ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آسمان زندگی زنان سرپرست خانوار کی آفتابی می‌شود؟

آسمان زندگی زنان سرپرست خانوار کی آفتابی می‌شود؟

قدس آنلاین/ هزار دلیل برای تنهایی یک زن وجود دارد. فرقی نمی‌کند تو به کدام دلیل از همسرت طلاق گرفته‌ای یا سانحه‌ای داغ فقدان او را بر دلت نشانده است، برای خانواده و جامعه فقط یک چیز اهمیت دارد، اینکه تو یک زن «مطلقه» یا «بیوه» هستی.
وقتی می‌خواهی از همسرت جدا شوی و یا اینکه سوگوارانه عزای نبودنش را گرفته‌ای، همه در کنارت هستند، ولی خیلی زود می‌فهمی که مُهر طلاق و بیوگی مِهر اطرافیان را کم می‌کند و انصاف را از یادشان می‌برد. شروع دوباره سخت‌تر از آن است که فکر می‌کنی، سایه زندگی قبلی‌ات مانند یک کابوس دیگران را می‌ترساند و از تو دور می‌کند. درست مانند اینکه دچار بیماری واگیر داری هستی که ممکن است به آن‌ها نیز سرایت کند و دامن زندگی‌شان را بگیرد.
تنهایی در بهار بیست و یکم
«سمانه» یکی از کسانی است که داغ طعنه‌های اطرافیان بر غم مرگ همسرش افزوده است. بغض می‌کند و اشک توی چشمانش حلقه می‌زند. می‌ترسد حرف بزند و می‌گوید که از آبرویم می‌ترسم. وقتی مطمئن می‌شود قرار نیست کسی از میان خطوط روزنامه او را بشناسد، می‌گوید همسرش را دو سال بعد از شروع زندگی مشترک در سانحه رانندگی از دست داده است.
شروع می‌کند به تعریف از روزهای جوانی و سر پر شوری که برای فعالیت‌های اجتماعی داشته و انگار نه انگار که هنوز ۲۱ بهار را بیشتر ندیده است. می‌گوید پس از مرگ همسرم به خانه پدری برگشتم. اوایل خیلی رفتارشان خوب و دلسوزانه بود، ولی پس از مدتی به من گفتند بهتر است جایی را اجاره کنم و بروم یا اینکه تن به ازدواج به خواستگارهایی بدهم که دو برابر من سن داشتند یا مرا به عنوان همسر دوم در نظر گرفته بودند. جلوی پدرم ایستادم و گفتم دیگر تحمل این وضعیت را ندارم و حاضر نیستم روی سر یک زندگی دیگر خراب شوم. توی یک شرکت خصوصی کار پیدا کرده‌ام و تمام تلاشم بر این است که کسی از همکاران از تنهایی من بویی نبرد تا بتوانم با آرامش به کارم برسم و دخترم را بزرگ کنم.
تاوان سنگین اشتباه در انتخاب
سحر، ۲۶ ساله است و قصه تنهایی‌اش از جاده طلاق آغاز شده است. او می‌گوید در ۱۹ سالگی از همسرش جدا شده و عمر زندگی‌اش 6 ماه بیشتر نبوده است. سحر تعریف می‌کند: در سال اول دانشگاه با همسرم آشنا شدم؛ خیلی به او علاقه داشتم، هر چه خانواده مخالفت کردند به حرفشان اعتنا نکردم، پایم را کردم توی یک کفش که من فقط با همین پسر ازدواج می‌کنم. آن موقع می‌دانستم که این همکلاسی دانشجو اعتیاد دارد، ولی نمی‌دانم چرا اصلاً برایم اهمیت نداشت، ولی وقتی وارد زندگی شدیم ورق برگشت. مشکلات یکی پس از دیگری رخ نشان دادند، از بیکاری و بی‌پولی و فروختن وسایل خانه شروع و به جایی رسید که دیدم خودم هم دارم به طرف اعتیاد کشیده می‌شوم.
برای نجات زندگی‌ام سراغ مشاور رفتم، ولی فایده‌ای نداشت، همه چیز را بخشیدم و جدا شدم. او می‌گوید: زندگی پس از طلاق مثل دریای متلاطم، کشتی زندگی او را به هر سویی که می‌خواهد می‌کشد و اراده او برای کشیدن بار مشکلات، از توان شانه‌های او بیشتر است، چون روی بازگشت به خانه پدری را ندارد و اجاره یک سقف که زیر آن آرام گیرد هر بار برای او دردسرهایی را داشته است؛ یکی او را طرد می‌کند و دیگری طمع به تنهایی او دوخته و می‌خواهد برایش نقش سایه سر را بازی کند.
دو میلیون زن سرپرست خانوار نیازمند حمایت
این قصه‌ها شبیه داستان و دردنامه دو میلیون و پانصد هزار زن سرپرست خانوار است که هم اکنون زیر آسمان مینایی کشورمان زندگی می‌کنند؛ آماری که باید سالیانه ۶۰ هزار نفر را نیز به آن افزود.
نادر شیخ حسنی، کار‌شناس علوم اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه هر روز بر عوامل تهدید کننده پایه گذاری و ادامه حیات یک خانواده نوپا در کشور افزوده می‌شود، می‌گوید: آماده نبودن جوانان برای پذیرش مسؤولیت یک زندگی هم به لحاظ رشد شخصیتی و هم به خاطر مشکلات اقتصادی، کاهش حمایت‌هایی که بر اساس ارزش‌های دینی و رسوم خویشاوندی از خانواده‌های نوپا می‌شد و بسیاری از عوامل دیگر از جمله تهاجم فرهنگی موجب شده تجربه شکست در خانواده‌های نوپا بیشتر شود.
این کار‌شناس ارشد مطالعات فرهنگی می‌افزاید: با وجود پیشرفتی که در جامعه در عناصر مادی و فرهنگی رخ داده، نگرش‌های واپسگرا که اتفاقاً در تعارض با آموزه‌های اخلاقی و دینی هستند، همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند، بنابراین عرصه بیش از پیش زنانی که بناچار باید خود سرپرستی خویش و حتی خانواده را به عهده بگیرند تنگ می‌شود.
نخبگان حوزه و دانشگاه، چاره اندیشی کنند
وی با بیان اینکه گذر از شرایط سنتی به مدرن در کنار فرصت‌های زیادی که در اختیار زنان ایرانی قرار داده چالش‌های بیشتری را در مقایسه با این فرصت‌ها برایشان ایجاد کرده است، می‌افزاید: شرایط اشتغال ناپایدار که برای بانوان بیوه وجود دارد در کنار ناامنی‌های اجتماعی و فرهنگ نانوشته‌ای که درباره آن‌ها وجود دارد پایه ریزی زندگی سالم را برای این گروه، اگر نگوییم ناممکن، بسیار مشکل می‌کند.
شیخ حسنی می‌گوید: به نظر می‌رسد لازم است توسط نخبگان فرهنگی، حوزوی و دانشگاهی برای این مشکل همانند مشکلات دیگر جامعه که به نوعی سرگردانی بین سنت و مدرنیته در آن‌ها به چشم می‌خورد، بازتعریفی ارایه شود.
وی معتقد است، شرط اول توفیق در حل این مشکل این است که به دور از تفاسیر دلبخواهی، وجود یک مساله اجتماعی پذیرفته شده و با استفاده از مشخصات امر در راستای رفع آن کوشش شود.
وی با تاکید بر اینکه بیوه و مطلقه شدن موجب می‌شود زن‌ها حتی قضاوتی را که خودشان نسبت به خودشان دارند تغییر بدهند، می‌افزاید: نخستین چالش برای بانوی جوانی که نمی‌تواند به خانه پدری بازگردد و استقلال مالی هم ندارد، پیدا کردن کار است که به دلیل نداشتن تجربه ممکن است او را در وضعیت نامناسبی قرار دهد.
رخ‌نمایی راهکارهای ابتکاری
وی تصریح می‌کند: وقتی نسخه‌های همیشگی جوابگوی نیازهای جامعه نیست، باید بپذیریم این شرایط به باز اندیشی نیاز دارد، زیرا افرادی که در این مسیر هستند متوقف نمی‌شوند، پس دست به ابتکار عمل زده و راه‌های نادرستی را پیشنهاد می‌کنند؛ راهکارهایی مانند ازدواج سفید، همسر استیجاری، رفاقت کردن و انواع دیگری از زندگی مشترک که این روز‌ها باب شده است.
وی می‌افزاید: یک پیشنهاد عملی می‌تواند تشکیل مراکز رشد در استان‌های کشور باشد که زنان همسر از دست داده یا مطلقه را به مدت 6 ماه تا یک سال تحت پوشش بگیرد تا برای زندگی جدید آمادگی پیدا کنند و به یکباره در جامعه بی‌پناه‌‌‌ رها نشده نسبت به آسیب‌های روانی، اجتماعی و اقتصادی جبران ناپذیری که ممکن است در انتظارشان باشد واکسینه شوند.
آسیب پذیری مطلقه های جوان
دکتر غلامحسین حقدادی، روانپزشک نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما آسیب پذیری بانوان جوانی که مطلقه و بیوه می‌شوند را بیش از سایر گروه‌ها در معرض خطر می‌داند و می‌افزاید: این گروه که اغلب بر اساس بلوغ جسمی ازدواج کرده‌اند، چون در سن پایین فرصت زندگی مشترک را از دست داده‌اند، مستعد آسیب‌های بیشتری نسبت به دیگران هستند. وی می افزاید: این زنان به دلیل اینکه در شرایط ناپایدار و نامناسب قرار دارند مجبورند پیشنهادهای مربوط به ازدواج موقت را بپذیرند یا اینکه همسر دوم و «همسر سایه» باشند.
لزوم آموزش‌های تاب آورانه
دکتر حقدادی با تاکید بر اینکه این بانوان ممکن است با خطر ازدواج‌های ناموفق بعدی نیز روبرو شوند که آن‌ها را در معرض افسردگی و نوعی سرخوردگی نیز قرار می‌دهد، می‌افزاید: بانوان بیوه و مطلقه جوان ناملایمات زیادی را در زندگی تجربه می‌کنند، به همین دلیل باید آموزش‌های تاب آورانه را به آن‌ها بیاموزیم تا بتوانند شرایطی را که در آن قرار دارند بدرستی مدیریت کنند.
وی می‌افزاید: بهتر است دختران جوان به جای یأس، امیدوارانه به زندگی خویش نگاه کنند و با حضور مؤثر و فعال در اجتماع و بهره گیری از نظرات مشاوران تلاش کنند ضمن شناخت درست موقعیتی که در آن قرار دارند، بنای زندگی آینده خود را بدرستی پایه گذاری کنند.
مهم‌ترین دلیل ازدواج مجدد زنان بیوه
به گفته دکتر مجید ابهری، رفتار‌شناس اجتماعی - براساس پژوهش‌های انجام شده از سوی بنیاد صیانت از خانواده ۹۰ درصد از علاقه‌مندان ازدواج با زنان بیوه، مردان متأهل یا مردانی هستند که شرایط سنی آنان هیچ گونه تناسبی با زنان ندارد. این در حالی است که ۸۵ درصد از زنان بیوه مشکلات اقتصادی را دلیل ازدواج مجدد خود اعلام می‌کنند و اذعان دارند در صورت حمایت‌های مالی هرگز ازدواج نخواهند کرد.
ابهری، فرهنگسازی در خانواده‌ها برای آماده سازی مردان مجرد برای ازدواج با زنان بیوه جوان و بی‌توجهی به بیوگی آنان از یک طرف، آموزش مهارت‌های شغلی و حمایت‌های مالی از این‌گونه زنان را بهترین ابزار پیشگیری از آسیب‌های روانی به زنان بیوه و مطلقه و جلوگیری از پیامدهای اجتماعی حضور آن‌ها در جامعه بیان می‌کند.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده