ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تصمیمات ویژه وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت سیستان و بلوچستان

تصمیمات ویژه وزارت بهداشت برای ارتقای سلامت سیستان و بلوچستان

تسنیم/ معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با توجه به دستور وزیر بهداشت در جهت محرومیت زدایی از استان سیستان و بلوچستان گروه هایی به منظور بررسی زیرساخت ها و ارتقای حوزه سلامت به این استان اعزام شدند.

محمد حاجی آقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت اظهار داشت: بنا به دستور وزیر بهداشت، مقرر شد اقدامات لازم به منظور ساخت بخش‌های زایمان جدید و بهسازی بخش‌های موجود،احداث و تکمیل خانه‌ها، پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت و شبانه روزی کردن برخی از این مراکز صورت پذیرد.

حاجی آقاجانی با اشاره به تخصیص قابل توجه امکانات و تجهیزات مورد نیاز به استان سیستان و بلوچستان، افزود: در دو سال گذشته حدود 21 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به این استان تخصیص یافته که با سایر نقاط کشور متفاوت است.

وی تصریح کرد: فقط در دانشگاه‌های علوم پزشکی زاهدان و ایرانشهر 31 پروژه شامل 4 بخش جدید ICU کودکان، نوزادان و بزرگسالان، 7 بلوک زایمان جدید، 6 بخش جدید اورژانس، 8 کلینیک‌های ویژه و 6 بخش سرطان انجام شده است که نشان می‌دهد وزارت بهداشت توجه ویژه ای به توسعه زیرساخت‌های حوزه درمان، اعتبارات طرح تحول سلامت و تجهیزات پزشکی در این استان دارد.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین توزیع متخصص در استان سیستان و بلوچستان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

حاجی آقاجانی در خصوص تصمیماتی که پس از این سفر گرفته خواهد شد، اظهار داشت: در نشستی که به منظور بررسی امکانات مورد نیاز استان سیستان و بلوچستان با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، توسعه زیر ساخت‌های حوزه سلامت در شهرستان‌های چابهار و کنارک، سراوان، خاش، زاهدان و ایرانشهر مورد توجه قرار گرفت.

معاون درمان وزیر بهداشت اضافه کرد: در خصوص ساخت بیمارستان جدید و توسعه بیمارستان‌های موجود، راه اندازی اورژانس هوایی در دو نقطه جدید، اختصاص تعداد قابل توجهی آمبولانس و پایگاه جدید اورژانس شهری و جاده ای، تکمیل تجهیزات پزشکی مانند دستگاه‌های MRI، ماموگرافی و سونوگرافی‌های جدید و تأمین نیروی انسانی فوق تخصص در برخی از رشته‌ها مانند فوق تخصص نوزادان و جراحی کودکان تصمیمات ارزنده ای گرفته شد.

حاجی آقاجانی با بیان اینکه پیگیری‌های لازم به منظور تحقق این نیازها در داخل و خارج از وزارت بهداشت به سرعت انجام خواهد شد، به "وبدا" گفت: در درون وزارت بهداشت معاونت‌های درمان، بهداشت، آموزش و توسعه و همچنین دفتر فنی برای اجرای مصوبات این سفر نهایت تلاش خود را به کار گیرند.

وی کمک‌ها و حمایت های سازمان مدیریت و برنامه ریزی را بسیار اساسی دانست و گفت: لیست پروژه‌های بهداشتی و درمانی مورد نیاز استان سیستان و بلوچستان مشخص شده که امیدواریم سازمان مدیریت و برنامه ریزی این پروژه‌ها را تصویب و مجوزهای لازم را اعطا کند.

معاون درمان وزیر بهداشت همچنین به کمبود نیروی پرستاری در این استان اشاره کرد و افزود: با دستور وزیر بهداشت قرار شد مجوزهای مورد نیاز به منظور بکارگیری نیروی انسانی پرستار با توجه به ضریب اشغال تخت بیمارستانی صادر شود، همچنین در خصوص کمبود نیروی انسانی ماما نیز تصمیمات بسیار خوبی گرفته شد.

حاجی آقاجانی همچنین عنوان کرد: بنا به دستور وزیر بهداشت، مقرر شد معاونت بهداشت اقدامات لازم به منظور ساخت بخش‌های زایمان جدید و بهسازی بخش‌های موجود، احداث و تکمیل خانه‌ها، پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت و شبانه روزی کردن برخی از این مراکز را انجام دهد.

معاون درمان وزیر بهداشت بخشی دیگری از مصوبات سفر به استان سیستان و بلوچستان را در جهت ارتقای بهداشت مادر و کودک و کاهش مرگ مادران باردار عنوان کرد و گفت: متاسفانه مرگ مادران باردار و نوزادان در این استان دارای وضعیت متفاوتی است که برای ارتقای مراقبت های بهداشتی قبل از زایمان، حین زایمان و پس از آن تصمیمات زیادی گرفته شد که حاصل بررسی کارشناسی تیم های تخصصی اعزام شده به این استان بود.

وی در پایان یادآور شد: امکانات مورد نیاز به صورت کارشناسی بررسی و مشخص شد و تا یک ماه آینده جلسه ای به منظور اجرایی شدن این تصمیمات گرفته خواهد شد چرا که رویکرد وزارت بهداشت در دوره جدید، توجه به نقاط مرزی و محروم به ویژه استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده