ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معرفی کتاب «ادیپ در جاده» شاهکاری در ادبیات فرانسه

معرفی کتاب/ «ادیپ در جاده» شاهکاری در ادبیات فرانسه

آخرین خبر/ رمان روایتگر بخشی از داستان زندگی اُدیپ، شهریار شهر تِب است. در داستان سوفوکل می‌خوانیم که غیب‌گویی پیشگویی می‌کند اُدیپ پدر خود را می‌کشد. پدر و مادر او، هراسان از این پیشگویی، نوزاد خود را به کسی می‌دهند تا او را سربه‌نیست کند. او دلش به‌رحم می‌آید و نوزاد را به پدر و مادر دیگری می‌سپارد. سال‌ها از این حادثه می‌گذرد تا اُدیپ برای سفر از شهر خود خارج می‌شود. در میان راه، پیرمردی را می‌کشد و پس از حل معمای ابوالهول، به شهر وارد میشود، و به‌سبب این کار بزرگ به همسری ملکه شهر در می‌آید که ...

داستان سوفوکل به اینجا ختم می‌شود و هانری بوشو داستان را این‌گونه ادامه می‌دهد: اُدیپ که دیگر جایی برای خود در قصر متصور نیست، پس از یک سال، تصمیم می‌گیرد شهر را به قصد ناکجا ترک کند. اما آنتیگون یکی از دو دختر او اجازه نمی‌دهد او تنها عازم این سفر بی‌انتها شود. آن دو در میان راه با کلیوسِ راهزن آشنا می‌شوند.
برای آن‌ها جاده فرصتی است تا در عین پیمودن راه، از زاویه‌ای دیگر به نظاره زندگی خود بنشینند... روایت بوشو از سفر اُدیپ و همراهانش، دوباره در پایان به داستان سوفوکل پیوند می‌خورد. زمانی که اُدیپ پس از سال‌ها سرگردانی در جاده، سرانجام به کُلُن وارد می‌شود تا در آنجا پس از تطهیر، آرام گیرد.


ادیپ در جاده
رمان
هانری_بوشو
مترجمان:سعیدصادقیان و نجماطباطبایی


۳۵۲صفحه. ۱۷۵۰۰ تومان. نشر آموت


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X