ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مرحله دوم ترمیم گنبد طلایی حرم امام علی(ع) آغاز شد

مرحله دوم ترمیم گنبد طلایی حرم امام علی(ع) آغاز شد

ایرنا/ مرحله دوم نوسازی و ترمیم گنبد طلایی حرم شریف امام علی (ع) با مشارکت شرکت ایرانی کوثر و عتبه علوی، روز جمعه با حضور نمایندگان مرجعیت عالی شیعه و سایر مراجع عراق آغاز شد و رئیس عتبه علوی از پایان عملیات طلاکاری گنبد تا ماه های آینده خبر داد.

در مراسم ویژه افتتاح مرحله دوم عملیات ترمیم گنبد علوی، «سید نزار هاشم حبل المتین» رئیس عتبه علوی از پایان پروژه نوسازی و ترمیم گنبد علوی در ماه های آینده خبر داد و گفت این پروژه با همکاری عبته علوی و شرکت بهجت کوثر ایران ، نهادی که مسئولیت بازسازی عتبات مقدسه در عراق را عهده دار است، در حال انجام می باشد و مرحله اول آن بطور کامل پایان یافته است.
در جریان این پروژه، کلیه خشت های آسیب دیده گنبد و قطعات پس از ترمیم و بازسازی دوباره در جای خود نصب می شود.
این پروژه که از یک سال پیش شروع شده، شامل طلاکاری بخش بالایی گنبد علوی است که هر قطعه خشت طلای آن بین 12 تا 15 گرم طلای 24 عیار وزن دارد.
در مرحله اول، پنجره های گنبد طلایی حرم امام علی (ع) که تعداد آن 12 عدد است و دارای 2 هزار و 525 قطعه خشت طلاست ترمیم و نصب شده است.
به گفته مسئولان اجرای این پروژه، در مرحله دوم 9 هزار و 217 قطعه خشت طلای گنبد 5 متر و 20 سانتی متری علوی جدا شده و به کارگاه های در نظر گرفته ارسال می شود و بعد از ترمیم و بازسازی دوباره برای نصب بازگردانده می شود.
کل تعداد قطعات خشت طلای گنبد علوی بالغ بر 11 هزار و 742 قطعه است که جملگی شماره گذاری شده اند.
این قطعات پس از جدا شدن از روی گنبد به کارگاه طلاکاری عتبه مقدسه عباسی انتقال می یابد و پس از شست و شو، عملیات ترکیب و ترمیم ، برای نصب مجدد آماده می شود.
آخرین عملیات ترمیم گنبد علوی در سال های 69 تا 1970 میلادی قرن گذشته و با هزینه یک خیر انجام شده بود.
در مراسم افتتاح مرحله دوم این پروژه، علاوه بر نمایندگان مرجعیت عالی، شخصیت های دینی و اجتماعی و مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات نیز حضور داشتند.


مرحله دوم ترمیم گنبد طلایی حرم امام علی(ع) آغاز شد

مرحله دوم ترمیم گنبد طلایی حرم امام علی(ع) آغاز شد

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده