ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران نوشت: راه بی‌بازگشت اجرای برجام

ایران نوشت: راه بی‌بازگشت اجرای برجام

ایران/ متن پیش رو در ایران منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

ایران و کشورهای گروه 1+5 با پشت سر گذاشتن مسیری پرفراز و نشیب در پیگیری مذاکراتی طولانی، سخت و فشرده به روز اجرای توافق هسته‌ای رسیده‌اند. روزی که به دنبال زحمات 12 ساله ملت ایران و صبر و پایداری در برابر فشارهای جهان علیه روند برنامه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران فرا رسیده است. اجرای برجام در شرایطی که همه کشورهای طرف مذاکره خود را برای اجرای آن آماده کرده‌اند حاوی نکاتی چند است؛
- با اجرایی شدن توافق هسته‌ای عملاً بیش از 80 درصد تحریم‌هایی که طی سال‌های گذشته به ناحق و به طور غیرانسانی به ملت ایران تحمیل شده بود، لغو خواهد شد.
- با عملیاتی شدن برجام بسیاری از پول‌ها و سرمایه‌های بلوکه شده ملت ایران در خارج از کشور بویژه در کشورهایی که اصلاً انتظار نمی‌رفت (نظیر هند، چین، کره جنوبی)، به کشور باز می‌گردد حال آنکه بازگشت این پول‌ها می‌تواند دست دولت را برای بازپرداخت بخشی از بدهی‌های خود باز بگذارد و رونق جدیدی را در اقتصاد ایران به وجود آورد زیرا برای بسیاری از مقاطعه‌کاران و پیمانکارانی که پروژه‌های مختلفی را برای کشور انجام دادند و به هر دلیل هنوز بدهی‌شان را دریافت نکردند، امکانی فراهم می‌شود که بتوانند با دریافت طلب خود، فعالیت‌های جدیدی را شروع کنند.
- بعد از اجرایی شدن تعهدات هسته‌ای از سوی هر دو طرف، ایران از این پس با قدرت و قوت فعالیت‌های هسته‌ای خود را ادامه خواهد داد. اگرچه در این مسیر محدودیت‌هایی را پذیرا خواهد شد ولی حالا می‌تواند دیگر بدون موانعی که قبلاً به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای خود با آن رو‌به‌رو بود و تحریم‌های گسترده‌ای را هم به واسطه آن متحمل می‌شد، فعالیت‌های خود را ادامه دهد و علاوه بر آن زمینه‌های جدیدی برای گسترش همکاری‌های علمی در زمینه هسته‌ای با سایر کشورها فراهم کند.
- اجرایی شدن تعهدات فنی ایران که زمینه‌ساز ورود به فاز نهایی اجرای توافق می‌شود نباید بدون در نظر گرفتن چشم‌انداز روشن آن مورد انتقاد مخالفان قرار گیرد. به عنوان مثال برخی از منتقدان در اجرای یکی از تعهدات کشورمان درباره «رآکتور اراک» مدعی هستند که قلب این رآکتور خارج می‌شود‌ و ضرری سنگین را متوجه تأسیسات هسته‌ای ایران می‌کند حال آنکه توافقات صورت گرفته درباره «رآکتور اراک» ثمراتی بهتر و فنی‌تر برای پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای ایران دارد. ایران نباید به دلیل تکیه صرف بر یک مورد فنی خاص، تحریم‌های گسترده را متحمل شود و مسیر رشد و همکاری‌های هسته‌ای را به صرف تکیه صرف بر یک مسیر خاص ببندد. اکنون در راه حل جدید اگرچه قلب رآکتور برداشته شده اما در برنامه‌ریزی و قرارداد جدید، رآکتوری پیشرفته‌تر و با کارایی بهتر جایگزین می‌شود و می‌تواند زمینه را برای تبادلات آب سنگین ایران فراهم کند تا ایران بتواند بدون آنکه متحمل تحریم شود، در زمره کشورهای تولیدکننده و صادرکننده آب سنگین دنیا قرار گیرد. همچنین تبادل سوخت ایران با روسیه دستاورد بزرگی برای ملت ایران بود. به این ترتیب که ایران حدود 11 تن اورانیوم غنی شده خود را در ازای 197 تن اورانیوم طبیعی مبادله کرد تا این امکان برای دانشمندان هسته‌ای ایران فراهم شود که فعالیت‌های غنی‌سازی را همچنان ادامه دهند و از ذخایر بیرون از ایران استفاده کنند. استفاده ایران از اورانیوم خارج از کشور در درازمدت به نفع کشور خواهد بود زیرا وقتی اورانیوم غنی می‌شود، به عنوان یک ارزش افزوده محسوب می‌شود.
این مجموعه موارد در کنار هم بدون شک به عنوان یک موفقیت برای ایران در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند بسترساز لغو تحریم‌ها و همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران با سایر کشورهای دنیا شود تا همکاری‌های هسته‌ای کشور فقط معطوف به روسیه نباشد. با وجود این نگرانی‌هایی هم در مسیر اجرای برجام وجود دارد. عربستان سعودی، رژیم اسرائیل و چند کشور دیگر که نتوانستند جلوی توافق را بگیرند تلاش خواهند کرد که مانع اجرای این توافق بزرگ شوند. ولی اراده‌ای که در هر دو طرف وجود دارد، نشان می‌دهد که با وجود همه کارشکنی‌هایی که وجود دارد مثل تصویب قوانین کنگره امریکا علیه ایران و فضاسازی‌هایی که در سطح رسانه‌ای انجام می‌شود، از قبیل انتشار اخبار جعلی، راه اجرای برجام، راهی غیرقابل بازگشت است و عزم دو طرف برای رفع این موانع جزم است.

* حسن بهشتی‌پور

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X