ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پوشش 95 درصد خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین

پوشش 95 درصد خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین

میزان/ سخنگوی وزارت بهداشت در راستای اجرای طرح تحول سلامت از پوشش 95 درصد خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین خبر داد.

به گزارش وزارت بهداشت، ایرج حریرچی قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به افزایش بی سابقه اعتبارات به حوزه بهداشت در راستای اجرای برنامه تحول، گفت:در حوزه بهداشت اعتبارات این برنامه از مبلغ 3500 میلیارد ریال در سال 1392 به مبلغ 22000 میلیارد ریال در سال 1393 (بیش از 6 برابر) افزایش یافت.

وی درباره گزارش عملکرد برنامه پزشک خانواده روستایی، عشایری وشهر های زیر 20 هزار نفر گفت:این برنامه از سال 1394در کشور آغاز ودر یک دهه گذشته ارتقاٌ یافت ودر حال حاضر جمعیت قریب به 28 میلیون نفر را تحت پوشش دارد.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به، احداث و تجهیز 2 هزار خانه بهداشت روستایی با اعتبار بالغ بر دو هزار میلیارد ریال در سطح روستاهای کشور در سالهای 93 و 94 ، گفت: آغاز عملیات ساخت و تجهیز 322 مرکز بهداشتی درمانی روستایی با پیش بینی اعتبار بالغ بر 3220 میلیارد ریال در سال جاری و تعمیرات اساسی و تجهیز کامل واحد های بهداشتی با اعتبار معادل 3 هزار میلیارد ریال در سال 93 از جمله اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت این وزارتخانه است.

حریرچی در ادامه گفت: تعمیرات اساسی و تجهیزکامل واحدهای بهداشتی درمانی روستایی و مراکز سلامت جامعه و پایگاه های سلامت شهری با اعتبار معادل 4 هزار میلیارد ریال در سال 94 و ساخت هزار باب خانه بهداشت و 322 مرکز بهداشت و درمانی روستایی همچنین تعمیر و تجهیز واحد های بهداشتی در جمعیت شهری و روستایی بالغ بر 8500 میلیارد ریال است که با مقایسه میانگین سالانه 120 میلیارد ریال اعتبار عمرانی حوزه بهداشت در ده سال گذشته می توان گفت این اعتبار بیش از 70 برابر عملکرد سالانه دولتهای ادوار گذشته در حوزه بهداشت بوده است.

حریرچی درباره وضعیت مراکز بهداشتی درمانی در اجرای برنامه پزشک خانواده و بیمه روستایی در سال 93خاطرنشان کرد: تعداد کل مراکز ارائه دهنده خدمت 4875 مرکز است که به تفکیک روستایی و شهری به ترتیب شامل 2674 و2201 می باشد همچنین تعداد کل مراکز مجری برنامه پزشک خانواده روستایی 3848 مرکز به ترتیب روستایی و شهری شامل2674 و 1174 مرکز است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه گفت: مرکزآزمایشگاهی برای جمعیت تحت پوشش خدمات پارا کلینیک سطح یک را ارایه می کنند که اقلام آزمایشگاهی برنامه توسط 2134 آزمایشگاه فعال در برنامه که 1734 آزمایشگاه دولتی و 400 آزمایشگاه از طریق خرید خدمت از بخش غیر دولتی تامین می‌شود .

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص ارائه خدمات دارویی در این برنامه گفت: تعداد 4033 داروخانه فعال در این برنامه در قالب 1516 داروخانه دولتی و 2517 داروخانه غیر دولتی انجام می‌گردد.

احداث وتجهیز کامل 2000 باب خانه بهداشت، یک گام اساسی
حریرچی با اشاره به اینکه، احداث وتجهیز کامل 2000 باب خانه بهداشت به عنوان یک گام اساسی در جهت تکمیل خانه های بهداشت در روستا های کشور در دستور کار معاونت بهداشت قرار گرفت، افزود: ازاین تعداد 1000 باب خانه بهداشت در بهمن ماه سال قبل با حضور وزیر بهداشت راه اندازی شد و 500 باب درشهریور سال 94 به اتمام رسید. 500 باب باقیمانده تا پایان سال جاری احداث وتجهیز می گردد.

وی افزود:تعمیر و تجهیز مراکز بهداشتی درمانی روستایی محل زیست پزشکان و تامین 5قلم مکمل دارویی برای کلیه مراکز بهداشتی درمانی روستایی از دیگر برنامه های طرح تحول در حوزه بهداشت است.

وی درباره سایر اقدامات اساسی برنامه پزشک خانواده روستایی خاطر نشان کرد: جذب 2115 پزشک عمومی جدید و تعداد 348 کارشناس مامایی جدید،افزایش تعداد 86 قلم داروی جدید وتامین 436 قلم دارو، تامین واکسن پنتاوالان برای کلیه مراکز وخانه های بهداشت روستایی، باز سازی ونوسازی تجهیزات د ندانپزشکی در 1673 باب مرکز بهداشتی ودرمانی، ادغام اجرای برنامه فشارخون، دیابت، سلامت روان و هایپوتیروئیدی ) در برنامه پزشک خانواده روستایی ) NCD برنامه های خدمات ارایه شده به جمعیت تحت پوشش توسط واحد بهداشت دهان و دندان در سال 1393 در حوزه های پیشگیری، مراقبتی و ارزیابی با خدماتی شامل(وارنیش فلوراید، تکمیل شناسنامه الکترونیک سلامت دانش آموزان، اجرای پیمایش کشوری سلامت دهان ودندان هر 5 سال،ارائه خدمات معاینه، فلورایدتراپی،جرم گیری، فیشور سیلانت ،کشیدن دندان، رادیوگرافی و ترمیمی) در مراکز بهداشتی درمانی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و پیشگیری در طرح تحول سلامت نام برد.


بهره گیری از ظرفیت 180 هزار داوطلب سلامت برای ترویج خودمراقبتی در جامعه
وی با تاکید بر نقش موثر داوطلبان در ارتقای سواد سلامت جامعه گفت: استفاده از ظرفیت بیش از 180 هزار داوطلب سلامت در ترویج خودمراقبتی یکی دیگر از اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت است که این برنامه یکی از استراتژی های اثربخش و کارآمد نظام سلامت در جلب مشارکت مردم است.

پوشش 95 درصد خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین شهرهای 20 تا 50 هزار نفر
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به پوشش 95 درصدی خدمات سلامت برای 15 میلیون حاشیه نشین و شهرهای 20 تا 50 هزار نفر، گفت: ارائه خدمات سطح یک بهداشتی در طرح تحول بهداشت به حاشیه نشینان و سکونتگاه های غیر رسمی در سه فاز برای حاشیه نشینان، شهرهای بین 20 تا 50 هزار نفر جمعیت و شهرهای بالای 50 هزار نفر تدوین شده است.

راه اندازی نظام ارجاع برای 23 میلیون روستایی
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اقدام بی نظیری که امسال در خصوص بهداشت دهان و دندان انجام شده است، گفت: اقدامات انجام شده در بخش بهداشت دهان و دندان انقلابی در این عرصه محسوب می شود، و با کمک از دانش، تخصص و تجربه کارشناسان و کاردانان بهداشت دهان و دندان و بازسازی و تربیت نیروهای میانی در حوزه بهداشت دهان و دندان که در شبکه بهداشت حضور دارند، این وضعیت سروسامان پیدا خواهد کرد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده