ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اتحادیه جهانی کشتی در پی تغییرات بنیادین

اتحادیه جهانی کشتی در پی تغییرات بنیادین

ایرنا/ اتحادیه جهانی کشتی بعد از برگزاری المپیک 2012 لندن برای تداوم حضور در بازی های المپیک و توسعه این رشته، تغییرات گسترده ای را آغاز کرد.
کمیته بین المللی المپیک در مجمع عمومی این کمیته که در سپتامبر 2013 (شهریور) در بوینس آیرس آرژانتین برگزار شد، حضور کشتی همراه با رشته هایی همچون اسکواش، بیس بال و سافت بال را در بازیهای المپیک به رای گذاشت که به لطف رایزنی های گسترده از سوی مقامات عالیرتبه برخی کشورهای صاحب نفوذ همچون روسیه، ژاپن، کانادا و سایر کشورها، کشتی در دو دوره المپیک (2016 ریو و 2020 توکیو) ماندگار شد.
کمیته بین المللی المپیک اعتقاد دارد که کشتی آنطور که باید و شاید در سراسر جهان توسعه نیافته و به معنی دیگر فراگیر نیست و از تماشاگران کمتری نسبت به رشته ای مانند بیس بال و سافت بال برخوردار است.
این نظر کمیته بین المللی المپیک فارغ از همه علاقمندی ایرانی ها به کشتی درست است، چرا که وقتی مسابقات قهرمانی جهان و یا المپیک را نگاه می کنیم، توزیع مدال های کشتی محدود به تعداد بسیار کمی از کشورهای جهان مانند شوروی سابق، روسیه، کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی سابق مانند جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، ارمنستان، بلاروس، اوکراین، مغولستان، قرقیزستان و کشورهایی همچون کره جنوبی، آمریکا، ژاپن، کوبا و.. است.
در همین راستا بعد از المپیک 2012، مارتینتی رییس سابق فیلا بعد از سالها حکومت بر کشتی جهان، جای خود را به نناد لالوویچ صربستانی داد تا او با ایجاد اصلاحات و تغییر قوانین و بسط و گسترش آن، خطر حذف این رشته از المپیک را برای کشورهای کشتی خیز از جمله ایران برای همیشه از بین ببرد.
بسط و همه گیر شدن کشتی، افزایش بینندگان تلویزیونی، زیباتر و جذاب تر شدن مسابقات کشتی، تغییر قوانین، تغییر رنگ تشک ها، تغییر در برگزاری مسابقات و سایر موارد به طور جدی در دستور کار اتحادیه جهانی کشتی قرار گرفت.
تغییر قوانین امتیازدهی، در نظر گرفتن امتیاز مجموع برای کل مسابقه، حذف یک امتیازی چرخش روی دستان، حذف امتیاز به هل دادن حریف به خارج از تشک و اخطار به کشتی گیرانی که با حرکات غیر ورزشی سعی در کسب امتیاز دارند و سایر موارد سبب شده که کشتی بسیار زیباتر و با فنون مختلفی همراه باشد.
از دیگر اقدامات اتحادیه جهانی که نقش پررنگ تری در فراگیرتر شدن کشتی در سطح کشورهای جهان دارد، تحت پوشش قراردادن کشتی های سنتی کشورهای مختلف در جهان که تعداد آنها به بیش از 70 کشتی می رسد، است که به نظر می رسد کشورهای دارنده کشتی سنتی اگر بتوانند اقدامات جدی برای توسعه آن انجام دهند حتی شانس راهیابی آن به المپیک نیز وجود خواهد داشت. در این بین کشتی پهلوانی ایران با قرن ها قدمت در صورت حمایت همه جانبه در ایران شانس آنرا دارد تا به عنوان یک رشته اصیل ایرانی که در ریشه در فرهنگ و مذهب ایرانیان دارد، وارد المپیک شود.
در همین راستا نشست کمیته اجرایی اتحادیه جهانی کشتی ماه دسامبر 2015 (دی - آذر 94) در شهر سوچی روسیه برگزار می شود که موضوع آن ایجاد برخی اصلاحات در تقویم و کل سیستم رقابت های کشتی است.
به طور کلی این جلسه در مورد ادامه تلاش ها برای حفظ همیشگی کشتی در المپیک و ایجاد اصلاحات لازم برای حضور در المپیک 2020 برگزار می شود.
کمیته بین المللی المپیک IOC حضور کشتی در المپیک 2024 را منوط به اقدامات موثر آن دانسته که دوباره کشتی باید با چند رشته دیگر برای حضور در المپیک مبارزه کند.
بدون شک حذف کشتی از المپیک، در وهله اول به ضرر ایران است چرا که کشتی آزاد و فرنگی از المپیک 1948 لندن در کنار وزنه برداری، تنها رشته های مدال آور کاروان ایران بودند که برای کاروان ایران مدال آوری کرده اند.
البته در سال های اخیر نیز رشته تکواندو در زمره رشته های مدال آور المپیکی ایران قرار گرفته و هر چند نباید از قدرت احسان حدادی نایب قهرمان المپیک 2012 لندن در رشته پرتاب دیسک غافل شد.
از المپیک 1948 لندن که به اولین حضور تیم ملی کشتی آزاد ایران در المپیک باز می گردد تا بحال 32 مدال از سوی آزادکاران در میادین المپیک بدست آمده است که شامل 5 مدال طلا 12 نقره و 15 برنز می شود.
همچنین در رشته فرنگی تابحال 5 مدال شامل 3 طلا، یک نقره و یک برنز بدست آمده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده