ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرانس پرس: افراط گرایان در یمن برای عربستان مشکل‌آفرین خواهند شد

فرانس پرس: افراط گرایان در یمن برای عربستان مشکل‌آفرین خواهند شد

واحد مرکزی خبر/ خبرگزاری فرانسه در گزارشی به قلم رنه سلامه از دبی نوشت تحلیلگران بر این عقیده هستند که افزایش فعالیتهای شاخه شبکه تروریستی القاعده در عدن ، دومین شهر بزرگ یمن، برای رهبران عربستان سعودی که تمام تلاش خود را بر روی جنگ با نیروهای انقلابی یمن متمرکز کرده و چشمان خود را به روی افراط گرایان و فعالیتهای آنها بسته اند، چالشی جدی محسوب می شود.

ابراهیم فریهات، کارشناس و تحلیلگر مرکز بروکینگز در دوحه می گوید: تصور نمی کنم که اولویت اصلی عربستان در یمن القاعده باشد. درست به همین علت است که القاعده فرصت رشد و توسعه پیدا کرده است.
بر هیچکس پوشیده نیست که از ماهها پیش عناصر القاعده در شهر عدن، بندر بزرگ جنوبی یمن که در بطن مناقشه مسلحانه این کشور قرار گرفته است، فعالیت می کنند.
این بندر مهم که مارس گذشته توسط نیروهای جنبش انصارالله یمن فتح شد در ماه ژوئیه به تصرف ائتلافی ناهمگونی از نیروهای سنی شامل جنگجویان طرفدار دولت، شبه نظامیان جدایی طلب جنوب ، اعضای قبایل این منطقه و همچنین عناصر افراط گرای گروههای مسلح درآمد. ائتلاف ضدانقلابی یمن از مارس گذشته به شدت تحت حمایت عربستان سعودی و امارات عربی متحده قرار دارد. عربستان سعودی و امارات عربی متحده پس از حملات هوایی شدید به مواضع نیروهای انصارالله، تابستان امسال حمایت های مستقیم زمینی از نیروهای ضدانقلابی یمن در شهر عدن و برخی دیگر از مناطق جنوبی یمن به عمل آوردند.
در چنین شرایطی بود که حضور و فعالیت اعضای شبکه القاعده در این منطقه بیش از پیش آشکار گشت. عناصر القاعده هفته پیش مقر کل پلیس سیاسی را در شهر عدن منفجر کردند. اعضای همین گروه اوایل ماه اوت با حمله به این مرکز پرونده های موجود در آن را تخریب کرده یا با خود برده بودند. به گفته منابع امنیتی یمن، ستیزه جویان القاعده در حال حاضر پنج ساختمان کلیدی از جمله مقر نیروی دریایی، سرویسهای اطلاعاتی و همچنین یک بیمارستان نظامی را در محله طواحی در غرب شهر عدن در اختیار دارند و در همین محله پنج ایست و بازرسی بر پا کرده اند. این تحولات که کارشناسان آنها را بسیار نگران کننده اما قابل پیش بینی توصیف کرده اند، در شرایطی در یمن اتفاق افتاده است که عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن همچنان در عربستان سعودی به سر می برد.
متیو گیدر، تحلیلگر سیاسی جهان عرب و استاد اسلام شناسی دانشگاه تولوز فرانسه، می گوید تحولات اخیر یمن نشان دهنده این واقعیت است که این کشور در مسیر تباهی قرار گرفته و به یک کشور ورشکسته تبدیل شده است . این کارشناس افزود: تحولات در یمن حتی از کنترل ائتلاف (ضدانقلاب) نیز خارج شده است و این نیرو امکانات و تجهیزات لازم را برای مبارزه با القاعده و یا دست کم حفاظت از مراکز و تاسیسات مهم یمن ندارد.
فریهات می گوید: قابل پیش بینی یود که شبکه القاعده که از مدتها پیش در جنوب یمن فعال است، به علت عقب نشینی نیروهای انقلابی و نبود امنیت در عدن، از این دوره انتقالی که در منطقه پیش آمده است، به بهترین شکل به نفع خود بهره برداری کند. با این حال این کارشناس مطمئن نیست که شرایط کنونی حاکم بر عدن تداوم پیدا کند چرا که به گفته وی از یک طرف القاعده از حمایت چندانی در میان ساکنان منطقه برخوردار نیست و از طرف دیگر این گروه افراط گرا توانایی خود را برای اداره مناطق تحت کنترل خود در درازمدت نشان نداده است.
از زمان مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن، شبکه القاعده و گروه افراط گرای داعش ( که اولین حملات خونین خود را در یمن در ماه مارس مرتکب شد) از ناامنی و آشفتگی اوضاع سیاسی و نظامی این کشور بهره برداری کردند. این دو گروه افراط گرای مسلح سنی به رغم این که ظاهرا با یکدیگر رقیب هستند، در خصومت نسبت به شیعیان که از نگاه آنان کافر هستند، مواضع مشترک دارند. گروه داعش در برخی مناطق یمن به ویژه صنعا و شهرهای شمالی این کشور که تحت کنترل نیروهای انقلابی یمن قرار دارد، خود را فعال نشان داده اند در حالی که شاخه القاعده در ماه آوریل با تصرف شهر مکلا، مرکز استان حضرموت، و همچنین آشکار کردن حضور خود
در بندر عدن در ماه اوت، تلاش کرده است برتری تاریخی خود را در جنوب یمن به اثبات برساند.
در ماههای اخیر کارشناسان از اتحاد میان القاعده و ائتلاف ضدانقلابی یمن خبر داده اند در حالی که خشونت و سنگدلی داعش که تا کنون چندبار غیرنظامیان یمنی را در مساجد شیعیان قربانی کرده است، باعث شده است تا برخی رقیب داعش یعنی القاعده را در میان گروههای افراط گرای مسلح سنی، یک گروه نسبتا قابل معاشرت بدانند.
متیو گیدر می گوید اطمینان دارد که پس از پیروزی احتمالی ائتلاف بر نیروهای انقلابی یمن ، نوبت به مقابله با القاعده و گروههای افراط گرای دیگر از جمله داعش که وحدت یمن و ثبات دولت این کشور را به خطر انداخته اند، خواهد رسید. اما این کارشناس درباره عاقبت کار اطمینان چندانی ندارد و در این خصوص با احتیاط سخن می گوید: مطمئن نیستم که سعودیها بتوانند با اتخاذ این راهبرد به موفقیت دست پیدا کنند.
فریهات نیز بر این عقیده است که عربستان سعودی که موفق شد شبکه القاعده را در سالهای دو هزار در خاک خود شکست دهد، در عدن نیز بر ضد این گروه وارد عمل خواهد شد. این کارشناس افزود شاید عربستان بتواند در شهر عدن به کار القاعده پایان دهد اما اینکار به معنای آن نیست که افراط گرایان در دیگر مناطق جنوب یمن نیز نبرد را باخته اند.
در هفته های اخیر شایعاتی درباره مداخله احتمالی نیروهای اماراتی که کنترل برخی تاسیسات راهبردی را در شهر عدن در دست دارند، منتشر شده است. هفته پیش مقامات ابوظبی اعلام کردند در پی یک عملیات اطلاعاتی که جزئیات آن فاش نشده است، یک گروگان انگلیسی را که از هجده ماه پیش در یمن اسیر القاعده بود، آزاد کرده اند.
القاعده در شبه جزیره عربستان از ادغام شاخه های یمنی و سعودی شبکه اسامه بن لادن، موسس القاعده، شکل گرفت. این گروه در ماه ژانویه مسئولیت حمله به دفتر تحریریه هفته نامه فکاهی شارلی ابدو را در پاریس بر عهده گرفت. مقامات آمریکا القاعده در شبه جزیره عرب را خطرناک ترین شاخه القاعده در جهان می دانند و با هواپیماهای بدون سرنشین خود پیوسته اعضا و سرکرده های این گروه را هدف قرار می دهند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده