ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آفرینش دیپلماسی عمومی مکمل اجرای برجام

سرمقاله آفرینش/ دیپلماسی عمومی مکمل اجرای برجام

آفرینش/ « دیپلماسی عمومی مکمل اجرای برجام » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

درآستانه اجرای برجام قرارگرفته‌ایم و طرف‌های غربی پس از انجام تعهدات ایران در امر فعالیت‌های هسته‌ای خود را برای لغو تحریم‌ها آماده کرده‌اند. البته این تصمیم‌ برای غرب و به ویژه آمریکا و متحدانش بسیار سنگین می‌باشد. فضای داخلی در آمریکا به سبب تصمیم مخالفان در کنگره با برداشته شدن تحریم‌ها به گونه‌ای پیش می‌رود که از هر ابزار و بهانه‌ای استفاده می‌کنند تا اجرای برجام با مشکل مواجه شود.
ازسوی دیگر منتقدان و مخالفان اجرای برجام در داخل کشور نیز بیکار نبوده‌اند و تا آنجاکه در توان داشتند به بهانه‌های مختلف برای این معاهده بین المللی مشکل تراشی کرده‌اند. جدای از اجرای برجام، برخی وصل شدن خط ارتباط ایران و غرب را برنمی‌تابند و آن را به خلاف منافع خود می‌دانند و حتی ابایی از برافروختن آتش "ایران هراسی" درجهان ندارند.
به عبارتی با تعمیم برخی گفتارها و واکنش‌های نابجای برخی گروه‌ها، تمام مردم ایران به خشونت طلبی و انزوا محکوم می‌شوند. امری که به واقع صحیح نبوده و ملت ایران خواستار صلح و دوستی با سایر ملل می‌باشند. افراط گرایان سیاسی به بهانه اینکه غرب و آمریکا قصد دوستی با ایران را ندارند، با منفور جلوه دادن و نهی کردن از برقراری رابطه با دیگرکشورها به دنبال حفظ جایگاه فکری و گروهی خود هستند. این حقیقتی است که به سبب آرمان‌های انقلاب اسلامی، غرب تاکنون عملکردمثبتی نسبت به ما نداشته است. اما منش و عزت ایرانی ایجاب می‌کند تا ما قطع کننده ارتباط نباشیم.
لذا با توجه به نزدیک بودن اجرای برجام، ارائه راهکارهای معقول و منطقی جهت ارتباط با غرب و مصون ماندن از گزند کارشکنی‌های داخلی و خارجی، از ضروریات عملکرد دستگاه دیپلماسی می‌باشد و باید در دستورکار مسولان قرار گیرد. یکی از بهترین راه‌های عادی سازی و آب کردن یخ روابط با غرب، توسعه "دیپلماسی عمومی" است. دیپلماسی عمومی؛ تلاش‌های یک دولت برای اطلاع رسانی، ایجاد درک متقابل، و نیز تاثیر بر افکار عمومی ملت های دیگر می‌باشد. این تلاش‌ها عبارتند از: تبادلات علمی- دانشجوی، فرهنگی و گردشگری، ورزشی، بکارگیری رسانه های رادیویی، تلویزیونی، و اینترنتی، و در نهایت خدمت رسانی.
دیپلماسی عمومی که هدف غایی آن تاثیرگذاری بر افکار عمومی ملت‌هاست، زمینه ساز گرمی روابط بین دولت‌ها می گردد. به طوری که درابتدای امر روابط میان ملت‌ها ازطریق موارد یادشده محقق شده و سپس امکان دولت‌ها برای ارتباط بایکدیگر بیشترخواهد شد. ازاین طریق هیچگاه دولت‌ها به کوتاهی ازمواضع متهم نمی‌شوند، ضمن اینکه ریشه ارتباطات ازاین روش بسیار عمیق‌تر خواهد شد.
ازطریق دیپلماسی عمومی دیگر محورهای ارتباط، همچون مسائل اقتصادی نیز رونق خواهد گرفت. بخش اعظمی از دیپلماسی عمومی را صنعت گردشگری تشکیل می‌دهد. چون دردل خود بستری برای آشنایی ملت‌ها با سطح علم و دانش، فرهنگ و تمدن، توسعه سیاسی و اقتصادی، و میزان و مدل‌های حقوق شهروندی، طرف مقابل می‌گردد.
پیگیری این مدل دیپلماسی و گرایش به سمت خواست ملت‌ها، بهترین کمک برای اجرای برجام و کاهش تنش‌‌ها میان ایران و غرب می باشد. به عبارتی تغییر در افکارعمومی، خط‌مشی فکری گروه‌های افراطی را که خواستار اقدامات سخت و خصومت میان کشورها هستند، را تحت فشارخواهد گذاشت واجازه کارشکنی درجهت خواسته‌های عمومی را نخواهد داد.
لذا باید دیپلماسی عمومی را چاشنی برجام نمود تا از‌آن به عنوان راهکاری عقلانی در مقابل بدخواهان رابطه میان ملل، و شیوه‌ای برای بهبود جایگاه ایران اسلامی در سطح منطقه و جهان، مورد استفاده قرارداد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده