ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فلاحت‌پیشه: سیاست خارجی دولت قابل دفاع است

فلاحت‌پیشه: سیاست خارجی دولت قابل دفاع است

ایسنا/ یک تحلیل‌گر مسائل سیاسی معتقد است: دولت در حوزه سیاست خارجی عملکرد خوبی داشته و توانسته تنش‌زدایی و مقابله با ایران‌هراسی کاذب را در عرصه بین‌المللی در پیش بگیرد.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در ارزیابی از عملکرد دولت یازدهم طی دو سال گذشته، گفت: دولت در دو حوزه بهداشت و درمان و حوزه سیاست خارجی عملکرد قابل دفاعی داشته است.

وی با بیان اینکه دولت در سیاست خارجی در دو بخش دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسمی راهبردهای مشخص و خوبی داشت، یادآوری کرد: در بعد دیپلماسی عمومی دولت مقابله با ایران‌هراسی کذب را دنبال کرد و در دیپلماسی رسمی نیز تنش‌زدایی را در دستور کار داشت.

این نماینده پیشین مجلس ادامه داد: دولت در گام اول از موضع‌گیری، اظهارنظر و هر اقدامی که شائبه ایران‌هراسی را تقویت کند و باعث بازی کردن در میدان مخالفان ایران از جمله صهیونیست و مرتجعان عرب شود، پرهیز کرد.

فلاحت‌پیشه با دسته‌بندی تنش‌زدایی در سه سطح بین‎الملل، منطقه‌ای و روابط دو جانبه، خاطرنشان کرد: دولت تنش‌زدایی را از سطح بین‌الملل و با موضوع هسته‌ای که اصلی‌ترین عامل تنش بود، آغاز کرد.

به گفته این استاد دانشگاه، تنش‌زدایی دولت در حوزه هسته‌ای آنقدر خوب پیش رفت که امروز تا تعیین سرنوشت برجام 25 روز زمان مانده ‌است.

وی با اشاره به اینکه دولت بعد از تنش‌زدایی در سطح بین‌المللی، به سمت مناسبات دوجانبه پیش رفت، افزود: این کار بسیار خوب و مثبت بود و به عقیده من دولت باید این تعاملات را تا سطح به صفر رساندن اختلافات ادامه دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: اگرچه عمده تفرقه‌افکنی و تنش‌هایی که در بعد بین‌المللی و دوجانبه رخ می‌دهد از سطح منطقه شکل گرفته، اما دولت وقتی که در سطح بین‌المللی و دو جانبه تنش‌زدایی کند، به خودی خود تفرقه‌افکنی‌های منطقه‌ای نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

فلاحت‌پیشه معتقد است: دولت بعد از دو گام تعاملات دوجانبه و بین‌المللی، می‌تواند راهبردهای تنش‌زدایی منطقه‌ای را نیز در پیش بگیرد، یعنی با صهیونیست‌ها وارد تقابل راهبردی و با کشورهای عربی وارد تعامل راهبردی شود.

وی گفت: در مجموع دولت در دیپلماسی عمومی بخش عمده راه و در دیپلماسی عمومی نیمه راه را طی کرده‌ و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد توافق نهایی در کنگره آمریکا نیز به تصویب خواهد رسید.

این نماینده پیشین مجلس در خصوص برخی انتقادات از اینکه دولت عمده وقت و انرژی خود را بر روی سیاست خارجی گذاشته، خاطرنشان کرد: سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است، البته نباید همه حوزه‌های مدیریتی داخل را معطل و محدود به سیاست خارجی کرد.

فلاحت‌پیشه یادآوری کرد: متاسفانه دولت در این دو سال در بخش اقتصاد و اشتغال اقدام ملموس و قابل توجهی نداشته است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده