ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نگاهی به چند تفاوت عمیق بین «نسل ها»

نگاهی به چند تفاوت عمیق بین «نسل ها»

خراسان/ در گفت و گو با افرادی از چند نسل و جامعه شناسانی که در حوزه دغدغه نسل ها مطالعه کرده اند، به نتایج جالبی می رسیم که بیانگر تفاوت های متعدد و عمیق نسل های مختلف با یکدیگر است. البته نفس تفا وت در دغدغه ها و اهداف چیز بدی نیست و در هر نسلی هم استثنا وجود دارد.در ادامه، به چکیده ای از آن ها اشاره می کنیم.
آرامش طلبی یا آسایش طلبی؟
یکی از پررنگ ترین تفاوت های نسل قدیم با نسل حاضر، تفاوت در تعریف خوشبختی است. قدیمی ترها، آرامش طلب بودند و آرامش را در داشتن حداقل امکانات مادی که همان هم به مرور زمان و با کار، صبر، قناعت، پس انداز و دوراندیشی فراهم می شد می دانستند اما نسل حاضر، آسایش طلب اند و حداقل آسایش را در فراهم بودن حداکثر امکانات مادی، آن هم بدون هیچ تلاش خاصی، درست در لحظه شروع زندگی مشترک می دانند.
سقف و کف خوشبختی!
قدیمی ترها، سقف و نهایت خوشبختی و موفقیت را در داشتن خانواده ای خوب، فرزندانی صالح و عاقبت به خیری تعریف می کردند. مولفه های شادی آوری که به نیازهای فطری آدم ها نزدیک تر است مثل زندگی در طبیعت، حضور در دورهمی های خانوادگی، صفا و سادگی در زندگی شان پررنگ بود و آبروداری و استغنا، حرف اول را در سبک زندگی شان می زد. این روزها اما نسل جدید، معمولا بیش از هر چیز به دنبال خوش بودن در لحظه، لذت بردنِ آنی، خوشحال بودن در حال حاضر است، بدون توجه به اینکه خوشحالیِ الان من چه تاثیری بر زندگی و سرنوشتم دارد؟
روندگرایی یا جنون سرعت؟
شاید یادمان نیاید اما بزرگ ترها تعریف می کنند قدیم ها نمک، سنگ بود. برنجِ چلو را ساعتی با نمک‌سنگ می‌خواباندند تا کم‌کم شوری بگیرد. غذا را چند ساعتی روی شعله‌ ملایم چراغ خوراک‌پزی می‌نشاندند تا جا بیفتد. یخ‌کرده و تکیده کنار علاءالدین و والور می‌نشستند تا جانشان آرام گرم شود. عکسِ یادگاریِ توی دوربین را هفته‌ای، ماهی به انتظار می‌نشستند تا فیلم به آخر برسد و ظاهر شود. قلک داشتند؛ با سکه‌ها حرف می‌زدند تا حساب اندوخته دستشان بیاید. خلاصه هر اتفاق را وقتِ معلومی بود. «انتظار» معنا داشت. دقایق «سرشار» بود. هر چیز یک صبوری می‌خواست تا پیش بیاید. زمانش برسد. جا بیفتد. قوام بیاید: غذا، خرید، تفریح، سفر، خاطره، دوستی، عشق. این روزها اما همه چیز، از آماده شدن یک غذا در مایکروفر تا تماشای جدیدترین سریال های روز دنیا، آن هم بی معطلی و پشت سر هم، دچار جنون سرعت است. سرعتی که لذت خیلی چیزها را از ما گرفته، بس که همه چیز در لحظه، در دسترس است و به همان نسبت شاید پوچ و بی ارزش.
تکلیف محور یا حقوق گرا؟
قدیمی ترها، معمولا آدم های تکلیف محوری بودند که پیش از آنکه به حقوقشان فکر کنند، به وظیفه شان فکر می کردند.
این گونه بود که مثلا اگر زنی، همسرش را از دست می داد، با از خودگذشتگی، سال ها یک تنه برای به سرانجام رساندن بچه هایش تلاش می کرد؛ یا عروسی که با خانواده همسر مشکل داشت، با وجود رنجی که می برد، اکرام و احترام و ارتباط را وظیفه خود می دانست و با همین تفکر، تحمل ها بیشتر بود و جدایی ها و قطع رابطه ها، بسیار کمتر.
نسل جوان تر اما معمولا، بیش از هر چیز به حق خودش، به راحتی و خوشحالی خودش اهمیت می دهد تا وظیفه اش در برابر بقیه.
دکتر میثم مهدیار، جامعه شناس، درباره تفاوت دغدغه های نسل های مختلف معتقد است: «تفاوت دغدغه و اهداف در میان آدم هایی از نسل های مختلف، کاملا طبیعی است. نکته مهم این است که پیوند بین نسل ها، با وجود تفاوت هایشان حفظ شود و با استفاده از ابزارهایی مثل «تاریخ شفاهی»، نسل جدید با دغدغه و سبک زندگی نسل قدیم آشنا شوند و بدانند پدرانشان چطور و چگونه زندگی می کردند؟ قدیم تر، رسم بود نوجوانان تابستان ها در مغازه پدر یا یک آشنا، فن و حرفه ای یاد می گرفتند؛ این ظاهر ماجرا بود ولی همین حرکت ساده، به شناخت عمیق کودک از فضای فکری بزرگ ترها و ارتباط بین نسل ها منجر می شد. رسم قشنگی که کمرنگ شده است.»
تفاوت نسل ها یا شکاف نسلی؟
مهدیار درباره تبعات تفاوت دغدغه نسل ها می گوید: «تفاوت دغدغه نسل ها تا وقتی به شکاف نسلی منجر نشود، طبیعی است. آنچه نگران کننده است، شکاف و گسست نسل هاست. شکاف نسل یعنی نسل های جدید، در هیچ شرایطی، قادر به برقراری هیچ گونه ارتباطی با نسل های قدیم نباشند و ارتباط بین نسل ها، کاملا قطع شود. با این توصیف، جامعه ما هنوز دچار شکاف نشده و در موقعیت های زیادی مثل مراسم مذهبی، راهپیمایی ها، انتخابات و حرکات فرهنگی-اجتماعی، پیر و جوان در کنار هم قرار می گیرند و حرف یکدیگر را می فهمند. منتها نباید به شرایط فعلی دلخوش بود و باید هر چه زودتر قدم موثری برای حفظ و ترمیم پیوند نسل ها برداشت.»
مقصر کیست؟ چه باید کرد؟
این جامعه شناس درباره نقش نسل های قدیم و جدید در پررنگ شدن تفاوت ها و شکل گرفتن گسست نسلی می گوید: «در زمینه شکاف نسل ها، دو نظریه وجود دارد. یکی می گوید نسل قدیم در دامن زدن به فاصله بین نسل ها مقصر است و باید تا می تواند از ارزش ها، ایده آل ها و دغدغه هایش کوتاه بیاید تا به نسل جوان تر، نزدیک شود. نظریه ای که در کشور ما بسیار طرفدار دارد و سال هاست کلید واژه «بزرگ ترها باید جوانان را درک کنند و با آن ها همراه شوند»، جمله طلایی کارشناسان رادیو و تلویزیون و روانشناسان و مشاوران خانواده است. اما نظریه دیگری که وجود دارد و اتفاقا در کشورهای توسعه یافته در حال اجراست، می گوید جوان ترها به دلیل انعطاف و حوصله بیشتری که دارند، باید در موقعیت های گوناگون با بزرگ ترها همراه شوند و با شنیدن حرف ها و خاطرات و تجربیاتشان، درس بگیرند و در زندگی دغدغه مندتر عمل کنند.»
تجربه نگاری!
مهدیار درباره راه های همراهی نسل جدید با نسل قدیم هم می گوید: «شاید جالب باشد بدانید در مدارس اروپا و آمریکا، از ابتدایی تا دانشگاه، واحد درسی مهمی به اسم «تجربه نگاری» وجود دارد. تجربه نگاری، پروژه و پژوهشی است که از کودکان و نوجوانان و جوانان می خواهد به سراغ افراد مسن خانواده، فامیل و محله بروند و با آن ها مصاحبه و صحبت هایشان را ضبط کنند. تجربه نگاری از بچه ها می خواهد به سراغ نسل قدیمی بروند و پای حرف های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بنشینند. برنامه دیگری که کشورهای رشد یافته برای پیوند و ارتباط نسل ها اندیشیده اند، در نظر گرفتن یک روز در تقویم به نام «روز یادآوری» است. روزی که همه بچه ها و جوانان خانواده ملزم هستند از صبح تا شب، پای صحبت های افراد مسن و باتجربه فامیل بنشینند و بزرگ ترها به شکل نمادین به توصیف حال و هوا و دغدغه و اهداف نسل خود بپردازند و تجربیاتشان را از لحظات و اتفاقات متنوع زندگی بازگو کنند.»[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X