ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قدس با هیجان زدگی حرمت ملت را نشکنیم

سرمقاله قدس/ با هیجان زدگی حرمت ملت را نشکنیم

قدس آنلاین/ « با هیجان زدگی حرمت ملت را نشکنیم » عنوان یادداشت روز در روزنامه قدس به قلم محمدحسین جعفریان است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

به خاطر دارم یکی دو دهه قبل، یکی از مقام‌های کشورمان به سازمان ملل رفته بود و آنجا سخنرانی کرده بود. روز بعد، یک روزنامه صد درصد دولتی تیتر زده بود: «کلینتون هنگام سخنرانی ایشان سرش را چندین بار به نشانه تأیید تکان داد!» وقتی این تیتر را دیدم، احساس کردم این عبارت توهین به تمام مردم و این سرزمین است. برایم این پرسش مطرح شد که چرا عده‌ای از پرچمداران رسانه‌ای یک دولت انقلابی باید از سر تکان دادن رئیس جمهور آمریکا تا این حد دچار شور و شعف شوند و این سر تکان دادن آن قدر برایشان مهم باشد که آن را به صفحه اول روزنامه‌ای بیاورند که با پول مردم منتشر می‌شود. به خاطر دارم که با چند نفر از دوستان فرهیخته‌ام مشورت کردم تا نظر آن ها را نیز بدانم. فکر کردم شاید تصور من غلط باشد، اما دیدم آن‌ها نیز همین حس و حال را دارند و بلکه بیشتر از من ناراحت و حتی عصبانی‌اند. تا حدی که یک نفرشان پیشنهاد داد حقوق آن ماهمان را روی هم بگذاریم، وکیل بگیریم و از آن روزنامه به جرم توهین به ملت ایران شکایت کنیم. یک جور خفت در این تیتر و این رفتار بود که هر آدم وطندوستی را متأثر می‌کرد. حالا سال‌ها از آن ماجرا گذشته و آن حکایت به خاطره‌ای دور و دیر در ذهن من و آن دوستان فرهیخته‌ام بدل شده است، چرا که پس از آن، به قدری رفتارهای مشابه چه بسا با شدت بیشتر تکرار شد که دیگر حساسیتهایی از آن دست فراموش من و امثال من شد. بتازگی چند ملوان آمریکایی را مرزداران همیشه بیدار آب‌های سرزمینی ما در خلیج فارس، هنگام ورود به آب‌های ساحلی جزیره فارسی دستگیر کردند. در فضای مجازی از همان ابتدا مانند بسیاری از موارد دیگر جدی گرفته نشد و ده‌ها لطیفه و طنز درباره‌اش منتشر شد. علت هم سابقه خبری این موضوع در اتفاقی مشابه بود. وقتی که چند سال پیش تعدادی ملوان انگلیسی را در مرزهای آبی خود دستگیر کردیم و به رغم مواضع نخستین، در پایان همه را با کت و شلوارهای یکدست برندی معروف و هدایایی چند بدرقه کردیم. این بار هم در آغاز ما خبر از دستگیری ملوانان و بررسی موضوع می‌دادیم و اما رسانه‌های غربی پس از تماس «کری» با ظریف این طور می‌گفتند که آن‌ها فوراً آزاد خواهند شد. چنین هم شد به گمان این قلم برخورد استاندارد و عقلانی نیز همین بود. چرا که طبق گفته مسؤولان ما، سهوی بودن این رفتار برایشان مسجل شده بود. ذات این رفتار برای ما غرورآفرین بود. در این بین یک خط خبری بر آن بود که حتماً تأکید کند طرف آمریکایی به واسطه این اشتباه عذرخواهی کرده است حتی در یک بخش خبری ناگهان مجری با هیجان جملاتی با این مضمون گفت که: هم اکنون خبری به من رسید بر عذرخواهی ملوانان آمریکایی و... در پایان خطاب به اتاق فرمان گفت: درست میگم دیگر همکار محترم؟!... و بعد این جملات غرور آفرین فیلمی پخش شد که یکی از ملوان‌ها جملاتی گفت و مترجم ترجمه کرد: ما به اشتباه وارد شدیم و من معذرت می‌خواهم... همه می‌دانیم آمریکایی‌ها رسماً عذرخواهی نکردند.
به گمان این قلم اهمیت چندانی هم نداشت، زیرا آن‌ها در عمل تحقیر شده بودند، اما یکی بگوید، آیا ملت ما چه نیازی به عذرخواهی آن‌ها داشت که اگر شده به زور از دهان یک ملوان درجه سه آن‌ها کلمه‌ای بیرون بکشیم، باز هم ول کن نبودیم؟ و این را مانند فتح خرمشهر با آب و تاب مجری‌های خبری بازتاب می‌دادیم؟ باری ملت نیازی به این عذرخواهی نداشت، اما گویا بعضی خیلی نیاز داشتند. آیا چنین رفتاری افتادن از سر دیگر بام نیست و آیا این برخورد، به قدر همان شیفتگی برای سر تکان دادن کلینتون، نحیف نمی‌نماید؟[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده