ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیت الله سبحانی: تاریخ وهابیت با خون ریزی و تکفیر همراه است

آیت الله سبحانی: تاریخ وهابیت با خون ریزی و تکفیر همراه است

ایرنا/ آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید گفت: وهابیت کتاب تاریخ نگاری دارند که بیان می کند که تاریخ وهابیت با خون ریزی و تکفیر همراه بوده است و اگر بتوانیم از کتب خود وهابیت استفاده کنیم آنها بهتر رسوا می شوند.

این مرجع تقلید عصر یکشنبه در دیدار با اعضای شورای علمی موسسه دارالاعلام لمدرسه اهل البیت(ع) اظهار داشت: در زمان طاغوت با مادی گرایان مقابله می کردیم؛ این افراد با نبوت و توحید سرجنگ داشتند، ولی امروز دشمنی که در میدان است و با اسلام و تشیع مبارزه می کند، پدیده وهابیت است.
وی گفت: گروه اخوان زاییده وهابیت است؛ سلفیت نیز از همین عقیده باطل هستند؛ امروز با پول قطر و عربستان و غیره کشورهای اسلامی را به خاک و خون می کشند.
آیت الله سبحانی ادامه داد: کلید مبارزه با این تفکر، مشخص شدن مساله شرک و توحید به خصوص در عبادت است؛ تمام اشکالات اینها این است که توحید در عبادت را به صورت بد معنی می کنند و هر تبرکی را عبادت می دانند.

وی افزود: در این راستا باید عبادت را به شکلی تعریف کنیم که جامع باشد و فعالیت های تبرکی ما در حرم های اهل بیت(ع) مصداق تکریم قلمداد شود و نه عبادت.
آیت الله سبحانی گفت: وهابیت تمام علل طبیعی را منکر هستند و می گویند این علل، علل مقارن است و منکر رابطه بین علل طبیعی و معلول هستند و به همین دلیل تبرک را حرام می دانند؛ یعنی اگر کسی بگوید که باران به واسطه تبخیر آب دریا تولید می شود از منظر وهابیت کفر گفته است.
وی بیان کرد: اصحاب پیامبر(ص) با چیزهایی برخورد می کردند که جسد و پیکر پیامبر به آن نخورده بود و به همین دلیل سخن وهابیت کاملا با عقیده مطروحه خود در این زمینه در تناقض است که می گویند هر تبرکی که پیکر پیامبر با آن تماس نداشته حرام است.
وی افزود: وهابیت در چند مساله خلاصه می شود، از جمله پایین آوردن مقام انبیا و اولیا، تحریم اعمال صالح برای میت و غیره؛ آنها استدلالات قرآنی را بیان می کنند که با هیچ مبنای تفسیری منطبق نیست.
این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: آنها اعتقاد دارند که چون برزخ بین میت و آخرت فاصله انداخته است، پس هیچ عملی از سوی ما به میت نمی رسد پس این کار درست نیست؛ استغفار ملائکه خودش مانع قبول این نظر است؛ در صحیح مسلم نیز آمده است که حج نیابتی برای میت درست است و اگر زکاتی بر گردن او باشد از سوی دیگران به او می رسد، پس دیگر کسی نمی تواند بگوید که برزخ مانع رسیدن اعمال است.
آیت الله سبحانی گفت: وهابیت می گوید که قرآن مانع انسان و دنیا است در حالی که قرآن بیان می کند که برزخ مانع رجوع ما به این دنیا است نه اینکه انسان به طور کامل ارتباطی با دنیا ندارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده