ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله اعتماد مقابله با نفوذ، به سبک اصولگرایان

سرمقاله اعتماد/ مقابله با نفوذ، به سبک اصولگرایان

اعتماد/ « مقابله با نفوذ، به سبک اصولگرایان » عنوان سرمقاله روزنامه اعتماد است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

هنگامی که مساله نفوذ از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، از همان موقع می‌شد حدس زد که برخی افراد با ساده کردن این مساله، در اندازه‌های ذهن خود، از آن تعبیری وارونه ارایه خواهند کرد. کاری که در گذشته نیز با موضوعات مطروحه دیگر شد و موجب اعتراض. قضیه نفوذ نه چیز جدیدی است و نه حتی غیرطبیعی. همه کشورها به تناسب تامین اهداف و رسالت‌ها و منافع خود می‌کوشند که با استفاده از شیوه‌های مرسوم و غیرمرسوم نفوذ کنند. نفوذ بر دو نوع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. آنچه بیشتر به چشم می‌آید نفوذ سخت‌افزاری است که افراد خاصی را آموزش یا در میان گروه هدف نفوذ دهند. نفوذ نرم‌افزاری همان است که در طول تاریخ شاهدش بوده‌ایم. نفوذ در ذهن و فکر طرف مقابل است. ادیان و مکاتب نیز هرکدام سعی در نفوذ در دیگران دارند بخش اصلی نفوذ از نوع دوم است.
مقابله با هرکدام از انواع نفوذ، الزامات خود را دارد. با نفوذ سخت‌افزاری باید از طریق سخت‌افزاری مقابله کرد. آنان را شناسایی و خنثی کرد. ولی با نفوذ نرم‌افزاری نمی‌توان از طریق سخت‌افزار مقابله کرد. چه‌بسا مقابله سخت‌افزاری نتیجه معکوس دهد و مردم را به که منع می‌شوند حریص‌تر کند. در مقابل اگر نیروهایی باشند که به جای تمایز میان این دو نوع نفوذ، مفهوم و مصداق نفوذ را تغییر دهند، بیشترین خدمت را به مساله نفوذ کرده‌اند. در هفته گذشته دو مورد از این تغییر دادن معنای نفوذ را شاهد بودیم. این کار مشابه آن تمثیلی است که امام علی(ع) فرمودند مبنی بر اینکه زمانی می‌رسد که اسلام را مثل پوستین وارونه می‌پوشند.
چهره زشتی از آن به نمایش درمی‌آید که مثل پوستین وارونه است. در نخستین نمونه یکی از مسوولان محترم، حمله‌کنندگان به سفارت عربستان را سلطنت‌طلب‌ها معرفی کرده است. بگذریم از اینکه با گذشت ٣٧ سال پس از سلطنت و رای ٩٨ درصدی به جمهوری اسلامی، معلوم نیست که اصولا چه کسی در این کشور سلطنت‌طلب است که به خود اجازه چنین اقدامی را دهد؟ ولی این نحوه از تحلیل نفوذ، به نوعی ساده کردن و تحریف واقعیت نفوذ است. اینکه سلطنت‌‌طلب‌ها به میان افراد حمله‌کننده به سفارت عربستان نفوذ کرده باشند، موجب تحریف واقعیت می‌شود. اینکه اسیدپاشان یا قاتلان زنجیره‌ای را نیز کار نفوذی‌ها بدانیم، همگی به معنای آن است که نفوذ را از ماهیت اصلی خود خارج کرده‌ایم و به ابزاری برای توجیه رفتار خودمان تبدیل کرده‌ایم و همین عمل، جامعه را دربرابر نفوذ ضربه‌پذیر می‌کند.
قضیه سخنان این مسوول محترم را می‌شد، هضم کرد چرا که براساس گذشته، سخنان غیرمنتظره‌ای نبود. ولی اظهارات سخنرانان اصلی همایش اصولگرایان را با چه تحلیلی می‌توان پذیرفت، آنجا که دو سخنران اصلی آن اظهار داشتند که: «حالا که امریکا می‌خواهد به ایران بیاید، باید سعی کنیم جلوی نفوذش را بگیریم. خطرناک‌ترین نفوذ این است که در دو مرکز تصمیم‌گیری خبرگان رهبری که می‌خواهد به‌وقت خود به وظیفه‌اش عمل کند و مجلس شورای اسلامی نفوذ کند. . . خطر نفوذ همیشه بوده اما در انتخابات مجلس دهم نمایان‌تر شده است، یکی از راه‌های نفوذ این است که مانع وحدت اصولگرایان شوند.»
پرسشی که برای یک ناظر بی‌طرف به وجود می‌آید این است که چه ربطی میان نفوذ و عدم وحدت اصولگرایان وجود دارد؟ نکند امریکایی‌ها در میان دوستان، کسانی را فرستاده‌اند که مانع از وحدت شوند؟ خوب مگر هر مشکلی وجود دارد باید آن را به نفوذ ربط داد؟ آیا در گذشته که میان اصولگرایان وحدت برقرار نشد، به دلیل وجود نفوذ بود؟ نفوذ سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری؟ اگر سخت‌افزاری است، که باید نفوذکنندگان را معرفی کنید و اگر نرم‌افزاری است، باید اندیشه‌ها و ذهنیت‌های موردنظر را شرح و دیگران را نسبت به آنها پرهیز داد.
آیا در سال ١٣٨٨ که به وحدت رسیدید و همه از احمدی‌نژاد حمایت کردید، راه نفوذ بسته شده بود؟ از سوی دیگر، یعنی چه که می‌خواهند از طریق مجلس خبرگان و مجلس شورا، نفوذ کنند. اگر منظورتان نفوذ نرم‌افزاری است، مبادا درصدد برآیید که با استفاده از ابزار مادی و تمسک به قانون مانع از حضور رقبای خود در انتخابات با توجیه جلوگیری خیالی از نفوذ شوید که این خیلی خطرناک است و نه‌تنها مشکل اصولگرایان را حل نمی‌کند، بلکه تشدید هم می‌کند. در این صورت بهتر است مولفه‌های این نوع از نفوذ را بیان کنید و راه‌های مقابله فکری خودتان با آن را عرضه کنید. ولی اگر منظورتان نفوذ سخت‌افزاری است که طبعا قانون دارد و اجرای آن مورد حمایت است و نباید فراتر از آن چیزی خواست.
اگر منظور اصولگرایان از نفوذ واضح شود، در این صورت خواهیم دید که ابعاد مساله موردنظر آنان در ایران، روز به روز گسترده‌تر شده است و این می‌رساند که شیوه‌های مقابله با آن ناکارآمد و نادرست بوده است. شاید هم از اساس درک درستی از ابعاد و ویژگی‌های نفوذ نداشته‌اند. به نظر می‌رسد که دوستان اصولگرا در حال فرافکنی مشکلات داخلی خود هستند. آنان که در جریان انتخابات ١٣٩٢، دچار یک بحران جدی شدند، هنوز متوجه ابعاد این بحران نیستند و گمان می‌کنند که با تکیه به گروه جدید طرفدار احمدی‌نژاد می‌توانند برخی از افراد خود را وارد مجلس کنند. در حالی که چنین نیست. مشترک شدن لیست آنان به ضرر اصولگرایان واقعی است و نفع اصلی را گروه احمدی‌نژاد خواهد برد. زیرا گروه «یکتا» آرای خود را دارد. آرایی که برای پیروزی کفایت نمی‌کند و نیازمند حمایت گروه‌های دیگر است. ولی نکته اینجاست که طرفداران یکتا چنان ماهیتی دارند که رای خود را به سایر گروه‌های اصولگرا نخواهند داد. بنابراین آنان در پی ارتزاق از آرای ائتلاف هستند. نفوذپذیری واقعی برای اصولگرایان اینجاست و نه از سوی دیگران. راه‌حل نیز تن دادن به یک رقابت قانونی و مسالمت‌آمیز است. این به نفع نهاد مجلس است. شاید وحدت موردنظر اصولگرایان برای اصلاح‌طلبان هم خوب باشد، زیرا با دوقطبی کردن خودشان و احمدی‌نژاد، برنده قطعی بازی در شهرهای بزرگ و اصلی کشور خواهند بود و در این میان اصولگرایان واقعی هستند که زیر دست و پای این دو گروه لِه می‌شوند، ولی این اتفاق به نفع نهاد مجلس نیست. اگر انتخابات چندقطبی باشد به نفع همه است. البته اگر ردصلاحیت‌ها زیاد نباشد، به احتمال فراوان اصلاح‌طلبان نیز دارای دو لیست خواهند بود و به چندقطبی شدن کمک می‌کند، ولی ردصلاحیت گسترده که امیدواریم رخ ندهد، نتیجه معکوس و دوقطبی
خواهد داشت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده