ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

امام، در رهبری نیرومند و در سیاست دانا و آگاه است!

 امام، در رهبری نیرومند و در سیاست دانا و آگاه است!

قدس آنلاین/ امام رضا (ع) طریقه‌ای را که برای شناخت امام باید پیروی شود و با فطرت و نهاد انسان سازگار است و همچنین امتیازات و شایستگیهای لازمی را که امام برای تصدی این مقام مهم باید دارا باشد، این چنین شرح می‌دهد:

امتیازات امام
حضرت رضا (ع) در تعریف و تعیین امتیازات و شایستگی‌هایی که امام باید دارا باشد، می‌فرمایند: ناگزیر باید از همه داناتر، خردمندتر، پرهیزگارتر، بردبارتر، دلیرتر، بخشنده ‌تر و پارساتر باشد و وجود این صفات در او ضروری است زیرا او پس از پیامبر، اجرا کننده احکام رسالت و روشنگر نکات مبهم دین و دقایق مسائلی است که از نظر مردم پوشیده و پنهان است.

خداوند امام را انتخاب می‌کند
امام رضا (ع) در پاسخ پرسش کننده، تأکید می‌فرمایند، که غیرممکن است انتخاب امام به نظر امت واگذار شود بی آن که پیامبر خدا (ص) به فرمان الهی او را تعیین کرده باشد، زیرا آگاهی بر حقیقت افراد و اطلاع بر صفات مطلوبی که باید در امام باشد، امر غیر مقدوری است و جز خداوند کسی بر نهان مردم و آنچه در دل دارند آگاه نیست. همچنین حضرت رضا (ع) بیان داشته اند: آیا مردم حدود مرتبه امامت را می‌شناسد، تا بتوانند امام را برگزینند. بی‌شک قدر و مرتبه امامت بزرگتر و شأن و منزلت آن والاتر و مقام و رتبه آن برتر و بالاتر و شناخت آن مشکلتر از آن است که خِرَدِ مردم به آن برسد، یا از طریق فکر و اندیشه بدان دست یابند، یا بتوانند کسی را به میل و اختیار خویش به امامت برگزینند. امامت، مقامی است که خداوند ابراهیم خلیل را پس از پیامبری بدان مخصوص داشت و شرف خلت (دوستی) را پس از آن بدو ارزانی فرمود و آن را در کلام مجید خود ستوده و فرموده است: إِنِّی جاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِماماً. پس ابراهیم با خوشحالی از این عرض کرد: وَ مِنْ ذُرِّیَّتی. خداوند عزوجل فرمود: لا یَنالُ عَهْدِی الظَّالِمینَ.
این آیه شریفه امامت هر ستمکاری را تا روز رستاخیز، باطل کرده و آن را در پاکان و غیر ظالمان قرار داده است سپس خداوند عزوجل با قرار دادن این منصب در فرزندان پاک و برگزیده‌اش، وی را گرامی داشته و فرموده است: وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ نافِلَةً وَ کُلاًّ جَعَلْنا صالِحینَ وَ جَعَلْناهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنا؛ ما به ابراهیم، اسحاق را دادیم و علاوه بر او یعقوب هم دادیم و همه را صالح قرار دادیم و مقرر کردیم که امامانى باشند که به امر ما مردم را هدایت کنند.
از این رو امامت در میان فرزندان او پیوسته برقرار بوده و از یکی به دیگری و از نسلی به نسلی منتقل شده، تا این که به حضرت محمد (ص) رسیده است، چنان که خداوند متعال در قرآن فرموده است: إِنَّ أَوْلَی النَّاسِ بِإِبْراهیمَ لَلَّذینَ اتَّبَعُوهُ وَ هذَا النَّبِیُّ وَ الَّذینَ آمَنُوا وَ اللَّهُ وَلِیُّ الْمُؤْمِنینَ؛ سزاوارترین مردم به ابراهیم ، آنها هستند که از او پیروی کردند و در زمان و عصر او، به مکتب او وفادار بودند همچنین این پیامبر و کسانی که به او ایمان آورده اند (از همه سزاوارترند) و خداوند، ولیّ و سرپرست مؤمنان است.
پس این مقام به آن حضرت اختصاص یافت سپس طبق سنتی که خداوند مقرر داشته است، به فرمان او، منصب امامت و پیشوایی امت به علی (ع) واگذار و پس از او به فرزندان پاک و برگزیده‌ اش منتقل شد، همان فرزندانی که خداوند آنان را به کمال علم و ایمان آراسته است.

امامت رتبه وارث اوصیاست
سپس امام رضا (ع) سخنان خود را ادامه داده و فرمودند: امامت رتبه وارث اوصیاست، امامت خلافت الهی در روی زمین و جانشینی پیامبر (ص) است. بنابراین چنین خلافتی باید پس از پیامبر در کاملترین فرد، تحقق، پیدا کند، زیرا جانشینی حضرت محمد (ص) پس از درگذشت ایشان، همان جانشینی خدا در روی زمین است و این جانشین ناگزیر باید به فرمان خداوند برگزیده شود و در غیر این صورت چگونه کسی می‌تواند به شایستگی و صلاحیت فردی دیگر، که به حقیقت و واقع او آگاه نیست، برای تصدی این منصب حکم کند. علاوه بر این که رها کردن مردم به این که خودشان امام و پیشوا انتخاب کنند، بدون این که در این باره دستور قاطعی از جانب خداوند رسیده باشد، امری عاری از حکمت و مصلحت است و معنایی ندارد.

صفات امام
امام رضا (ع) پس از ذکر اوصاف شایسته امام و آنچه باید در وجود او جمع باشد تا جنبه ‌های مختلف زندگی را تصویر و نیاز مردم را برآورد، می‌فرمایند: امام دانشمندی است که نادانی برای او نیست، شبانی است که بیمناک نمی‌شود، کان قدس و طهارت و معدن پارسایی و زهد و دانش و عبادت است، درخت دانش او بارور و بردباری او کامل است، در رهبری نیرومند و در سیاست دانا و آگاه است، فرمانبرداری او واجب است، اجرا کننده امر الهی و خیرخواه و پند دهنده بندگان خدا و نگهبان دین اوست، خداوند پیامبران و امامان را موفق داشته و از کان علم و حکمت خود، که دیگران را از آن نصیبی نیست، بهره مند ساخته است. از این رو دانش پیامبران و امامان همواره از دانش همه اهل زمان آنها برتر بوده است، چنان که خداوند عزوجل درباره طالوت می‌فرماید: إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَیْکُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ وَ اللَّهُ یُؤْتی مُلْکَهُ مَنْ یَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ؛ خدا او را بر شما برگزیده، و او را در علم و قدرت جسم، وسعت بخشیده است. خداوند، ملکش را به هر کس بخواهد، می‌بخشد و احسان خداوند، وسیع است و از لیاقت افراد برای منصب‌ها آگاه است. همچنین درباره امامان از خاندان و عترت پیامبر صلی الله علیه و آله فرموده است: أَمْ یَحْسُدُونَ النَّاسَ عَلی ما آتاهُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ فَقَدْ آتَیْنا آلَ إِبْراهیمَ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ وَ آتَیْناهُمْ مُلْکاً عَظیماً؛ بلکه به مردم، براى آنچه خدا از فضل خویش به آنان عطا کرده رشک مى‏ورزند در حقیقت، ما به خاندان ابراهیم کتاب و حکمت دادیم و به آنان ملکى بزرگ بخشیدیم.

نشانه‌های امامت
امام رضا (ع) در پاسخ به فردی درباره این امر که امام چگونه شناخته می‌شود و نشانه‌های او چیست، فرمودند: به سبب نص و دلیل. عرض کرد: چه چیزی دلیل امامت است. حضرت فرمود: علم و استجابت دعا. عرض کرد: چگونه به آنچه واقع می‌شود خبر می‌دهید؟ حضرت فرمود: این عهدی است که از پیامبر خدا (ص) به ما رسیده است. عرض کرد: چگونه به آنچه در دلهای مردم است خبر می‌دهید؟ حضرت فرمود: آیا نشنیده‌ای که پیامبر (ص) فرموده است: اتَّقُوا فِرَاسَةَ الْمُؤْمِنِ فَإِنَّهُ یَنْظُرُ بِنُورِ اللَّهِ. عرض کرد: بلی. حضرت فرمود: هیچ مؤمنی نیست مگر این که دارای هشیاری و فراستی است و به اندازه ایمان و بینش و دانشی که دارد، با نور خدا نظاره می‌کند و فراستی که خداوند به ائمه اهل‌بیت (ع) داده به اندازه همه فراستی است که در میان مؤمنان پخش کرده است و در قرآن مجید فرموده است: إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِلْمُتَوَسِّمِین. نخستین متوسمین پیامبر خداست و پس از او امیرالمؤمنین علی (ع) و سپس حسن و حسین و امامان از نسل او است تا روز رستاخیز.
بر این اساس امام رضا (ع) با این سخنان و رهنمودها صفاتی را که در امام باید وجود داشته باشد و شرایطی که برای انتخاب او لازم است، به گونه ‌ای که با فطرت انسانی و موازین عقلی که حجت قاطع در این نوع مسائل است متفق و هماهنگ می‌باشد تعریف و تعیین فرموده است.

منابع:
1-قرآن کریم، سوره بقره: آیه 124، سوره انبیاء: آیه 72؛ سوره آل عمران: آیه 68، سوره نساء: آیه 54.
3-فضل الله محمدجواد، تحلیلی از زندگانی امام رضا (ع): 228-230.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده