ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چگونه خانه ای سالم داشته باشیم؟

چگونه خانه ای سالم داشته باشیم؟

برترین ها/ همهٔ ما در صدد داشتن خانه ای سالم هستیم محلی برای داشتن آرامش و رشد شخصی. کتاب خانهٔ سالم نوشتهٔ خانم جکی کراون، مطالب کاربردی و جالبی را ارائه کرده و سعی می‌کند با امکانات موجودی که همه در اختیار داریم خانه ای سالم تر و بهتری داشته باشیم.
مشخصه‌های یک خانهٔ سالم
• پاکی
هیچ چیز به اندازهٔ هوایی که تنفس می‌کنید اهمیت نخواهد داشت در حالی بیش از نیمی از وسایلی که در خانه‌ها استفاده می‌کنیم از مواد شیمیایی نظیر فرمالدیید، متانول، بنزن و دیگر مواد سمی تشکیل شده است. ارزانی و در دسترس بودن اشیایی که با این مواد ساخته شدند بر مواد طبیعی ارجحیت دارند. به هر صورت استفاده از تصفیه کنندهٔ هوا می‌تواند شما را از آلودگی‌های فضای داخلی نجات دهد. بنابراین بهترین راه حل این است که کیفیت هوا را افزایش دهیم تا مقدار سموم آورده شده به خانه‌ها را کاهش دهیم.
استفاده از پاچه‌های کتانی و لنین برای مبلمان و کوسن‌ها توصیه می‌شود. حتی هنگام تمیز کردن خانه از مواد شویندهٔ طبیعی مانند سرکه و آب لیمو استفاده کنیم.
رفع انباشتگی و حذف وسایل غیرقابل استفاده در خانه به سرعت گردش انرژی در مکان کمک می کندو به این ترتیب جریان هوای سالم تری تنفس می‌کنید. انباشتگی در لباس‌ها و یا در کتابخانه هوای داخل را راکد کرده و منجر به تجمع میکروب می‌شود.
• حفاظت از محیط زیست
خانهٔ سالم با محیط زیست مهربان است. برای گرمایش و سرمایش اقتصادی مکان، اتاق‌ها طوری طراحی شده‌اند که از ریتم طبیعی هوا بهره ببرند. تجهیزات و نورپردازی با توجه به مصرف بهینهٔ آن‌ها انتخاب شده و سیستم لوله کشی مجهز به ابزارهای مصرف بهینه می‌باشند.
مصرف گرایی در این خانه کمتر دیده شده و ساکنین سعی می‌کنند از وسایل طبیعی حتی دست دوم نیز استفاده کنند. کاغذ دیواری و کاغذهای آباژورها از مواد بازیافتی کاغذی هستند. ساکنین چنین خانه‌هایی با محافظت از منابع طبیعی به این درک می‌رسند که محل سکونتشان معنای خاصی پیدا کرده است. سادگی، هنرمندانه بودن و پاکی وسایل تزیینی ارزش این خانه‌ها را دو چندان کرده و اغلب اشیاء به کار رفته قیمتی و باارزش هستند.
• سادگی
زندگی در خانهٔ سالم آسان است. نیاز به اتاق اضافی نیست چون اتاق‌ها عاری از انباشتگی‌اند، مبلمان سنگین و پرده‌های ضخیم به کار نرفته است. همچنین فرش‌ها از الیاف طبیعی‌اند. سطوح نرم و سادهٔ این خانه‌ها گرد و خاک کمتری به خود می‌گیرد بنابراین آلرژی و حساسیت‌ها کاهش پیدا می‌کند. علاوه بر این مزایا، چنین خانه‌هایی دستاوردهای خوب روانشناسانه خواهند داشت. زندگی در یک مکان تمیز و عاری از انباشتگی، ذهن را آزاد می‌کند و روح آدمی را روشن تر.

توصیه‌هایی برای پاکیزگی بیشتر هوا
1. هوای اتاق‌ها را عوض کنید.
2. هواکش‌های مناسب در سرویس‌های بهداشتی و آشپزخانه تعبیه کنید.
3. فیلترهای وسایل گرمایش و سرمایش را تعویض کنید.
4. خرده آشغال‌های اجاق گاز و ... تمیز کرده و همیشه سعی در تمیز نگه داشتنش داشته باشید.
5. بیشتر از مواد طبیعی در مبلمان و ساختن بنای خود استفاده کنید.
6. پلاستیک‌ها و بطری‌های پلاستیکی را دور بیندازید.
7. سیستم آب خود را به ابزارهای بهینهٔ مصرف، مجهز کنید.
8. گل‌ها و گیاهانی در آب پرورش دهید به این که فقط از خاک استفاده کنید.
9. خانه را با محلول‌های طبیعی مانند ترکیب سرکه و جوش شیرین تمیز کنید.
10. ماشین چاپ گر و ... را از محیط نشیمن دور نگه دارید.
11. مصرف دخانیات را به حداقل برسانید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X