ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش بهره وری تاکید بخش کشاورزی در سال اقتصاد مقاومتی

محمود حجتی روز پنجشنبه در مراسم گشایش مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری شرکت آساره در زنجان افزود: سال قبل متوسط بارش کشور شاهد 20 درصد کاهش بود، اما امسال با بارندگی قابل توجهی، شاهد برابر شدن میزان مصرف و بارش هستیم.
وی یادآورشد: طرح های تحقیقاتی و دانش بنیان در کشاورزی موجب پایداری اقتصادی و در نتیجه رونق اقتصادی می شود.
حجتی اظهار کرد: با اجرای طرح های پژوهشی علاوه بر آنکه می توان وابستگی کشور به واردات محصولات کشاورزی را کاهش داد، زمینه افزایش ظرفیت بهره وری این حوزه ایجاد می شود.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایران از نظر منابع خدادادی، ظرفیت ها و ابزارهای موجود شاهد هیچ نوع کاستی نیست، اما بهره برداری لازم از این ظرفیت ها انجام نشده است.
وی خاطر نشان کرد: مهمترین مشکلی که مانع از بهره برداری از ظرفیت ها و توانمندی های موجود در کشور شده است، کم توجهی و نبود اطلاعات کافی و لازم است.
حجتی تاکید کرد: در صورتی که باور کنیم که ما می توانیم و تمام توان خود را برای تحقق این موضوع به کار بگیریم، به حتم به اهداف مورد نظر دست خواهیم یافت.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در هر زمان که مسئولان، کارشناسان و مردم با جدیت وارد حوزه ای شده اند با توجه به استعدادهای موجود در بخش کشاورزی، به موفقیت های اقتصادی قابل توجهی دست یافته اند و هر زمان که سستی کرده اند، توفیقی نداشته اند.
وی ادامه داد: علیرغم آنکه ایران در مقایسه با سایر کشورها، همواره با مشکل کمبود آب مواجه بوده و یک کشور خشک محسوب می شود اما طی تاریخ، از ملتی توانمند از نظر اقتصادی برخوردار بوده است.
حجتی اضافه کرد: دانش، علم، اطلاعات و ابزاری که هم اکنون در اختیار ایران قرار دارد، باید به کمک همه اقشار جامعه بیاید و با کنار زدن مشکل خشکسالی، زمینه ساز افزایش بهره وری و در نهایت استفاده از همه ظرفیت های موجود باشد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: در سال 92 و 93 دولت مجبور به واردات شش میلیون تن گندم بود که این میزان را در سال 94 به سه میلیون تن رساند.
وی ابراز کرد: تمام تلاش دولت در سال جاری به صفر رساندن میزان واردات گندم به کشور با افزایش بهره وری تولید این محصول از طریق آبیاری با سیستم های نوین است.
حجتی با بیان اینکه برنامه ریزی برای اقتصاد مقاومتی بر اساس افزایش بهره وری شکل گرفته است، افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند، اقتصاد مقاومتی علاوه بر آنکه هیچ نوع فشاری به مردم وارد نمی کند، درون زا و برون نگر است و می تواند فرصت افزایش توان اقتصادی را در جامعه ایجاد کند.
وزیر جهاد کشاورزی یکی از طرح های قابل توجه که زمینه ساز افزایش بهره وری در بخش دامپروری است را مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشار برشمرد و گفت: این طرح با زمینه سازی برای تولد بیش از یک راس بره طی سال، می تواند زمینه تامین بیش از پیش گوشت قرمز گوسفندی و افزایش صرفه اقتصادی را فراهم کند.
هر گوسفند طی یک سال توانمندی زایش یک بره را دارد، در حالی که با کشف و نهادینه کردن ژن چند قلوزایی در گوسفند افشار، این نژاد توانایی به دنیا آوردن بیش از دو بره طی سال را دارد.
مجتمع پرورش و اصلاح نژاد گوسفند افشاری از سوی شرکت آساری از شرکت های زیر مجموعه قرارگاه اقتصادی سپاه پاسداران با سرمایه گذاری 75 میلیارد ریال است که توان تولید سالانه 420 تن گوشت قرمز را دارد.
با بهره برداری از فاز یک این مجتمع زمینه اشتغال مستقیم برای 20 نفر ایجاد می شود و ظرفیت مولد آن به دو هزار و 500 راس و ظرفیت کل گله پنج هزار راس می رسد.
ژن چند قلوزایی در گوسفند افشار در سال 90 تثبیت و فعالیت برای انتقال آن به سایر گوسفندان افشار آغاز شد.
گوسفند افشار یکی از نژادهای برتر گوسفند در جهان و ایران به شمار می رود که ویژگی های منحصر به فردی از جمله رشد سریع، مقاومت در برابر تنش های دمایی و منطبق شدن با شرایط آب و هوایی مختلف را دارد.
3001/6085

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده