ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشنهاد روسیه از نقش مخالفان تا انتخابات زودهنگام برای حل بحران سوریه

پیشنهاد روسیه از نقش مخالفان تا انتخابات زودهنگام برای حل بحران سوریه

آخرین خبر/ روسیه پیشنهاد جدیدی را پایان دادن به جنگ داخلی سوریه ارائه داده که تاکنون در آن به نقش بشار اسد اشاره‌ای نشده است.

به گزارش بی بی سی، روز چهارشنبه، ٢٠ آبان (١١ نوامبر) منابع خبری گفتند که دفتر نمایندگی روسیه در سازمان ملل طرح جدیدی را برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه مطرح کرده که از جمله شامل پیشنهاد تدوین و تصویب یک قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات پیش‌ از موعد ریاست جمهوری است. این سند شامگاه گذشته در اختیار اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفت.
تا پیش از این، روسیه همواره تاکید داشته که هر راه حلی برای بحران سوریه باید شامل ادامه زمامداری بشار اسد باشد اما در پیش‌نویس این طرح که برخی خبرگزاری‌ها به متن آن دسترسی داشته‌اند به نقش وی در دوره انتقالی یا اینکه آیا او باید نامزد انتخابات ریاست جمهوری باشد اشاره‌ای نشده و تنها آمده است که "رئیس جمهوری سوریه ریاست کمیسیون تدوین قانون اساسی را برعهده نخواهد داشت."
البته خبرگزاری ایسنا نیز در این رابطه گزارش داد که وزیر خارجه روسیه در سخنانی با بیان این که مبارزه با تروریسم از الویت‌های اصلی کشورش است تاکید کرد: درخواست‌های عمومی برای کنار گذاشتن نظام سوریه به جای تهیه لیست گروه‌های تروریستی و مخالف، به شکست نشست وین درباره بحران سوریه منجر خواهد شد.
در این طرح، از نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه خواسته شده است تا براساس بیانیه اجلاس قدرت‌های جهانی برای حل بحران سوریه مورخ ژوئن سال ٢٠١٢، زمینه آغاز "روند تعامل سیاسی" بین دولت سوریه و "نمایندگی متحد گروه‌های مخالف" را فراهم آورد. در این بیانیه، استقرار یک دولت انتقالی با اختیارات کامل اجرایی تا زمان برگزاری انتخابات آزاد پیش‌بینی شده است. اختلاف بین دولت سوریه و مخالفان بر سر نقش بشار اسد در دوره انتقالی مانع اصلی بر سر راه اجرای این بیانیه و حل بحران سیاسی سوریه بوده است.
یکی از ویژگی های بارز طرح جدید روسیه، تفاوتی است که بین "تروریست‌ها" و "مخالفان" قایل می شود. برخی از گرو‌های مخالف حکومت سوریه از حمایت کشورهای غربی و بعضی کشورهای منطقه برخوردارند.
طرح پیشنهادی روسیه هنوز به طور رسمی انتشار نیافته و ولادیمیر سافرونکوف، معاون سفیر این کشور در سازمان ملل با اظهار اینکه این سند "حاوی دیدگاه و پیشنهاد ماست" از اینکه محتوای آن پیشاپیش به رسانه‌ها درز کرده است ابراز ناخرسندی کرد. آقای سافرونکوف افزود: "البته ما آماده دریافت پیشنهاد از طرف‌های مقابل هم هستیم، اما پیشنهاد ما به برقراری تعامل سیاسی و مشارکت دولت و مخالفان برای رسیدن به راه حل مربوط می‌شود."
پیشنهاد جدید روسیه در حالی منتشر می‌شود که قرار است روز شنبه، دور دوم نشست وین با شرکت کشورهای مرتبط با بحران سوریه، چه حامیان دولت و چه مخالفان، کار خود را آغاز کند. در دور اول مذاکرات وین که روز ٣٠ اکتبر برگزار شد، ایالات متحده، روسیه، ایران، عربستان، ترکیه، و چند کشور دیگر شرکت داشتند.
در همین رابطه فارس نیز گزارش داد که، معارضان سوری روز چهارشنبه پیش‌نویس پیشنهاد روسیه برای فرایندی با هدف حل ناآرامی‌های سوریه را رد کردند و تأکید کردند که هدف مسکو، حفظ «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه در قدرت و به حاشیه راندن صدای مخالفان سوری است.
از اوایل ماه سپتامبر، روسیه در حمایت از نیروهای دولتی سوریه، حملات هوایی در آن کشور را آغاز کرد و اگرچه گفته است که هدف این حملات، تروریست های داعش بوده‌اند اما به گفته منابع غربی، ٨٥ تا ٩٠ درصد این حملات علیه مواضع سایر مخالفان مسلح حکومت سوریه و مناطق غیرنظامی انجام شده است. بحران سیاسی سوریه در بهار سال ٢٠١١ آغاز شد.
پس از تصویب قانون اساسی جدید، انتخابات پارلمانی برگزار شد که در آن، ائتلاف به رهبری حزب بعث ١٦٨ کرسی، احزاب مخالف در مجموع ٦ کرسی و منفردین ٧٧ کرسی را به دست آوردند. در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠١٤ هم از بیش از بیست تن داوطلب نامزدی انتخابات، صلاحیت سه تن تایید شد و از آن میان، بشار اسد با کسب حدود ٩٠ آرا بر دو رقیب خود که هر کدام کمتر از ٥ درصد آرا را کسب کرده بودند پیروز شد. مخالفان حکومت سوریه، دولت‌های غربی و نهادهای مدافع حقوق بشر انتخابات اخیر سوریه را نمایشی و مضحک توصیف کرده‌اند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده