ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

یادی از «محمد نوری»، صدای خاطره‌ انگیز مردم ایران در سالروز وفاتش

یادی از «محمد نوری»، صدای خاطره‌ انگیز مردم ایران در سالروز وفاتش

آخرین خبر/ مرگ حریف صدای تو نیست
خبر درگذشت محمد نوری شنبه شب 9 مرداد ماه 1389 خورشیدی (31 جولای 2010 میلادی) بر صفحه رسانه ها دیده شد. برای چاپ در روزنامه ها دیر شده بود و بر این باور بودم فردا صبح خیلی ها بی خبر خواهند بود. اما وقتی ساعت 7 بامداد وارد سونای ورزشگاه شیرودی شدم، مشتریان همیشگی که معمولاً چیزکی از موسیقی های دور و نزدیک را با هم می خوانند، آن روز جان مریم خواندند. تازه فهمیدم، اساساً محمد نوری نیازی به رسانه نداشت. خودش رسانه بود و این گونه شد که مرگ تنها توانست جسمش را ضربه فنی کند ولی صدایش به قول فروغ، همیشه می ماند.

ثبات شخصیت هنری
اگر به نخستین ضبط های محمد نوری بر صفحات 45 دور گرامافون گوش دهید و با آخرین اجراهایش مقایسه کنید،‌ به روشنی در می یابید که وی از نظر سبک هنری، در طول بیش از نیم قرن، به یک اسلوب مشخصی رسیده و هیچگاه آن را به کناری ننهاده است. این ثبات شخصیت هنری امروزه به ندرت یافت می شود و ما هنرمندانی را می بینیم که هر دو یا سه سال، راهی دگر پیش می گیرند. این ویژگی نه نشانه درجا زدن بلکه نشانه به تکامل رسیدن یک سبک است. یعنی هنرمند با سعی و خطا، به جایی می رسد که از نظر وی، بهترین گزینه است. در نتیجه آن را ادامه می دهد و اگر تغییراتی هم در کارش پدید آید، چارچوب شیوه اش به هم نمی ریزد. بردای درک بهتر این موضوع می توانید به آثار سی سال پیش و کنونی شهرام ناظری و یا علیرضا افتخاری بنگرید.

پاسدار زبان فارسی
هر کس چیزکی به زبان فارسی می خواند و یا سخنی می گوید، به تعبیری یک سرباز فرهنگی است ولی این که چه قدر و چگونه بدین کار بپردازد، درجه سربازی اش را بالا و بالاتر می برد تا شاید همانند فردوسی به نشان ارتشبدی برسد! از این نگاه همه خوانندگان فارسی زبان -البته سایر زبان ها نیز به همین سیاق- می توانند یک درجه فرهنگی داشته باشند. من در مقامی نیستم که چنین نشان هایی را به افراد واجد شرایط واگذار کنم ولی اگر سر فرماندهی کل روزی روزگاری مشورتی خواست به او خواهم گفت که حساب محمد نوری و گوگوش را جداگانه بنویسد. زیرا ایشان تک تک واژه های زبان فارسی را با دقت خوب و قابل فهمی ادا کرده اند؛ چنان که اگر یک خارجی زبان در حال یادگیری زبان فارسی باشد و از ما بخواهد چند آهنگ فارسی برای تقویت زبان به او معرفی کنیم، بی گمان نمونه های زیادی پیدا می کنیم که این ویژگی را داشته باشند و به نظر من بهترین و مفیدترین گزینه ها، ترانه های محمد نوری و گوگوش هستند. زیرا هیچ واژه ای به بهانه اجرای زیبا و هنری بودن، جویده، گنگ و نامفهوم نیست.

پاپ یا لایت کلاسیک
آن چه از حنجره محمد نوری شنیده می شد، عموماً نزد مردم، موسیقی پاپ به حساب می آمد ولی خودش مخالف واژه پاپ بود و اصرار داشت موسیقی اش را لایت کلاسیک بنامند. یعنی شاخه ای از موسیقی وزین کلاسیک با حالت هایی که خیلی سنگین نباشد و توده مردم بتوانند با آن ارتباط بگیرند. این که چرا خود وی با واژه پاپ میانه ای نداشت،‌ شاید به خاطر کیفیت موسیقی پاپ زمانه ما باشد که در مقایسه با پاپ پیش از انقلاب یک سر و گردن پایین تر می نماید. البته موسیقی برآمده از نای محمد نوری به اعتبار مردمی بودنش Popular نوعی موسیقی پاپ است. به ویژه آن که وی عموماً از کلام های محاوره در آثارش بهره می برد و این موضوع برای گسترش دایره مخاطبانش خیلی مفید بود.

زنده یاد محمد نوری
یک اصولگرای پاپ

فردی که در هر موقعیتی به زیرساخت های فرهنگی سرزمینش نیم نگاهی داشته باشد، برای من خیلی ارزش دارد. مهم نیست آن فرد در چه لباس و یا چه شغل و منصبی باشد. از این نظر، روبیک گرگوریان و ثمین باغچه بان را می ستایم که در اوج تخصص شان -موسیقی کلاسیک غربی- به موسیقی بومی ایران توجه می کردند. زنده یاد نوری نیز اگر چه شیوه کارش به لحاظ ابزار موسیقایی و همچنین فواصل مربوطه ایجاب نمی کرد که یک خواننده موسیقی بومی ایران باشد ولی با همان شیوه تلفیقی اش کم نگذاشت و ترانه های جالبی را چه از نظر ملودی و چه از نظر گویش بر اساس موسیقی بومی ایران خواند. ترانه بیا بار سفر بندیم که تقریباً در چهل سالگی نوری با شعری از اردلان سرفراز و آهنگ محمد سریر خوانده شده، نمونه از آن دست کارهاست. به صدای محلی نی در این آهنگ پاپ خوب دقت کنید و جای خالی آن نگرش را در موسیقی پاپ امروزی به یاد آورید.
ترانه بیا بار سفر بندیم با صدای محمد نوری را بخونید
اگه یک شب ترا در خواب بینم
به دریا نقشی از مهتاب بینم
دوباره بینمت خندون میایی
دوباره سینه رو بی تاب بینم
اگه یک شب تو برگردی دوباره
به گیسویت بیافشونم ستاره
نمیدونی مگه ای نازنینم
دلم هر روز و شب در انتظاره
بیا بار سفر بندیم از این دشت
زمستون باز توی این لونه برگشت
بیا تا قصه ها گویم برایت
که دوران جدایی دیر بگذشت
روحش شاد و یادش گرامی باد.

آلبوم‌ها
جان مریم
در شب سرد زمستانی
آوازهای سرزمین خورشید
دلاویزترین
در ماه باران
جاودادنه با عشق
شکوفهٔ خاطرات
چراغی در افق
شکوفه در شکوفه
جلوه‌های ماندگار


یادی از «محمد نوری»، صدای خاطره‌ انگیز مردم ایران در سالروز وفاتش

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده