ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نامه نوشت: استراتژی باهنر برای انتخابات مجلس دهم

نامه نوشت: استراتژی باهنر برای انتخابات مجلس دهم

نامه نیوز/ متن پیش رو در نامه نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

باهنر می‌خواهد با یادآوری اختلاف‌ها، هم به لاریجانی و هم به اصلاح طلبان بگوید که شما روزی دشمن یکدیگر بودید و حالا چگونه می‌خواهید به وحدت برسید.
محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است که :«جریان صلاحات اگر بتواند لیستی ارائه دهد حتما تخم مرغ های خود را در سبد لاریجانی نمی گذارد و داستان صدا وسیما و دوران اصلاحات یادشان نرفته است.»

این سخنان نشان می‌دهد که مرد لابی‌های پارلمان از نزدیکی احتمالی علی لاریجانی با اصلاح طلبان و طرفداران دولت احساس خطر کرده است. او به خوبی می‌داند که لاریجانی حاضر نیست غذای وحدت را از سفره‌ای بردارد که دست پایداری‌ها در آن حضور دارد. لاریجانی هنوز حادثه قم و پرت کردن مهر، کفش و دمپایی به سمت خود را در حرم حضرت معصومه فراموش نکرده است. همین امر باعث شده است، تا اصول گرایان به این فکر کنند که لاریجانی برای مقابله با جبهه پایداری به دولت و اصلاح طلبان بپیوندد.

اصول گرایان از جمله باهنر، دوست ندارد مهره قدرتمندی همچون لاریجانی را از دست بدهند. لاریجانی به جز طرفداران جدی که در جریان اصول گرایی دارد، جایگاه ویژه در حاکمیت و مراجع تقلید دارد. اصرارهای علما باعث شد که لاریجانی لوای نمایندگی تهران را به لقایش ببخشد و راهی قم شد و از این شهر راهی پارلمان شود. حالا آنها دوست ندارند چنین ظرفیتی را از دست بدهند.

حمایت تمام قد لاریجانی از توافق هسته‌ای در برابر مخالفان، روشن کردن چراغ هشدار برای اصول گرایان است. لاریجانی از معدود اصول گرایانی است که بدون هیچ قید و شرطی توافق هسته‌ای را یک پیروزی بزرگ برای ملت ایران می‌داند. این نظر درست برخلاف نظر جبهه پایداری، موتلفه و حتی جبهه پیروان است.

باهنر با این احساس خطر تصمیم گرفته است با رجعت به گذشته، داستان اختلافات اصلاح طلبان و لاریجانی را بازخوانی کند و به هر دو طرف تذکر بدهد که در گذشته چه نظرهایی داشتند و چگونه رفتار می‌کردند. او در سخنان خود به نکته‌ای اشاره می‌کند که باعث شده بود، اصلاح طلبان تا مدت‌ها با لاریجانی، رئیس سازمان صداوسیما در دولت اصلاحات زاویه داشته باشند.

صداوسیمای لاریجانی در دوران اصلاحات، صدای مخالفت اصلاح طلبان را به آسمان برده بود. آنها معتقد بودند که لاریجانی در صداوسیما قصد تخریب دولت را دارد. آنها برای نمونه حضور حسینیان در برنامه چراغ در اوج ماجراهای قتل‌های زنجیره‌ای در سال 77 نمونه کارشکنی‌های لاریجانی می‌دانستند.

اوج این تنش ها و هجمه ها به لاریجانی در فروردین سال 79 رخ داد؛ زمانی که جمعی از چهره های مختلف اصلاح طلب به دعوت حزب سبزهای آلمان به کنفرانس ضد جمهوری اسلامی در برلینرفتند.

صدا و سیما با پخش گزارشی 30 دقیقه‌ای از وقایع رخ داده در این جلسه و اظهارات چهره های اصلاح طلب شرکت کننده در این کنفرانس از یک سو مورد حمایت مردم و از سوی دیگر مورد انتقاد شدید اصلاح طلبان قرار گرفت.

علی اکبر محتشمی پور عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در پخش این کنفرانس در نامه‌ای به لاریجانی در آن دوران نوشت:«سیمای جمهوری اسلامی در یک اقدام غیرمنتظره صحنه‌های مستهجن فیلم کنفرانس برلین را پخش کرد که موجب جریحه‌دار شدن عواطف و احساسات اکثریت اشخاصی که به مشاهده آن نشستند شد»

از سوی دیگر مرحوم منتظری نیزدر اظهارتی تند اقدام صدا و سیما را در پخش این گزارش غیر شرعی خواند.

حالا باهنر می‌خواهد با یادآوری این اختلاف‌ها، هم به لاریجانی و هم به اصلاح طلبان بگوید که شما روزی دشمن یکدیگر بودید و حالا چگونه می‌خواهید به وحدت برسید.

در این میان باید به این نکته اشاره کرد که رفتار خود اصول گرایان به ویژه اصرار در رسیدن به وحدت با جبهه پایداری زمینه فاصله گرفتن لاریجانی را فراهم آورده است. نکته قابل تامل در این میان این معناست که لاریجانی تا کنون خود در مورد این مسائل اظهار نظر نکرده است و باهنر بر اساس اظهارات اصلاح طلبان این سخنان را مطرح کرده است. به طور مثال عطریانفر در مورد نقش لاریجانی در فضای سیاسی کشور می‌گوید:« «نباید در این تردید کنیم که اندیشه معتدل و معقول آقای لاریجانی به مجلس راه پیدا نکند. به نظر من حتی نه‌تنها ایشان و همفکرانشان باید وارد مجلس شوند، بلکه اصلاح‌طلبان تلاش کنند اگر وی در جایگاه ریاست مجلس هم قرار گرفت با او همراه باشند.به اعتقاد من آقای لاریجانی در جایگاه مدیریت مجلس، امروز تصویری مانند آقای روحانی در نظام اجرایی پیدا کرده است که می‌توانیم روی آن حساب کنیم. وی فعالیت‌های ملی انجام داده و مدیریت‌های هوشمندانه‌ای داشته است. باید در نظر بگیریم اگر ریشه ایشان اصولگرایی است، اما روند مدیریتی او در مجلس اصلاح‌طلبانه است.»


*مصطفی داننده

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده