ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دخالت آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری "گویان"

دخالت آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری "گویان"

فارس/ رسانه کوبایی «پرنسا لاتینا» گزارش داد که طبق اعلام معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا، آمریکا در پیروزی رئیس‌جمهور گویان در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نقش داشته است.


به گزارش «پرنسا لاتینا»، «خورخه آره‌آزا» معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد که آمریکا در پیروزی «دیوید گرنجر» رئیس‌جمهور گویان در در انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال 2015 نقش داشته است.

وی در این رابطه ضمن اشاره به این که شرکت نفتی آمریکایی «اکسون مبیل» در رقابت‌های انتخاباتی گویان از «گرنجر» حمایت مالی کرده است، خاطرنشان کرد که در حال حاضر این شرکت نفتی به دنبال تضعییف دولت ونزوئلا از طریق جنجال بر سر منطقه مورد مناقشه «اسکیبو» می‌باشد.

«آره‌آزا» در ادامه تصریح کرد که مقامات گویان همواره مواضع نامطلوبی علیه دولت ونزوئلا داشته‌اند اما «کاراکاس» (پایتخت ونزوئلا) آماده است تا برای حل مسالمت‌آمیز مسئله «اسکیبو» مذاکرات با گویان را از سر بگیرد.

معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا همچنین «گرنجر» را به تلاش برای سلطه مجدد نئولیبرالیسم آمریکایی در آمریکای جنوبی متهم کرد.

وی در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد که آمریکا همواره با مداخله‌جویی در مسائل بین کشورهای آمریکای جنوبی درصدد اختلاف افکنی بین این کشورها می‌باشد تا از این طریق بتواند از منابع ملی آنان نفع کافی را ببرد.

ونزوئلا در 11 ژوئن (21 خرداد) اعلام کرد که این سرزمین وسیع را که از سوی انگلستان در زمان استعمار قاره آمریکا به زور از این کشور جدا شده را از سازمان ملل مطالبه می‌کند.

گویان مدعی است که دادگاهی در سال 1899 به نفع این کشور رأی داده اما ونزوئلا معتقد است که رأی این دادگاه ناعادلانه می‌باشد.

به گزارش فارس،‌ «اسکیبو» منطقه‌ای میان غرب رودخانه «اسکیوو» تا کوه «رورائیما» (شرق ونزوئلا) می‌باشد؛ وسعت آن نیز 159 هزار و 542 کیلومتر مربع است که جمهوری تعاونی گویان آن را متعلق به خود می‌داند اما ونزوئلا نیز بر اساس پیمان ژنو در 17 فوریه 1966 (28 بهمن 1344) ادعای حاکمیت آن را دارد.

«اکسون موبیل» شرکت نفت و گاز آمریکایی و یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان بوده که دفتر مرکزی آن در شمال شهر «ایروینگ»، تگزاس قرار دارد.

«مرکوسور» یک معاهده تجارت منطقه‌ای است که در سال 1991 براساس قرار داد «آسونسیون» پایتخت پاراگوئه میان کشور‌های برزیل،آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه تأسیس شد.

دولت ونزوئلا نیز در ژوئن 2006 قرارداد عضویت در مرکوسور را به امضا رسانده که در سال 2012 به طور رسمی به این گروه ملحق شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده