ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معرفی کتاب عاقبت فرار از مدرسه در «مدرسه زدگی»

معرفی کتاب/ عاقبت فرار از مدرسه در «مدرسه زدگی»

مهر/ کتاب «مدرسه زدگی» به کوشش مشترک کمال درانی و زهرا بازرگان، دو تن از دانشیاران دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه تهران در ۲۰۶ صفحه تدوین یافته و توسط انتشارات سخن روانه بازار نشر شده است.
 در این کتاب با سرگذشت دانش‌آموزانی که نمی‌توانند در مدرسه موفق شوند، آشنا می‌شویم و به وجود ارتباط بسیار نزدیک بین زمینه‌های عاطفی و قابلیت یادگیری پی می‌بریم. آن‌گاه با توجه به ظرفیت جبرانی و رشددهنده مدرسه، در حکم مهم‌ترین نهاد تربیتی، از چگونگی شرایط و رفتارهایی در مدرسه آگاه می‌شویم که می‌تواند آثار زیان‌بار رفتارهای نامطلوب خانواده را جبران کند و زمینه را برای رشد عاطفی و اجتماعی کودکان و در نتیجه بهبود عملکرد تحصیلی و سازگاری آنان با مدرسه آماده سازد.نویسندگان این اثر، در نوشتن کتابشان، از کتاب « در مدرسه رنج می برم» ماری کلود بیلوو اقتباس کرده اند و از طرفی با بهره‌گیری از گنجینۀ تجارب خود در سال‌ها تلاش دانشگاهی و ارائه مشاوره به دانش‌آموزانی که مشکل یادگیری و ناسازگاری در مدرسه داشته‌اند ، بر مایۀ این اثر افزوده‌اند.در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «دانش‌آموزان گاه از وجود دردهای مختلف در بدن خود از قبیل دل‌درد، سردرد و حتی درد ناحیه قلب شکایت می‌کنند اما اگر این شکایات روزمره تکرار شود، ممکن است نشان‌دهندۀ وخامت اوضاع آنان در مدرسه باشد. این نوع دانش‌آموزان هر روز با احساس بیزاری از مدرسه بیدار می شوند و نمی‌خواهند به مدرسه بروند. آنان یادگیری را دوست ندارند و بدون این‌که مشکل آنان اختلال واقعی یادگیری باشد، در یادگرفتن مطالب درسی مشکل دارند. مسئله آنان چیز دیگری است؛ آن‌ها به دلایل عاطفی در سازگاری با مدرسه و یادگیری دچار مشکل‌ هستند و این موضوع مانع تحقق ظرفیت شناختی آنان می‌شود».این اثر، نگاهی به اختلالات تحصیلی دانش‌آموزان با ریشه‌های عاطفی و اجتماعی دارد و در ۴ بخش و ۱۲ فصل تدوین یافته است. از جنبه‌های قابل توجه این کتاب، می‌توان به این نکته اشاره کرد که به معرفی اختلالات یادگیری با ریشه‌های عاطفی و اجتماعی بسنده نکرده و در پایان هر فصل، توصیه‌های عملی به والدین ارائه کرده است. علاوه بر این، در بخش پایانی کتاب با توجه به نقش عمده‌ای که اولیای مدرسه، به‌ویژه معلمان می‌توانند در کاهش آثار اختلالات عاطفی و اجتماعی داشته باشند، راهبردهای عملی برای ایجاد شرایط و محیط مطلوب در مدرسه طرح کرده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده