ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: اتوبوس بهارستان به مقصد پاستور

آرمان نوشت: اتوبوس بهارستان به مقصد پاستور

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

برای برخی از آنها، حضور در مجلس دهم آنچنان انگیزه بالایی برای فعالیت در این ایام نیست که در هر کوی و بززن سیاسی سخن از انتخابات مجلس است هر چند قرار نیست که بر‌ای تصاحب کرسی‌های مجلس تلاش نداشته باشند بلکه بنا به برخی شنیده‌ها مجلس دهم تنها حکم یک منزلگاه برای رسیدن به پاستور را برایشان دارد. مجلس اکثرا اصولگرا هم در نقش منتقد دولت ظاهر شده و به احضار، استیضاح وزرا و امور دیگر خواهد پرداخت.

ماجرا چیست؟

چندی است طیفی از اصولگرایان که اعضای تندرو این جریان سیاسی حضور پررنگ‌تری در آن دارند پروژه‌ای را در دست اجرا دارند تا اینچنین القا کنند عمر دولت روحانی بر خلاف روسای جمهور قبل چهارساله خواهد بود و او در انتخابات ریاست جمهوری سال96 آرای لازم برای بقا در پاستور را نخواهد داشت. نشریه طیف حزب‌ا... نوشت که «حسن روحانی نخستین رئیس جمهور تکدوره‌ای در تاریخ جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.» محمدرضا تاجیک از تئوریسین‌های سیاسی، این تلاشها را پیش از این پیش‌بینی کرده بود به نحوی که در پاسخ به این سوال که « اگر دولت نتواند مشکلات را در دوران پسا تحریم حل کند می‌توان پیش‌بینی کرد دولت روحانی نخستین دولت چهارساله در تاریخ سیاسی بعد از انقلاب باشد؟» پاسخ داده بود: «بعید نمی‌دانم اما این را منوط می‌کنم به اینکه چه آلترناتیوی در مقابل او شکل می‌گیرد.» و در واکنش به اینکه «همان آلترناتیوی که اشاره کردید مردم به واگرایی می‌رسند بازتولید خود را دارد که آلترناتیو جدی روحانی شود؟» گفت: «نمی‌دانم. مگر اینکه رقیب بخواهد با کارت‌های جدیدی بازی کند و چهره‌های جدید را وارد عرصه کند که به صورت نقیضی مردم به آقای روحانی رای ندهند یا با کارت‌های جدید بی‌بدیلی بازی کند که بتواند اذهان عمومی جامعه را در سطوح مختلف کراس (cross= قطع کردن) و به خود متمایل کند.» اما در اظهارات تاجیک اشاره‌ای به تلاش اصولگرایان برای حضور در مجلس با هدف پایان دولت چهارساله روحانی نشده است بلکه او تنها به رمزگشایی از استراتژی اصولگرایان پرداخته و راهکارهای نفوذ را مورد توجه قرار نداده است.

انتقاد از دولت برای تسهیل مسیر

راهکاری که اصولگرایان برای نیل به هدف خود از هم‌اکنون پیگیری می‌کنند چنین است که به نقد بی‌امان از عملکرد دولت می‌پردازند و به نحوی از مباحث مربوط به انتخابات دوری می‌کنند تا آنچه در ذهن مخاطبانشان باقی می‌ماند، عملکرد دولتی با مشکلات زیاد است و این نتیجه را بگیرند که نباید به طیف اصلاحات و اعتدال‌طلب که دولت تدبیر و امید را بر سرکار آوردند برای حضور در مجلس رای داد تا نیروهای اصولگرا گره‌ای از مشکلات باز کنند! یکی از نشریات اصولگرا در همین راستا نوشته است : « اجاره بهای مسکن و هزینه مواد غذایی، بنزین، گاز طبیعی و خدمات عمومی در دوره ریاست‌جمهوری روحانی افزایش یافته است و هنوز هیچ نشانه‌ای از اینکه تحریم‌های بین المللی چه زمانی لغو می‌شود دیده نمی شود. جدیدترین گزارش‌ها حاکی است در چارچوب توافق هسته‌ای و پایبندی ایران به کاهش فعالیت‌های هسته‌ای خود، تحریم‌های بانکی و نفتی روز 12 ژانویه لغو خواهد شد، یعنی تقریبا یک ماه پس از تاریخی که برخی تحلیلگران قبلا پیش‌بینی کرده بودند.» در انتهای این نوشتار تخریبی و برنامه‌ریزی شده چنین نتیجه گرفته می‌شود که «رای‌دهندگان ایرانی این ناکامی‌ها را فراموش نخواهند کرد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ژوئن 2017 روحانی را پی کار خود خواهند فرستاد.» هرچند تا زمان آن انتخابات وقت زیادی مانده است و دولت روحانی هنوز وقت دارد اوضاع اقتصادی را سامان ببخشد اما این مقاله می‌تواند به‌طور غیرمستقیم به منزله تلاشی برای دلسرد کردن جناح میانه‌رو پیش از انتخابات پارلمانی و انتخابات مجلس خبرگان در فوریه 2016 باشد.

یارگیری ناکام از داخل اصلاحات

اصولگرایان برای اجرای برنامه خود شیوه‌ای قدیمی را در دستور دارند؛ این شیوه همان ابزار قرار دادن اصلاح‌طلبان برای رسیدن به اهداف است. چند روز پیش بود که رسول منتجب‌نیا قائم‌مقام حزب اعتماد ملی تاکید کرد: مردم به اصلاحات گرایش دارند و سایر جریان‌ها باید به آرای مردم احترام بگذارند اما متاسفانه برخی افراد سعی دارند دولت را ناکارآمد نشان دهند تا بیشتر از چهار سال عمر نکند.قائم مقام حزب اعتماد ملی خاطرنشان کرد: «با گذشت کمتر از دوسال از عمر دولت شواهد نشان می‌دهد برخی در تلاشند که دولت را ناکارآمد نشان دهند و می‌خواهند عمر دولت چهارساله تمام شود تا بتوانند کاندیدای خود را به قدرت بازگردانند.» هر چند علی یونسی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور هم پاسخی به این فضاسازی اصولگرایان داد و آن را شوخی­‌های سیاسی خواند.

چه باید کرد؟

به نظر می‌رسد چند راهکار برای ناکام کردن تندروهایی که خواب چهارساله کردن دولت روحانی را می‌بینند ، وجود دارد که مهمترین آن ترمیم کابینه در نقاطی است که احساس ضعف وجود دارد. با این اقدام هم بهانه از دست تندروها گرفته می‌شود و هم اینکه تغییرات جدید نشاط دیگری به کابینه و مردم می‌دهد. راهکار دیگر آگاه‌سازی مردم از اقدامات تندورهاست یعنی اقدامات آنها در پشت پرده را فاش سازند تا افکار عمومی قضاوت کند که در این صورت نه‌تنها شانس تندروها برای دولت دوازدهم تبدیل به کابوس خواهد شد بلکه زودتر از آن باید نغمه خداحافظی با مجلس دهم را سر دهند. هر چند روحانی اخیرا اشاره کرده بود که «دولت در انتخابات برای موفقیت جناح خاصی تلاش نمی کند» اما میزان مشارکت در انتخابات مجلس کمتر از انتخابات ریاست جمهوری است و اگر جناح اعتدالگرا و اصلاح‌طلب امیدوار است نتیجه خوبی به دست آورد، نیاز به این دارد که رای‌دهندگان معمولا مردد را به حضور در پای صندوق‌های رای تشویق و ترغیب کند.

*مطهره شفیعی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده