ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات دیپلماسی قایق‌ها

گزیده‌ای از اخبار مطبوعات/ دیپلماسی قایق‌ها

آخرین خبر/ گزیده‌ای از مهمترین رویدادها و اخبار مطبوعات در روز دو شنبه به شرح زیر می باشد.

اعتماد- این روزنامه در گزارشی با عنوان «دیپلماسی قایق‌ها» با اشاره به ماجرای توقیف دو فروند شناور رزمی امریکا در‌آب‌های ایران وآزاد ساری انها نوشت: روزی که با هراسی سنگین از تنشی جدید بین ایران و امریکا آغاز شده بود، با رونمایی از فصل جدیدی از نتایج امیدبخش تلاش‌های دیپلماتیک به پایان رسید. گو اینکه این تلاش ٢١ ساعته خود مرحله‌ای بود برای قوام بیشتر حاصل آن مذاکرات ٢١ ماهه هسته‌ای. کری و ظریف یک بار دیگر با هم مذاکره کردند و یک بار دیگر به موفقیت رسیدند. همانطور که از پیام ظریف و کری بعد از اتفاقات روزچهارشنبه می‌شد بالیدن دوباره آنها را به نتیجه تازه‌ترین «تلاش دیپلماتیک»شان فهمید.هر چه بود این‌بار هم دیپلماسی در قلب خونین‌ترین منطقه جهان، میان دو مخالف سر سخت صحنه جهانی، توانست نشان دهد که هنوز هم بهترین جایگزین درگیری‌های سخت است.

قانون- این روزنامه در گزارشی با عنوان «بانک ها و بابک ها» به موضوع فساد اقتصادی پرداخت و نوشت:آیا زمان آن نرسیده تا عزمی (در سطوح بالای حکومتی و حاکمیتی) جزم شود تا با اصلاح ساختاری نظام بانکی و کشیدن نقاب از رخ مسببان نابسامانی‌های حوزه پولی و مالی و کشاندن‌شان به پای میز محاکمه‌، هم خاطیان را به سبب کرده‌ها و ناکرده‌های ناحق‌شان مواخذه کرد و هم نظمی به این نظام(!) بانکی بخشید؟ شاید بتوان ریشه این مسامحه‌کاری‌ها و تن به تغییر و اصلاح ندادن‌ها را در این واقعیت یافت که؛ «بابک‌ها»ی بسیاری در پس پرده «بانک‌ها» جا خوش کرده‌اند و به یُمن ساختار و بافتار آن، مکنت و شوکتی (هر چند پوشالی) دست‌و‌پا کرده‌اند و تا آن هنگام که دَرِ نظام بانکی (به روال گذشته و به منوال جاری) بر همان پاشنه(عدم شفافیت و نظارت) بچرخد، هویت شطرنجی و ارتزاق نامشروع‌شان، زیر ماسک نظام بانکداری اسلامی خدمت‌رسان(!)، همچنان مستدام خواهد ماند .»

کیهان-این روزنامه درخبری با عنوان «چند می‌گیری علیه ایران شلتاق کنی؟!» نوشت: «یک روزنامه انگلیسی فاش کرد شلتاق دیپلماتیک اخیر دولت سودان علیه ایران به خاطر دریافت رشوه از عربستان بوده است.روزنامه گاردین نوشت: وعده حمایت‌های مالی از سوی عربستان به سودان سبب شد تا خارطوم اعلام کند به دنبال تنش‌های ایجاد شده پس از اعدام شیخ نمر توسط آل‌سعود روابط‌ اش را با تهران قطع خواهد کرد.

آرمان- این روزنامه در گفت و گویی با سیدمحمد غروی عضو جامعه مدرسین قم با عنوان «نشست محفلی درقم علیه‌هاشمی و لاریجانی!» به نقل از وی نوشت: «قم از جهاتی مهم‌ترین استان کشور محسوب می‌شود چه آن‌که استارت انقلاب اسلامی در این خطه کشورمان زده شد و چه اینکه مهم‌ترین تصمیمات کشور در قم اتخاذ می‌شود و اکنون انتخابات‌های اسفندماه دارای اهمیت زیادی برای ملت و نگاه‌های زیادی به این استان دوخته شده است. در عین حال شنیده شده که تندروها قائل به این اهمیت نیستند و با برگزاری جلسه و دعوت از نیروهای شناخته‌شده ارزشی سعی در تخریب نیروهای دلسوز کشور مانند علی لاریجانی و آیت‌ا... هاشمی دارند؛ به عنوان نمونه مطرح می‌کنند که علی لاریجانی مورد تایید مراجع وعلمای قم نیست که بیشتر به یک شوخی شباهت دارد. درباره آیت‌ا... هاشمی هم اظهاراتی اینچنین دارند و شایعات و کدهای اطلاعاتی اشتباهی از او بیان می‌کنند تا اذهان را نسبت به این یاور امام و رهبری تخریب کنند»

جوان- این روزنامه درگزارش با عنوان «صعود بورس در مدار پایان تحریم» نوشت: «بورس تهران در معاملات آخرین روز هفته، بیشترین افزایش خود را در نیمه دوم سال تجربه کرد و با تشدید روند صعودی قیمت، تقاضا و همچنین رشد 675 واحدی شاخص کل، به استقبال هفته آینده رفت، این در حالی است که خبر لغو تحریم‌های ناعادلانه غربی درروز جمعه و همچنین دستگیری و رهاسازی تفنگداران امریکایی توسط سپاه پاسداران در آب‌های خلیج فارس از جمله مهم‌ترین اخبار روز گذشته در فضای عمومی کشور و بازار بورس بود که در بازار به طرز قابل ملاحظه‌ای هیجان مثبت ایجاد کرد.

ایران-این روزنامه دریادداشتی با عنوان «نمادی ازهمکاری نهاد نظامی و دیپلماسی» درتحلیل عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دردستگیری ملوانان آمریکایی نوشت: طبیعی است وظیفه نیروی دریایی سپاه که حراست از آب های سرزمینی ایران در خلیج فارس را عهده دار است، باید با دقت و وسواس نظامی انجام گیرد و این وظایف در تعامل با مراجع ذیصلاح سیاسی و امنیت ملی کشور و همکاری و هماهنگی کامل با دولت به گونه ای صورت گیرد که ضمن نمایش قدرت ایران، کوچک ترین زیانی به منافع ملی وارد نکند و اختلافی با دولت را به نمایش نگذارد. این همان کار بایسته ای بود که نیروی دریایی سپاه با اقتدار انجام داد.

آرمان-این روزنامه در یادداشتی با عنوان «زبان نرم و اقدام قاطع» به تمجید از برخورد دیپلماتیک مسئولان کشورمان در برخورد با ملوانان آمریکایی پرداخت .

شرق –این روزنامه در مطلبی با عنوان « نمایش تعقل در ماجرای شناورهای آمریکا» نوشت:حالا که موضوع فیصله یافته، می توان نگاه عمیق تری به آن انداخت. در بررسی کلی این ماجرا می توان به چند نکته اساسی اشاره کرد. این نکات زمانی ارزش و اهمیت بیشتری می یابند که کل این ماجرا را با حادثه کم و بیش مشابهی که در دوران دولت اول محمود احمدی نژاد درباره ملوانان انگلیسی اتفاق افتاد، مقایسه کنیم. نخستین نکته هشیاری و سرعت عمل نیروی دریایی سپاه پاسداران در خلیج فارس است. دوم رفتار مسئولانه و سعه صدر سپاه در این ماجرا بود. این نیروی نظامی کشورمان نشان داد به هیچ روی، تمایلی به بهره برداری سیاسی و تبلیغاتی از این ماجرا ندارد.این در حالی است که کم نبودند جریانات و چهره هایی که بدشان نمی آمد از چنین ماجراهایی بهره برداری سیاسی علیه آمریکا یا حداقل دولت یازدهم کنند.

سیاست روز- این روزنامه در مطلبی با عنوان «مدافعان مقتدر» به تحلیل رویداد توقیف دو فروند شناور رزمی امریکا در‌آب‌های ایران وآزاد ساری انها اختصاص داشت.
کیهان-این روزنامه درگزارش یک خود با عنوان «آمریکا تست کرد /سپاه زهرچشم گرفت» هم به ماجرای ورود دو قایق نظامی آمریکا به آب های سرزمینی ایران در خلیج فارس اختصاص داشت ونوشت:ورود تفنگداران آمریکایی آن هم در شرایطی که چند روز دیگر برجام به احتمال زیاد اجرایی خواهد شد این گمانه را در افکار عمومی و رسانه های بین المللی ایجاد کرد که آمریکا به دنبال تست واکنش ایران است و بازداشت تفنگداران متجاوز آمریکایی نشان داد که جمهوری اسلامی در حفاظت و حراست از امنیت ملی و تمامیت ارضی و آب های سرزمینی خود تعارف نداشته و قاطعانه برخورد می کند. به نوشته کیهان، پاسخ قاطعانه ایران به متجاوزین، شیخ نشین های خلیج فارس را که این روزها به دنبال نشان دادن نمایش مقابل ایران هستند را به این نتیجه خواهد رساند که آنها عددی محسوب نمی شوند و ایران پدرخوانده این شیخ نشین ها را تحقیر کرده است. بازداشت تفنگداران آمریکایی در شرایطی صورت گرفت که اوباما رئیس جمهور آمریکا در نطق سالیانه خود گفته بود که هیچ کس جرات برخورد و یا حمله به آمریکا را ندارد و دستگیری ملوانان آمریکایی آن هم همزمان با نطق اوباما به گفته سناتور تام کاتن آمریکا را تحقیر کرد.

تجارت- این روزنامه درگفت و گو با کارشناسان از احتمال قوی ورود خودروسازان آمریکایی در ایران پس از برجام خبر داد و نوشت: هرچند قرار است تولیدات شورولت از مبدأ کره جنوبی صورت گیرد اما برخی معتقدند که شورولت یک شرکت آمریکایی است و در هر کشوری تولید شود، سودش نصیب آمریکایی خواهد شد.پیش از این مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم اعلام کرده اند که هیچ مانعی برای حضور خودروسازان آمریکایی و شراکت آنها با گروه های خودروسازی داخلی برای دوره پس از تحریم ها وجود ندارد.

جوان- این روزنامه به نقل از روزنامه «واشنگتن پست» در تحلیلی در زمینه انگیزه های دولت روحانی در اقدام به پر کردن قلب رآکتور اراک، نوشت: رفع تحریم ها موجب تقویت قابل توجه سیاسی برای «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران قبل از انتخابات ماه فوریه(اسفند 1394) می شود.جوان همچنین با استناد به گزارشی از روزنامه «یو اس ای تودی» مدعی بر طرف نشدن مشکل های اقتصادی ایران پس از لغو تحریم ها شد و افزود: به رغم آنکه اوایل هفته آینده تحریم های امریکا علیه ایران رفع می شود اما بانک ها و تاجران خارجی هنوز نمی دانند که وزارت خزانه داری امریکا در چه زمینه هایی به آنها مجوز تعامل با ایران را می دهد.

آرمان– این روزنامه در مطلبی با عنوان« نشست محفلی در قم علیه هاشمی و لاریجانی! »نوشت: با توجه به اتخاذ مهم ترین تصمیمات کشور در قم و اهمیت انتخابات اسفندماه برای ملت، نگاه های زیادی به این استان دوخته شده است. در عین حال شنیده شده که تندروها قائل به این اهمیت نبوده و با برگزاری جلسه و دعوت ازنیروهای شناخته شده ارزشی سعی درتخریب نیروهای دلسوز کشور مانند علی لاریجانی و آیت ا... هاشمی دارند.

جوان - باراک اوباما رئیس جمهوری امریکا در آخرین نطق سالانه اش، بر خواسته خود برای برقراری عدالت اجتماعی در امریکا تأکید کرد و گفت: اقتصاد و ثروت امریکا دست عده ای خاص است.

جوان –این روزنامه درمطلبی با عنوان «دولت در کمین جرایم رانندگی!» ،نوشت: روز دوشنبه خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه «با تصویب هیئت دولت، جرایم تخلفات راهنمایی و رانندگی افزایش یافت که با اجرایی شدن این مصوبه و طی مراحل قانونی از این به بعد متخلفان با نرخ جدید، جریمه خواهند شد.» این خبر آنقدر مخاطب داشت که در کمتر از چند ساعت تمام جامعه از آن مطلع شوند.اما میزان جرایم و ارقامی که برای تخلفات اعلام شده، در مقابل امکانات و شرایطی که رانندگان در حال استفاده از آنها هستند کمی نامتعارف و به قول معروف «تند» است. البته این شائبه نیز در جامعه به وجود آمده است که دولت در حالت رکود بازار و پایین آمدن درآمدهایش از قبل فروش نفت و دیگر صادرات، سعی می کند به هر نحو ممکن از طریق مردم کسری بودجه اش را جبران کند.

اعتماد – این روزنامه در گزارشی با بررسی سهم کارت های اعتباری در ایجاد تقاضا در بازار نوشت : طرحی که قرار بود در فاز اول برای همه بازنشستگان، کارکنان دولت و معلمان اجرایی شود در نهایت تنها به پوشش یک میلیون نفر کاهش پیدا کرده است. سخن از طرح دریافت کارت اعتباری خرید کالاهای بادوام است؛ طرحی که نه تنها در تعداد نفرات تحت پوشش که در سقف وام‌دهی هم از اهداف اولیه خود فاصله قابل توجهی گرفته است.برآورد اولیه نشان می‌دهد اگر دریافت‌کنندگان تسهیلات برای نمونه تنها چهار قلم کالا مانند ماشین لباسشویی،اجاق گاز، تلویزیون و یخچال را انتخاب کنند، به‌طور متوسطسه میلیون و ۳۷۴ هزار قلم کالا قابل خرید خواهد بود.همچنین از متوسط قیمت این چهار قلم کالا نشان می‌دهد که متقاضی دریافت کارت اعتباری برای خرید اینها باید دست‌کم شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند.

شرق - علی مطهری نماینده تهران از امکان‌ناپذیربودن ائتلاف لاریجانی را با اصولگراهایی که او را با سنگ و مهر و کفش زده‌اند سخن گفت و حضور لاریجانی به‌صورت مستقل در انتخابات به‌عنوان هشداری برای اصولگرایان برشمرد .او گفت برخی‌ها فکر می‌کنند خودسرها برای دفاع از نظام لازم هستند و به‌همین‌دلیل از آنها حمایت می‌کنند.

کیهان - نحوه خارج کردن قلب رآکتور اراک بدون عقد قرارداد جدید نشان می‌دهد اجرای به هر قیمت توافق (برجام) جایگزین توافق به هر قیمت شده است!


[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده