ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میراث بین کورش و کمبوجیه چه گذشت؟

میراث/ بین کورش و کمبوجیه چه گذشت؟

جام جم/ بیش از 80 سال است باستان‌شناسان، تخت جمشید و محوطه‌های اطرافش را کاوش می‌کنند و هنوز نتوانسته‌اند پاسخ قانع‌کننده‌ای برای معماهای خود بیابند.

در دور تازه کاوش ها که توسط باستان شناسان ایرانی و ایتالیایی صورت می گیرد با کشف یک دروازه در سه کیلومتری تخت جمشید گره برخی از این رازها گشوده شده است. با دکتر علیرضا عسکری چاوردی، عضو هیات علمی بخش تاریخ و باستان شناسی دانشگاه شیرازکه سرپرستی هیأت کاوش ایرانی در تخت جمشید را به عهده دارد درباره ششمین فصل این کاوش ها گفت وگو کردیم.

ظاهرا این فصل از کاوش های تخت جمشید با یافته های مهمی همراه بوده است. این یافته ها دقیقا چه بود؟

کاوش های تخت جمشید در قالب برنامه پژوهشی مشترک باستان شناسان دانشگاه شیراز، پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و دانشگاه بولونیای ایتالیا به سرپرستی دکتر پی یر فرانچسکو کالیری، عضو هیات علمی بخش باستان شناسی این دانشگاه صورت می گیرد. در این فصل کاوش با کشف کتیبه بابلی مشخص شد که بنای موجود در ویرانه های تل آجری دروازه بوده است. در واقع متن کلمه بابلی حک شده در زمینه آجر لعابدار از دروازه نام برده است. در فصل پیش، بخش دیگری از همین کتیبه کشف شد که در آن کتیبه خط میخی فارسی باستان نیز از کلمه شارو به معنی شاه نام برده شده بود.

یعنی این کشف در خارج از تخت جمشید صورت گرفته است؟

یکی از مهم ترین بخش های واقع در حریم تخت جمشید، واقع در سه کیلومتری آن بخش شمال غربی تختگاه است که به مجموعه فیروزی معروف شده و مطالعات هیات باستان شناسی در سال های اخیر بر آن قسمت متمرکز شده است، جایی که امروزه ویرانه های بنایی معروف به تل آجری در آنجا کاوش می شود. ما همانند برخی محققان پیشین تصور می کنیم ناحیه باغ فیروزی به طور کامل بخشی از شهری بود که به اقامتگاه سلطنتی در تخت جمشید مرتبط بوده است.

چرا این بنا به تل آجری معروف شده است؟

بنای مکشوفه در قرن ششم قبل از میلاد بنا شده بود. این بنا پس از ویرانی، طی 25 قرن به تلی از آوار هزاران قطعه آجر تبدیل شده است. طی این سده ها، کتیبه هایی که در راهروی مرکزی این بنا وجود داشته فروریخته و در آوار ساختمان پراکنده شده است؛ بنابراین مهم ترین کشف در این فصل کاوش، شناخت همین آجر نبشته لعابدار به شمار می آید که کلمه دروازه در آن ذکر شده است.

کشف این دروازه از نظر تاریخی چه کمکی به فهم بهتر دوره هخامنشی می کند؟

با توجه به وجود 12 بنای باستانی دوره هخامنشی در این بخش از حریم تخت جمشید به احتمال زیاد به دلیل وجود مشابهت زیاد بین آجرهای لعابدار مکشوفه از بنای دروازه مکشوفه جدید با نقوش اسطوره های بین النهرین و به ویژه دروازه ایشتار در بابل بین النهرین به نظر می رسد این بخش از شهر پارسه در دوره های آغازین عصر هخامنشی به احتمال زیاد در دوره کورش بزرگ یا کمبوجیه بنا شده است. یعنی در امتداد محور بناهای تخت گوهر، کاخ ها و محوطه های باستانی همجوار آن و پردیس های محور ارتباطی تختگاه تخت جمشید، این بخش شهر پارسه دارای دروازه بوده است. در واقع با کشف این دروازه، خلأ تاریخی شهر پارسه به ویژه در دوره کورش (559-529 پ.م) و کمبوجیه (529-521 پ.م) پیش از به قدرت رسیدن داریوش در سال 521 پیش از میلاد روشن می شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده