ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدل جدید قراردادهای نفتی بدون تغییر ابلاغ شد

مدل جدید قراردادهای نفتی بدون تغییر ابلاغ شد

میزان/ رئیس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در پاسخ به این که آیا مدل جدید قراردادهای نفتی با تغییراتی در دولت همراه شده است یا خیر؟ گفت: هیچ تغییری در قرارداد IPC که در وزارت نفت تدوین شده ایجاد نشده است.

سیدمهدی حسینی در ادامه با بیان این که مدل جدید قراردادهای نفتی در بیش از ٨٥ جلسه توجیهی طولانی برای کارشناسان تشریح شده است، اظهار کرد: این جلسات شامل برگزاری سمینار در دانشگاه ها مختلف، تدریس در دانشگاه هایی مثل امام صادق (ع)، تهران و صنعت نفت، جلسه با اعضای کمیسیون انرژی، مرکز پژوهشهای مجلس و شرکتهای مختلف داخلی و بخش خصوصی بوده است؛ ضمن این که اسفندماه سال ٩٢ نیز در کنفرانسی در تهران این قرارداد با برگزاری ١٢ میزگرد تخصصی معرفی شد.

وی با بیان این که حدود ٥٠ پروژه صنعت نفت در کنفرانس تهران که هفتم و هشتم آذرماه برگزار می شود به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی می شود، درباره استقبال شرکتهای خارجی از این کنفرانس هم گفت: پیش بینی می شود استقبال خوبی از کنفرانس تهران شود.

امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت نیز اخیرا گفته بود: ٥٠ طرح نفتی در کنفرانس معرفی مدل جدید قراردادهای نفتی در تهران برای جذب ١٨۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری ارائه می شود.

در مدل تازه قراردادهای نفتی ایران (IPC) قرار براین است که حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار شوند تا شرکتهای خارجی با چنین قراردادی، انگیزه ای برای حضور در صنعت نفت ایران داشته باشند.

در این قرارداد مالکیت مخزن قابل انتقال نیست و مالکیت واگذار نمی شود و تولید صیانتی از مخزن، یکی از مهمترین مباحث در این قراردادهاست. دراین مدل از قرارداد، عملیات اکتشاف به پیمانکار واگذار می شود و باید سعی شود شرکتهای خارجی به مناطق پر ریسک صنعت نفت وارد شوند زیرا قاعده در دنیا این است که هزینه سنگین اکتشاف را شرکتهای خارجی تامین کنند و نباید هزینه های ملی صرف مخارج اکتشاف شود.

انتقال فناوری و شفافیت مالی یکی ازمهمترین مباحث قراردادهای تازه (IPC) است که بر اساس آن قرار است در قراردادهای تازه، کارشناسان ایرانی در کنار شرکت های سرمایه گذار خارجی قرار گیرند تا با آخرین فناوریهای روز دنیا آشنا شوند. ضمن این که باید خود نیز در این انتقال و دریافت فناوری بهتر عمل کنند. همچنین افزایش ضریب بازیافت مخازن یکی از مهمترین اهداف این قرارداد است که با توجه به این که نیمی از میدانهای کشور در نیمه دوم عمر خود قرار دارند، هر یک درصد افزایش ضریب، معادل ٥٠٠ میلیارد دلار افزایش ثروت ملی است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X