ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

زندگی روی خط انصاف از زبان «امام رضا (ع)»

زندگی روی خط انصاف از زبان «امام رضا (ع)»

خراسان/ در قسمت های پیشین به جرعه نوشی از دریای کلام امام رضا(ع) در حوزه خانواده پرداختیم و از بایستگی هایی چون مهربانی سخن به میان آمد و از نابایستگی های اخلاق سوز، پرهیز داده شد و امروز در همان راستا هم داستان می شویم با آنانی که راز زندگی مومنانه را در کلام امام مهربانی ها می جویند و باور دارند تنها نسخه ای که همیشه سلامت آفرین است، پس از کلام وحی و نبوت، آموزه های ائمه هدایت است.
امام رضا(ع) نسبت به همه فراز و فرود های زندگی حساس هستند بنابراین نگاهی آسیب شناسانه به آن دارند از جمله؛ عصبانیت را آسیبی بزرگ می دانند و تصریح می کنند مردان و زنان مؤمن چنین نیستند که اگر عصبانی شدند از طریق حق بیرون بروند و اختیار زبان را از دست دهند تا هرچه می خواهد بگوید یا خدا نکرده اختیار دست و پا را به شیطان واگذارد که هرچه می خواهد، بکوبد.
نه، مومن چون اهل کتاب است آن هم از نوع آسمانی آن، رفتارش هم حساب دارد.
همین حساب و کتاب هم اهل ایمان را به جایی می رساند که به فرموده حضرت شمس الشموس(ع)، «اگر مومنی خشمگین شود عصبانیت سبب خروج او از مسیر حق نشده ...» چه او به حق باور دارد و داوری حضرت حق را نیز مومن است و می داند در این عالم، ذرات هم حساب دارند پس اگر عصبانی هم بشود، ظالم نخواهد شد.
این سکه، البته روی دیگری هم دارد؛ شادی! بله همان طور که عصبانیت می تواند زن و مرد را از راه به در کند و به بیراهه خشم و ستم بکشد و زندگی را ویران کند، شادمانی هم این قدرت را دارد که آنان را به پرتگاه بیندازد، اما مومن «... در اثر شادمانی دچار باطل نمی شود ...» و به جاده ابلیس نمی پیچد بلکه در راه حق می ماند و همین طور مومن حساب دست خود را دارد و حواسش به حریم ها نیز هست و از همین رو است که «... چون به اقتداری می رسد، بیشتر از آنچه حق دارد، نمی گیرد ...».
حرف این است که خانواده های مؤمن و مسلمان و تابع سیره رضوی، از قیود دینی و مرزهای بندگی خارج نمی شوند و علیه باورهای حق خویش، به رفتار ناحق، خروج نمی کنند.
نه ضعف آنان را سر سفره تملق می نشاند و نه قدرت آنان را از مدار عدل و انصاف خارج می کند.


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده