ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قرارداد صادرات گاز ایران به عراق با قیمت محرمانه امضا شد

قرارداد صادرات گاز ایران به عراق با قیمت محرمانه امضا شد

فارس/ دومین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق با هدف تأمین سوخت نیروگاه بصره امروز با حضور وزیر نفت و با قیمتی محرمانه امضا شد.

این قرارداد به مدت 6 سال بین وزارت نفت ایران و وزارت انرژی عراق به امضا رسید که به موجب آن روزانه 20 تا 25 میلیون مترمکعب گاز به بصره صادر خواهد شد.

براین اساس حجم صادرات گاز ایران با اجرایی شدن این قرارداد به 45 تا 60 میلیون مترمکعب در روز خواهد رسید.

به گفته حمیدرضا عراقی مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، حجم صادرات گاز به بصره بین ماه‌های می تا سپتامبر 25 میلیون مترمکعب و در باقی‌ ماه‌ها 20 میلیون مترمکعب خواهد بود.

وی همچنین گفت: در ابتدا صادرات گاز به بصره با 7 میلیون مترمکعب در روز آغاز خواهد شد و طی سه سال به مرحله نهایی خواهد رسید.

معاون وزیر نفت در مورد قیمت گاز صادراتی به بصره نیز اظهار کرد: نرخ گاز صادراتی به این منطقه از عراق مشابه با قرارداد اول صادرات گاز به بغداد است.

به گفته عراقی پیش نویس قرارداد صادرات گاز به بصره به درخواست طرف عراقی نیازمند اصلاحاتی است که این اصلاحات به زودی انجام خواهد شد.

عراقی با تأکید براینکه فرمول قیمت گذاری صادرات گاز صادراتی به عراق محرمانه است گفت: همچنین نمی‌توان قیمت گذاری گاز صادراتی به این کشور را با کشورهایی مانند ترکیه و پاکستان مقایسه کرد؛ چرا که گاز صادراتی به هر کدام از این کشورها فرمول‌های خاص خود را دارد و مطابق با قیمت صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی است.

وی با اعلام اینکه هزینه ساخت خط لوله صادرات گاز به بصره عراق حدود 2.3 میلیارد دلار است، گفت: علت میان مدت بودن صادرات گاز به عراق این است که این کشور برنامه توسعه‌ای دارد به همین دلیل مدت زمان صادرات گاز کشور 6 سال است درصورتی که برنامه‌های توسعه‌ای عراق طبق برنامه انجام نشود انها قرارداد صادرات گاز خود را تمدید خواهند کرد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: یکی از مزیت‌های صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه این است که به راحتی و با هزینه کمتری نسبت به اروپا و شرق آسیا می‌تواند گاز خود را به کشورهای همسایه ارسال کند. همچنین در صورتی که این کشورها نیازی به گاز ایران نداشته باشند امکان بازگشت گاز به کشور و استفاده در داخل کشور وجود دارد.

عراقی در مورد پرداخت هزینه گاز صادراتی از سوی عراقی‌ها نیز گفت:صادرات گاز به عراق در صورت گشایش ال سی از طرف عراقی‌ها انجام می‌شود. در صورتی که ال سی گشایش نیابد گازی نیز به آنها داده نمی‌شود.

وی درباره ساخت خط لوله صادرات گاز به عراق، توضیح داد: این خط لوله از اهواز شروع و به خرمشهر کشیده می‌شود و از آنجا به کشور عراق وارد می‌شود؛ مقدمات کار آماده شده و با امضای این قرارداد به زودی به سرمایه‌گذار شروع کار ابلاغ می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم که ساخت این خط لوله تا یک و نیم سال دیگر به اتمام برسد و صادرات گاز با ظرفیت کامل به عراق انجام شود.

*صادرات گاز به بغداد از اواخر امسال یا ابتدای 95

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه خط لوله گاز به بغداد نیز تقریباً آماده است، گفت: در صورت آمادگی طرفین ایران نیز آماده تزریق گاز به خط لوله صادراتی است البته این کار بعد از حل مشکلات مالی و عملیاتی انجام خواهد شد.


نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده