ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا روند افزایشی نرخ دلار متوقف خواهد شد ؟

 آیا روند افزایشی نرخ دلار متوقف خواهد شد ؟

آخرین خبر/ چند صباحی است که برخی از کارشناسان، از ضرورت حرکت به سمت واقعی سازی نرخ دلار صحبت می‌کنند. آنها دلایلی چون تضعیف ارزش پول ملی و تقویت صادرات را از دلایل اصلی این نظر خود می‌دانند. چرا که با افزایش نرخ دلار ارزش ریالی صادرات کشور افزایش می‌یابد. به علاوه معتقدند که ارزش کنونی دلار به مراتب کمتر از نرخ واقعی آن هست و امکان این وجود دارد که با بروز یک شوک جدید نظیر آنچه در سال 91 رخ داد، فنر نرخ دلار به یکباره رها شده و ثبات کل اقتصاد را برهم زند. البته از این نکته هم نباید گذشت که دولت‌ها همواره از دونرخی بودن دلار، بویژه زمانی که ارزش دلار بانکی و دلار بازار آزاد زیاد بوده است، با نقد کردن دلارهای خود، بخشی از هزینه‌های خود را پوشش داده‌اند.
اما در سوی دیگر ماجرا، کارشناسانی قرار دارند که مخالف این افزایش قیمت دلار هستند. آنها معتقدند که این نظریه بارها در گذشته آزموده شده و تبعات منفی این اقدام از آثار احتمالی مثبت آن بیشتر است. به زعم این دسته از کارشناسان، تنها گروههای اندکی از این افزایش نرخ سود می برند، از جمله نفت و پتروشیمی و اکثر صنایع خام فروشی که غالبا نیز منافع آن در اختیار دولت و شرکتهای دولتی و شبه دولتی قرار می‌گیرد،در حالیکه اکثر این دست شرکتها از رانت ارز دونرخی نیز بهره‌مند می‌شوند. اما از طرف دیگر، اکثر تولیدات داخلی که مواد اولیه خود را غالبا از خارج کشور، وارد می‌کنند دچار افزایش ناگهانی هزینه‌های خود می شوند و بار این افزایش را با گران کردن محصولات خود به مردم منتقل می‌کنند.
اخیراً نیز با مطرح شدن مباحثی چون رفع تحریم‌ها، ورود هیأت‌های تجاری، احتمال پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی و مجادلات بانکها و شورای پول و اعتبار بر سر کاهش نرخ سود، نوسانات بازار دلار سر وشکل تازه‌ای به خود گرفت و نرخ دلار در بازار آزاد پس از مدتها وارد کانال 3500 تومانی شد.
البته امروز، رئیس کانون بانک های خصوصی درخصوص اعلام دلایل رشد نرخ ارز در روزهای اخیر گفت: کاهش نرخ سود در حوزه خرید کالا و ترس از افزایش حجم نقدینگی منجر به تشدید تقاضا در سایر بازارها بویژه بازار ارز شده است. وی اینطور افزوده که هزینه تبدیل ارز هم اکنون هفت تا هشت درصد است که این رقم با آغاز اجرای برجام و رفع تحریم ها کاهش می یابد و در نتیجه قیمت ها در بازار تعدیل می شود.
لذا با توجه به مطالب مذکور و نفوذ بیشتر نظرات کارشناسان دسته اول، نباید منتظر کاهش نرخ دلار باشیم. درعوض با سیگنالهایی که سفته بازان این روزها به بازار دادند، در آینده‌ای نه چندان دور و با گشوده شدن درهای تجارت کشور به روی غربی‌ها، رشد ناگهانی نرخ دلار (حتی به بالای 4000 تومان) دور از انتظار نخواهد بود.


نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X