ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خانواده‌های کم‌بضاعت چگونه فرزندخوانده بگیرند؟

خانواده‌های کم‌بضاعت چگونه فرزندخوانده بگیرند؟

باشگاه خبرنگاران/ خانواده‌های متقاضی فرزندپذیری باید دارای شرایط ویژه ازجمله داشتن تمکن مالی، نداشتن سوءپیشینه، توانایی تربیت، نگهداری و پرورش کودک را داشته باشند و ٥‌سال از تاریخ ازدواج‌شان گذشته باشد.
به‌گزارش مجله شبانه باشگاه‌خبرنگاران، همیشه داشتن بچه، یکی از آرزوهای زوجینی است که ازدواج می‌کنند. یکی برای بچه‌دار شدن نذر و نیاز می‌کند و دیگری بچه‌اش را در مسجد رها می‌کند. یکی آغوشش برای بچه باز است و دیگری گرمای آغوشش را از فرزندش دریغ می‌کند.
یکی از این دکتر به آن دکتر، مطب به مطب برای بچه‌دارشدن سفر می‌کند و هزینه‌های هنگفتی را بابت درمان پرداخت می‌کند و دیگری از روی نداری و فقر بچه‌اش را در بیمارستان رها می‌کند و می‌رود. یکی داد از نداری سر می‌دهد که چگونه شرمنده فرزندانم نشوم و دیگری هزینه‌های هنگفتی می‌کند که صاحب فقط یک فرزند شود.
اما در این میان دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور متولی ارایه خدمت به کودکان و نوجوانان کشور است. این سازمان تحت‌شرایط خاص کودکان بی‌سرپرستی که حداکثر سن آنها ١٢‌سال است و پدر، مادر و جد پدری آنها شناسایی نشده‌اند یا این‌که در قید حیات نباشند را به زوجین بدون فرزند واگذار می‌کند.
به گفته مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، خانواده‌های متقاضی فرزندپذیری نیز باید شرایط ویژه ازجمله داشتن تمکن مالی، نداشتن سوء پیشینه، توانایی تربیت، نگهداری و پرورش کودک را داشته باشند و ٥‌سال از تاریخ ازدواج‌شان گذشته باشد. همچنین سن یکی از زوجین حداقل ٣٠‌سال باشد. هرچند که عدم‌اعتیاد و نداشتن بیماری واگیردار نیز ازجمله شرایط الزامی برای فرزندپذیری است.
می‌دانیم که تربیت، آموزش وپرورش و نگهداری کودک هزینه‌های زیادی دارد بنابراین تکلیف خانواده‌هایی که از تمکن مالی خوبی برخوردار نیستند و متقاضی فرزندخواندگی هستند، چیست؟
حمیدرضا الوند می‌گوید: در واگذاری فرزند به خانواده، پایگاه‌اجتماعی و شرایط فرهنگی و اقتصادی خانواده مورد بررسی قرار می‌گیرد. چراکه هدف از واگذاری فرزند به خانواده، بهره‌مندی کودک از شرایطی مناسب جهت رشد و بالندگی با حفظ کرامت‌انسانی است و حضور او در خانواده‌ای که شرایط شکوفایی وی فراهم شود، برای ما حایزاهمیت است. از آن‌جا که هزینه‌های نگهداری و آموزش‌وپرورش کودکان بالاست بنابراین خانواده‌هایی که از توان مالی بالایی برخوردار نیستند با مشکل مواجه می‌شوند.
الوند می‌گوید: هدف از فرزندخواندگی، ایجاد محیطی امن و مطمئن جهت پرورش کودک است بنابراین کودکی که ناخواسته از حداقل امکانات و حقوق اولیه خود که داشتن پدر و مادر و خانواده است، محروم است باید به خانواده‌ای مطمئن سپرده شود تا بدین‌وسیله بخشی از حقوق‌طبیعی یک انسان با حفظ کرامت‌انسانی‌اش در جامعه تأمین شود.
با سختگیری سازمان بهزیستی در سپردن کودک چه‌کنیم؟
همه می‌دانیم که سختگیری سازمان بهزیستی در سپردن کودک به متقاضیان فرزندخواندگی نگرانی جامعه را از آینده این کودکان برطرف می‌کند. اما آنچه باعث ناراحتی و انتقاد متقاضیان است، فرآیند طولانی مراحل فرزندپذیری است.
حمیدرضا الوند می‌گوید: طولانی‌شدن روند واگذاری فرزند به خانواده‌های دارای صلاحیت به دلیل پشت‌نوبت قرارگرفتن آنها است چراکه صلاحیت زوجین باید در دادگاه صالحه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت تأیید دادگاه، مراحل اداری آن طی شود. وی، تعداد کودکانی که شرایط فرزندخواندگی دارند را یک هزار و ٢٠٠کودک برشمرد. این درحالی است که او تعداد متقاضیان فرزندخواندگی را در کشور ٩‌هزار خانواده اعلام کرد. اما شرایط برای همه کودکانی که تحت‌سرپرستی بهزیستی هستند، یکسان نیست. دنیای کودکانی که فاقد سرپرست هستند با دنیای کودکانی که بدسرپرست هستند بسیار متفاوت است. وضع کودکانی که پدر و مادر معتاد دارند یا سرپرست بد دارند و صلاحیت نگهداری از فرزند خود را ندارند، چگونه است؟
به‌گفته الوند، نکته قابل‌توجه این‌جاست که ٨٥‌درصد کودکان تحت‌سرپرستی سازمان بهزیستی، کودکانی هستند که پدر یا مادر یا جد پدری یا هرسه مورد را در قید حیات دارند اما براساس رأی‌صادره از مراجع قضائی و قانونی به استناد ماده ١٧٢ و ١٧٣ قانون مدنی، صلاحیت نگهداری فرزندانشان را برای مدت مشخصی از دست داده‌اند. از آن‌جا که این کودکان دارای شناسنامه هستند، نمی‌توان آنها را به خانواده‌های متقاضی سپرد. الوند گفت: سازمان بهزیستی توانسته است به استناد ماده ١١٨٧ قانون‌مدنی برای بچه‌های بدسرپرست حکم سرپرستی‌موقت صادرکند و تاکنون ١٣‌هزار کودک طبق این ماده به‌صورت خانواده‌امین وارد خانواده‌های متقاضی شده‌اند. وی افزود: سیاست اصلی سازمان بهزیستی، سیاست خانواده‌محوری است اما فرزندخواندگی یا سرپرستی دایم، آخرین مرحله ورود بچه‌ها به خانواده نیست. در خانواده امین، سرپرستی‌موقت فرزندان با حفظ هویت‌خانوادگی کودک برای مدت زمان مشخصی که سازمان بهزیستی کشور و دادگاه صالحه تعیین می‌کند، صورت می‌گیرد.
سرپرست موقت کیست؟
سرپرست موقت فرآیندی است که سرپرستی کودک واجد شرایط با حفظ هویت خانوادگی‌اش طی مراحل قانونی و رأی دادگاه به‌طور موقت به خانواده‌ای سپرده می‌شود که به آن خانواده نیز خانواده‌امین می‌گویند.
الوند با اشاره به این‌که ٨٧درصد بچه‌های تحت‌پوشش سازمان‌بهزیستی بدسرپرست هستند که شاید یکی از پدر، مادر یا جد پدری‌اش در قید حیات نباشد یا این‌که هرسه آنها درقید حیات باشند ولی به‌خاطر بدسرپرستی این کودکان تحت‌پوشش سازمان بهزیستی قرار گرفته‌اند، بیان داشت: از آن‌جا که این کودکان شناسنامه دارند، ‌نمی‌توان آنها را به فرزندخولاندگی سپرد و برای این کودکان حکم سرپرستی موقت صادر می‌شود. هرچند که به‌گفته مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی، این سازمان هر ماه مبلغ ١٢٠‌هزار تومان یارانه کمک‌هزینه زندگی به خانواده‌های امین پرداخت می‌کند و این مبلغ در ‌سال‌جاری به ١٤٠‌هزار تومان افزایش یافته است. اما آنچه به‌نظر می‌آید، این است که نهادهای مسئول باید برای خانواده‌هایی که از تمکن مالی کافی برخوردار نیستند و نه امکان درمان برای آنها وجود دارد و نه امکان فرزندخواندگی تمهیداتی بیندیشد. الوند، یکی از ویژگی‌های اصلی قانون جدید که در مجلس در دست بررسی است را صراحتا اعلام شدن حکم امین‌موقت در ماده ١٠ این قانون ذکر و بیان کرد: در ماده ١٠ این قانون، صدور حکم امین موقت و سرپرست موقت صراحتا صادر و اعلام شده و به همین دلیل با تصویب این قانون بسیاری از کودکان، سرپرستی‌شان به افراد واجد شرایط واگذار می‌شود و وارد نهاد امن خانواده خواهند شد که درحقیقت این قانون جدید دامنه شمول سرپرستی را گسترش داده و هم سرپرستی دایم و هم موقت را مدنظر قرار داده است. وی گفت: یکی دیگر از ویژگی‌های این قانون این است که آیین‌دادرسی مدنی را در فرآیند سرپرستی تصحیح کرده و براساس این قانون متقاضیان ابتدا وارد سازمان بهزیستی و بررسی شده و در صورت وجود صلاحیت لازم برای بررسی بیشتر به دادگاه معرفی می‌شوند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X