهٔ ۴ جایزه اسکار
۱۹۹۷ - درگذشت دایانا، شاهدخت ولز، ملقب به «پرنسس ولز»، همسر ولیعهد انگلستان
۱۳۴۷ - درگذشت صمد بهرنگی، نویسندهٔ ایرانی
۱۳۸۱ - درگذشت فرهاد مهراد، خوانندهٔ ایرانی

*****
منابع:
-پایگاه نوشیروان کیهانی زاده
-ویکی پدیای فارسی
-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر
-راسخون

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

برگی از تاریخ/ 9 شهریور - 31 آگوست؛ در تاریخ چه گذشت؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده