ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کوهنورد ایرانی و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویریجدول صعودها)

«سلام بر ايران ، زنده باد نام ايران و ايراني ،همراهان و هم وطنان گرامي ،با دعاي خير شما عزيزان قله  "اورست" صعود شد.» این جملاتی است که عظیم قیچی ساز پس از صعود به قله اورست و از کمپ 4 به ایران فرستاده است.
عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)
به گزارش عصرایران ؛ عظیم در مورد صعود خودگفته:« شب گذشته ساعت 10 شب در هوايي بسيار سرد حرکت را آغاز كردم و پس از عبور از مسير شلوغ و پر ترافيك «بالکني»، «قله جنوبي» و «قدمگاه هيلاري» در حدود ساعت 12 ظهر به وقت محلي پرچم غرور آفرين کشور عزيزمان ايران بر فراز بام دنيا به اهتزاز در آمد.اين صعود را به مردم عزيز ايران و جامعه كوه نوردي تبريک مي گويم. از کمپ 4 اورست در هوايي سرد دستانتان را به گرمي مي فشارم براي حمايت و همدلي بي دريغ تان»
عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)
این دومین باری است که «عظيم قيچي ساز» قله «اورست» را فتح می کند فقط اين بار بدون کمک شرپا و اکسيژن مصنوعي این افتخار را به دست بیاورد.او حالا 13 قله از 14 قله بالای 8هزارمتر را بدون اکسیژن صعود کرده و فقط در فهرست افتخاراتش صعود به  لهوتسه باقی مانده. او با این صعود رکورد صعودهای بدون اکسیژنش را هم به 13 قله رساند و فقط باید یک صعود با یا بدون اکسیژن به لهوسته داشته باشد تا رکورددار شود. 
عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)
قیچی ساز تنها ایرانی ای است که موفق به صعود به 13 قله شده است و اگر لهوسته را هم فتح کند همچنان تنها ایرانی این فهرست خواهد بود. 
عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)او در سال ۱۳۹۴ تلاش کرد تا به لهوتسه، چهاردهمین قله از قله‌های بالای ۸۰۰۰ متر جهان نیز صعود نماید که با حادثه زلزله در نپال این صعود او نیمه تمام ماند و او به ایران بازگشت. در جدول زیر، تمامی صعودهای بین‌المللی قیچی‌ساز را می‌بینید. ملاحظه می‌شود که او اولین ایرانی است که به 13 قله بالای 8000 متر دنیا صعود کرده‌است.او شب گذشته بار دیگر به اورست صعود کرد و رکورد 13 صعود بدون اکسیژن را به جا گذاشت.
عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)
 عظیم قیچی ساز و فتح اورست بدون اکسیژن (+گزارش تصویری/جدول صعودها)

نام قلهارتفاع به مترمکانتاریخ صعودتوضیحات
ماربل وال۶۴۰۰ متر قزاقستان۱۳۸۱
گاشربروم ۱۸۰۸۰ متر پاکستان/ چین۱۳۸۲صعود تا ارتفاع ۷۸۰۰ متر
دیران پیک۷۲۶۶ مترپاکستان/ چین۱۳۸۳صعود تا ارتفاع ۵۵۰۰ متر
اسپانتیک۷۰۲۷ متر پاکستان/ چین۱۳۸۳
اورست۸۸۴۸ متر نپال۱۳۸۴
آرارات۵۱۳۷ متر ترکیه۱۳۸۴
نوشاخ۷۴۹۲ متر افغانستان  پاکستان۱۳۸۵
برودپیک۸۰۵۱ متر پاکستان/ چین۱۳۸۷
پوبدا۷۴۳۹ متر  قرقیزستان/  چین۱۳۸۸
دائولاگیری۸۱۶۷ متر  نپال۱۳۸۹
نانگاپاربات۸۱۲۶ متر  پاکستان/  چین۱۳۸۹
کانچن جونگا۸۵۸۶ متر  نپال۱۳۹۰اولین ایرانی صعود کننده
گاشربروم ۲۸۰۳۴ متر  پاکستان/  چین۱۳۹۰
گاشربروم ۱۸۰۸۰ متر  پاکستان/  چین۱۳۹۰
آناپورنا۸۰۹۱ متر  نپال۱۳۹۱اولین ایرانی صعود کننده
کی ۲۸۶۱۱ متر  پاکستان/  چین۱۳۹۱
ماناسلو۸۱۶۳ متر  نپال۱۳۹۱
ماکالو۸۴۸۵ متر  نپال۱۳۹۲اولین ایرانی صعود کننده
چو اویو۸۲۰۱ متر  نپال۱۳۹۲اولین ایرانی صعود کننده
شیشاپانگما۸۰۱۳ متر  چین۱۳۹۳اولین ایرانی صعود کننده

[ منبع این خبر سایت عصر ایران-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت عصر ایران-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده