ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بینش مادرانه زنان، راه‌حل مشکلات

بینش مادرانه زنان، راه‌حل مشکلات

آرمان/ در حالی که بیش از 30 سال از نخستین تجربه شکل گیری مجلس شورای اسلامی می‌گذرد و این نهاد تاکنون ادوار گوناگونی را پشت سر گذاشته است، تاکنون در هیچ دوره مجلس تعداد نمایندگان زن از 14 نفر بیشتر نشده است. دوره پنجم مجلس رکورددار حضور بیشترین تعداد نماینده زن در پارلمان است. در آن دوره تعداد نمایندگان زن رشد بیشتری پیدا کرد و 14نماینده زن از میان 277 نماینده به مجلس راه یافتند. این در حالی است که در سال‌های اخیر توانایی و قابلیت زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی و... بر همگان ثابت شده است. اغلب کارشناسان و صاحب نظران نیز قابلیت و توانایی‌های زنان در پست‌های بالادستی کشور را باور دارند. هم‌اکنون در آستانه انتخابات مجلس برای دهمین دوره و انتخابات خبرگان رهبری امید است سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان کشور اقدامات مناسبی نسبت به حضور زنان در سطوح کلان تصمیم‌گیری اتخاذ کنند تا حضور زنان در این دو نهاد مهم رشد قابل قبولی در عرصه‌های بین‌المللی داشته باشد. امسال زنان بیشتری خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده‌اند و این امیدواری حاصل شده است که مردم اعتماد خود را به حضور زنان در پارلمان نشان دهند تا قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی با حمایت از زنان، بتواند از پشتوانه بیشتری در میان نیمی از جمعیت کشور برخوردار باشد. آنچه می‌خوانید ماحصل گفت‌وگوی با «فخرالسادات محتشمی‌پور»، فعال حوزه زنان، در این زمینه است.
حضور زنان در مجلس و تاثیر آنها در نحوه تدوین و تصویب قوانین کشور تا چه حدی در تعدیل فضای قانونگذاری و اجتماعی تاثیرگذار است؟
در اصل برنامه‌ریزی‌ها و تلاش‌هایی برای افزایش حضور کمی و کیفی زنان باید انجام شود. بخش عمده این امر نیز به زنان و نحوه استقبال آنها از ظرفیت‌های موجود مربوط می‌شود. بخش دیگر آن هم به نحوه استقبال احزاب و تشکل‌های سیاسی بر معرفی کاندیدای زنان مربوط می‌شود. از دیگر الزامات در این زمینه نیز رای مردم و انتخاب فرد مناسب است. در میان زنان کاندیداهای شایسته‌ای برای نظارت بر نحوه فعالیت‌های دو قوای دیگر قضائیه و مقننه وجود دارد. در این شرایط باید قابلیت‌های زنان مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته شود و مردم نیز در این امر بهترین انتخاب را خواهند داشت.
هم‌اکنون حضور زنان در مجلس در چه حد می‌تواند در نهاد‌های زیربنایی اجتماعی و دیگر حوزه‌ها تاثیرگذار باشد؟
تاکنون زنان در حوزه‌های سیاسی در مقایسه با دیگر حوزه‌ها در عرصه‌های مختلف کمتر حضور داشتند. آنها در کشور بیشتر در عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی فعال هستند و در این حوزه نیز به نحو مطلوب و آگاهانه وارد عرصه شدند. زنان با فعالیت در حوزه‌های مختلف با شناسایی نقاط ضعف می‌توانند با بینش مادرانه همراه با فداکاری، ایثارگری و از خودگذشتگی وارد عرصه شوند و به این ترتیب منافع شخصی جای خود را به حفظ و نگهداری منافع جمعی می‌دهد. این خصلت زنان باعث درک بهتر مشکلات و ارائه راهکار مناسب برای حل نارسایی‌ها می‌شود. در ضمن یک نماینده مجلس چندان کار اجرایی ندارد، بلکه آنها با تصویب قوانین مناسب می‌توانند منشأ شکل‌گیری تصمیم‌ها و اتفاقات مناسب در جامعه باشند. زنان با ویژگی استقلال، اخلاق‌مداری و ارزش‌مداری می‌توانند در حوزه‌هایی مختلف همچون حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق کودکان، حقوق سالمندان، توجه به اقشار آسیب پذیر و محیط زیست موفق‌تر از مردان عمل کنند. امروزه مشکلات اجتماعی گوناگونی دامنگیر جامعه ما شده است و دولت به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد، بلکه مجلس با تقویت نهادهای مدنی باید مشکلات موجود را حل و فصل کند. در این زمینه با شناسایی و حل بازدارنده‌های موجود می‌توان در شکل‌گیری و تقویت نهادهای اجتماعی تاثیرگذار بود و به این ترتیب می‌توان مشکلات بنیادین در عمق لایه‌های اجتماعی را برطرف کرد.
به نظر شما به چه دلیل تاکنون از قابلیت‌های زنان در مجلس یا دولت آن‌طور که باید و شاید استفاده نشده است؟
در واقع آقایان نخواسته‌اند قابلیت‌های زنان را ببینند و از آنها استفاده کنند. اغلب آقایان و به اصطلاح رجل سیاسی کشور با وجود باور نسبت به قابلیت‌های زنان، نسبت به استفاده از ظرفیت‌های آنها اغماض می‌کنند. اگر نسبت به قابلیت‌های زنان در جامعه جهل وجود دارد در این شرایط باید به فرد جاهل الگوهای موفق و مناسب ارائه کرد، اما وقتی شخصی این قابلیت‌ها را مشاهده می‌کند و این قابلیت‌ها را نادیده می‌گیرد در این شرایط دیگر نمی‌توان کاری از پیش برد؛ در این شرایط باید از ابزار قانونی و موارد الزام‌آور در این زمینه بهره برد. هم‌اکنون وقتی در کشور از قابلیت تعداد قابل توجهی از زنان توانا استفاده نمی‌شود باید برای آنها قوانین تصویب کرد. برای مثال استفاده از توانمندی‌های زنان در سمت‌های دولتی در دولت اصلاحات خیز برداشت و مسئولان در آن دوره در سازمان‌های دولتی از زنان در جایگاه‌های مدیریتی به ویژه مدیریت‌های میانی استفاده کردند. در جامعه زنان زیادی در حوزه‌های مختلف توانایی مسئولیت‌پذیری دارند و دستگاه‌های دولتی می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند. متاسفانه با اینکه توجه به حضور زنان در سطح مدیریت‌های کلان جامعه از دولت اصلاحات آغاز شد، اما این اقدام چندان نتیجه‌بخش نبود. هم‌اکنون نهاد‌های دولتی، مردم، تشکل‌ها، احزاب و... کاندیداهایی برای نمایندگی مجلس معرفی می‌کنند و مردم نیز بنابر بر شناخت خود به این افراد رای می‌دهند. در واقع برای تعیین مدیران بالادستی نیز خود مدیران تصمیم‌گیری می‌کنند و چندان ضوابط و بخشنامه‌ها را مد نظر قرار نمی‌دهند. در ضمن اغلب ضوابط و بخشنامه‌های موجود در کشور مردسالارانه تدوین شده است و نه تنها توجهی به زنان در تدوین آن نشده، بلکه ممکن است ممانعت‌هایی برای حضور زنان به همراه داشته باشد. با توجه به میزان دانش‌آموختگی، تجربه، تخصص و توانایی زنان باید جامعه از این توان بهره‌مند باشد. در ضمن این امر نه تنها خواسته زنان جامعه بلکه خواسته عموم مردم است. حتی در بسیاری از پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده نیز عدم تاثیر جنسیت در مدیریت به همگان ثابت شده است. در سال‌های اخیر نیز با ارزیابی مدیریت زنان می‌توان به توانایی و قابلیت آنها باور داشت. دیدگاه جنسیتی در جامعه چندان لحاظ نمی‌شود، بلکه جامعه نیز از مدیریت زنان استقبال می‌کند.
حضور زنان در مجلس یا دولت تا چه حد می‌تواند در برآورده کردن نیازهای زنان امروز جامعه تاثیرگذار باشد؟
آنها به دلیل زن بودنشان به نسبت مسائل و مطالبات زنان را بهتر درک می‌کنند. این در حالی است که هر یک از مدیران جامعه باید در برنامه‌ریزی‌های کلان جامعه نیازهای جامعه را مد نظر قرار دهند و فقط به صرف جنسیت نمی‌توان به فعالیت برخاست، بلکه باید در هر پست و مقام حیطه وظایف مدیران در اولویت قرار داده شود. این در حالی است که همه اصناف نسبت به حقوق و وظایف خود کاملا واقف هستند. برای مثال کارگران نیازهای خود را به خوبی می‌شناسند یا کشاورزان مشکلات موجود در کار خود را می‌دانند. اما این بدان معنا نیست که اگر زنان نماینده مجلس، وزیر و... شوند فقط در پی برآورده کردن نیازهای زنان جامعه باشند، بلکه آنها در هر سمتی باید بنابر نیاز‌های جامعه همه حوزه تحت ماموریت خود را به شکل کلان مورد بررسی قرار دهند. در ضمن باید توجه جدی نسبت به نیازهای مختلف جامعه به ویژه گروه‌های آسیب‌پذیر در اولویت قرار گیرد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده