ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بی‌توجهی به کنترل بیولوژیکی کرم گلوگاه انار

بی‌توجهی به کنترل بیولوژیکی کرم گلوگاه انار

ایسنا/ یک محقق بیماری‌شناسی گیاهی دانشگاه تهران، با بیان اینکه گلوگاه انار مهمترین آفت انار در جهان است، تاکید کرد: تنها روش مبارزه، کنترل فیزیکی و یا مبارزه بیولوژیک با این آفت است لذا در این زمینه به مدت دو سال برای تولید زنبور تریکوگراما در انسکتاریوم آببر تلاش کردم اما به دلیل بی‌توجهی مسؤولان این تحقیقات مورد توجه قرار نگرفت.

شمس‌الله نجفی گفت: کرم گلوگاه انار مهمترین آفت انار در کل جهان است که ایران هم متاسفانه از این قضیه مستثنا نیست. این آفت بسیار پلی فاژ است که بیش از 50 میزبان مختلف برای آن در منابع مختلف ذکر شده است. برای مثال این آفت در جایی مثل ژاپن قرنطینه است چون بر روی محصولاتی همچون سیب در آنجا می‌تواند خسارت‌زا باشد.

وی افزود: ترجیح این آفت انار است و در شهرستان طارم این آفت 3 تا 4 نسل دارد و تحقیقات ما در مرکز تحقیقات نشان داده که نسل‌های 3 و 4 این آفت هستند که بیشتر خسارت می‌زنند زمانی که انار در تابستان و به خصوص اواخر تابستان در معرض حمله این آفت قرار می‌گیرد.

این محقق خاطرنشان کرد: نکته مهم در مورد این آفت این است که روش مبارزه با آن به هیچ عنوان راه‌حل شیمیایی ندارد. تنها روش مبارزه کنترل فیزیکی و یا مبارزه بیولوژیک با این آفت است، لذا اقداماتی در این زمینه انجام داده‌ و به مدت دو سال برای تولید زنبور تریکوگراما در انسکتاریوم آببر تلاش کردم ولی به دلیل بی‌توجهی مسؤولان این تحقیقات مورد توجه قرار نگرفت. متاسفانه در حال حاضر کنترل بیولوژیکی این آفت که رایج‌ترین روش مدیریت این آفت در کل جهان است در ایران تا به‌حال موفقیت‌آمیز نبوده است.

وی اظهار کرد: تنها راه حل باقیمانده در حال حاضر برای باغات انار طارم روش مبارزه فیزیکی است. چون این آفت تخمگذاری خود را در محل گل‌گاه انار انجام می‌دهد بنابراین در روش مبارزه فیزیکی باید محل گل‌گاه را به هر روش ممکن از دسترس آفت خارج کنیم.

دانشجوی دکترای قارچ‌شناسی و بیماری‌شناسی گیاهی دانشگاه تهران تصریح کرد: با استفاده از دستگاه پرچم‌زدا می‌توان پرچم‌های گل‌ انار را پاک کرد، چون آفت بر روی این پرچم‌ها تخمگذاری می‌کند. همچنین گل مالیدن در محل گل‌گاه انار و گاهی کشیدن توری پشه بند در محل گل‌گاه نیز کاملا موفقیت آمیز بوده و زمانی که در شرایط آب و هوایی طارم در خرداد ماه هر سال هر کدام از این اقدامات فوق انجام شود تا بیش از 90 درصد خسارت کرم گلوگاه انار کاهش می‌یابد.

وی عنوان کرد: با توجه به حجم زیاد گل‌های انار می‌توان این اقدام را بر روی گل‌های اصلی انجام داد تا در هزینه کارگری نیز صرفه‌جویی شود. البته جمع‌ آوری انارهای پوسیده از کف باغات و چال کردن آن‌ها هم در مدیریت این آفت مفید است چون زمستان‌گذرانی این آفت در محل گل‌گاه انار و به فرم لاروهای زمستان‌گذران است.

نجفی تاکید کرد: معتقدیم روش‌های ذکر شده اجرایی و شدنی است و می‌توان پرچم‌زدایی را بصورت تدریجی و طی دو ماه خرداد و تیر ماه انجام داد در حال حاضر نیز این روش تنها راه حل موجود است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده