ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قانون نوشت: رقابت جای رقیب کشی را بگیرد

قانون نوشت: رقابت جای رقیب کشی را بگیرد

قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

شنیدم که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته است یارانه اقشار پردرآمد قطع خواهد شد. می‌خواهم درباره این گفته،کمی توضیح دهم. بحثی که اساسا مطرح می‌شود این است که ما در یارانه‌ها معکوس رفتار کرده‌ایم، به نظر من به جای اینکه به فکر حذف پردرآمدها باشیم به دنبال این باشیم که ببینیم چه کسی مستحق دریافت یارانه است. اقشار زیرپوشش بیمه‌ها، مستمری بگیران، افراد زیرپوشش تامین اجتماعی و افرادی از این دست، کسانی هستند که می‌توانند یارانه را دریافت کنند. به نظر من باید از اینجا شروع می‌کردیم. شاید در توان دولت نباشد که یارانه بخش عظیمی از مردم را حذف کند، برای همین دنبال این است که پردرآمدها را از لیست دریافت، حذف کند. اما این افراد تعداد زیادی نیستند، یعنی اگر بررسی کنیم از این 78 میلیون جمعیت تنها 2 میلیون نفر را می‌تواند حذف کند. ضمن اینکه در آن خیلی اما و اگر ایجاد می‌شود و قطعا یک سری مناقشاتی برای دولت به وجود خواهد آمد. اما به هرحال انتخابی است بین بد و بدتر. دولت پول ندارد بنابراین به هر میزان هم که بتواند کمتر بودجه اش را برای یارانه‌ها بدهد، برایش خوب است. اما اینکه بگوییم این اتفاق می‌تواند اعتماد مردم را به دولت بیشتر کند، جای بحث دارد. تا حد زیادی نوع نگاه به این دولت متفاوت از نوع نگاهی است که در دولت قبل وجود داشت. دولت قبلی دولت پاکدستی نبود و مشکلات فراوانی به وجود آورد. اما این دولت چنین وضعیتی ندارد. در عین حال چون به صورت مستمر انواع فسادهای مالی و رانت‌های کلان رسانه‌ای می‌شود، در مجموع نگاه کلان جامعه نسبت به دولتمردان نگاه بی‌شائبه‌ای نیست. من فکر می‌کنم دولت با این کار، بیشتر دنبال کم کردن بار مالی خودش است و بحث اعتماد مردم به این شیوه تحقق پیدا نمی‌کند.
زمینه‌ های اعتماد در جاهای دیگر است. دولت الان باید تاوان ناپاکدستی دوره‌های پیشین را بدهد. در نظرسنجی‌ها می‌بینیم که نگاه منفی و بی‌اعتمادی نسبت به دولت، تنها معطوف به این دولت نیست. به نحوی خود دولتمردان هم در این بی‌اعتمادی تاثیر داشتند. وقتی هر دولتی با روی کار آمدن، دولت قبل خودش را فاسد تلفی می‌کند، در این قضیه یک نوع خودزنی هم از طرف دولت‌ها به وجود می‌آید. دولت قبلی هم که روی کار آمد، دولت اصلاحات و دولت سازندگی را فاسد معرفی کرده بود! الان بین خود دولتمردان و حاکمیت هم این بحث‌ها وجود دارد. در رسانه‌ها به صورت مستمر می‌بینیم یک گروه، می‌خواهد رقیبش را ناپاکدست معرفی کند. نتیجه این کار این است که اعتماد اجتماعی نسبت به دولتمردان، چه در دولت و چه در سایر نهادهای حکومتی، منفی می‌شود. برای تغییر این قضیه باید این نوع نگاه و این رقیب‌کشی، جای خودش را به یک رقابت سالم بدهد. آن چیزی که الان در کشورهای دیگر هم وجود دارد. شما برای حذف رقیب به جای اینکه اورا به دزدی یا فساد محکوم کنید، او را با عملکردش محکوم کنید. متاسفانه در جامعه ما این قضیه مستمسکی بوده برای اینکه رقبا بتوانند به این شیوه رقیب‌شان را حذف کنند. این مسئله باعث بروز بی‌اعتمادی در جامعه می‌شود.


*سعید معیدفر

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X