ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دیپلمات ایرانی: "برجام" به منزوی شدن رژیم صهیونیستی انجامید

دیپلمات ایرانی: "برجام" به منزوی شدن رژیم صهیونیستی انجامید

ایرنا/ «مسعود ادریسی» سفیر پیشین ایران در لبنان در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد انزوایی که ایران در سال های گذشته با آن روبرو بود، با توافق هسته یی بر طرف شد و اکنون در وضعیتی وارونه این رژیم صهیونیستی است که در انزوا قرار گرفته است؛ از این رو نمی توان انتظار داشت سفر اخیر نتانیاهو به واشنگتن بتواند تاثیر چندانی بر این وضعیت داشته باشد.

دوشنبه (هجدهم آبان ماه) «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا برای نخستین بار پس از توافق هسته یی ایران و گروه 1+5 در شهر واشنگتن با یکدیگر دیدار کردند.
اختلاف ها میان 2 طرف در مذاکرات هسته یی ایران و 1+5 به اوج خود رسید؛ اختلاف هایی که به گفته ی بسیاری از تحلیلگران طی دهه های گذشته بی سابقه بوده و همچنان نیز بر روابط اوباما و نتانیاهو سایه افکنده است به گونه یی که رییس جمهوری آمریکا پیش از دیدارش با نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد بر کسی پوشیده نیست که آقای نخست وزیر و من اختلاف نظری جدی در مورد این مساله ی خاص داریم.
سفر اخیر نتانیاهو به آمریکا و دیدارش با اوباما افزون بر تلاش برای ترمیم روابط، دربردارنده ی دستورکاری چون برونرفت رژیم صهیونیستی از چالش های داخلی است به ویژه که این رژیم در آستانه انتفاضه ی دیگری در سرزمین اشغالی فلسطین قرار دارد و بیش از پیش نیازمند پشتیبانی های همیشگی آمریکا است.
با توجه به اهمیت بررسی سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا و دستورهای کار و پیامدهای آن، گروه پژوهش و تحلیل خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با ادریسی به بحث و گفت وگو پرداخت.
سفیر پیشین ایران در لبنان مهم ترین هدف سفر نتانیاهو به آمریکا را بحث قرارداد تازه ی تسلیحاتی میان آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست که می تواند به افزایش توان نظامی این رژیم در منطقه کمک کند. همچنین، موضوع ارتباط آمریکا و ایران پس از برجام و تحولات اخیر خاورمیانه به ویژه بحران سوریه و نشست وین از مهم ترین موضوع های مطرح در این سفر است.
به گفته ی ادریسی، نیاز دولت های آمریکا به آرای لابی های صهیونیستی برای پیروزی در انتخابات باعث خواهد شد اوباما برای پیروزی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری در ماه های آتی تنش هایش با رژیم صهیونیستی را کم کند.

به نظر شما مهم ترین دستورکار سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا چیست؟
**ادریسی: همانگونه که نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیش از سفر اعلام کرده بود از مهم ترین هدف های این سفر خرید تجهیزات نظامی و تسلیحات به ارزش چند میلیارد دلار است. قرار بر این است که یک قرارداد تازه ی 10 ساله میان آمریکا و رژیم صهیونیستی بسته شود که ارزشی چند ده میلیارد دلاری دارد.
اگر بخواهیم این موضوع را به مسایل منطقه ارتباط دهیم، این تلاش ها نشان می دهد رژیم صهیونیستی به دنبال این است که خودش را هر چه بیشتر از نظر نظامی و تسلیحاتی تقویت کند و بتواند دست برتر را از لحاظ نظامی در منطقه داشته باشد.

چه موضوع هایی در دستور کار این سفر قرار گرفته است؟
**ادریسی: همان گونه که گفته شد، بحث قرارداد تازه ی تسلیحاتی میان رژیم صهیونیستی و آمریکا یکی از موضوع های اصلی در سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا است اما موضوع های دیگری نیز وجود دارد که دارای اهمیت بالایی برای رژیم صهیونیستی است. از جمله می توان به وضعیت تازه یی اشاره کرد که پس از برجام در منطقه به وجود آمده است.
در طول مذاکرات هسته یی ایران و گروه 1+5، رژیم صهیونیستی تلاش بسیاری برای شکست این گفت وگوها انجام داد و اختلاف های زیادی نیز در این زمینه میان مقام های رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا به وجود آمد اما دیدیم که مسوولان این رژیم موفق به تحمیل خواسته های خود بر دولت آمریکا نشدند.
در این زمینه باید گفت در حقیقت انزوایی را که ایران بر اثر موضوع هسته یی و عملکرد دولت های نهم و دهم در آن قرار گرفته بود، با توافق هسته ای بر طرف شد. اکنون وضعیت برعکس شده و الان این رژیم صهیونیستی است که در انزوا قرار گرفته است. این رژیم از این امر بسیار نگران است. به همین دلیل یکی از موارد مهم گفت وگوهای نتانیاهو و اوباما درباره ی توافق هسته یی با ایران و این مساله است که آمریکا توجه بیشتری به نظرهای رژیم صهیونیستی در نحوه ی ارتباط آمریکا با ایران داشته باشد.
موضوع دیگر، مسایل منطقه و به ویژه مساله ی سوریه است. با توجه به مذاکرات وین و دعوت از ایران برای شرکت در این مذاکرات، انزوای رژیم صهیونیستی بیشتر شده است. این امر موجب خشم بیشتر مقام های رژیم صهیونیستی شده است.

موضوع دیگری که اهمیت بالایی دارد، بحث تحولات اخیر در سرزمین اشغالی فلسطین و شروع انتفاضه ی سوم است. این مساله تا چه اندازه در سفر اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به آمریکا تاثیرگذار بوده است؟
**ادریسی: مساله ی فلسطین همواره یکی از موضوع های مهم در مناسبات دولت اوباما با رژیم صهیونیستی بوده است. البته به دلیل تحولات اخیر خاورمیانه موضوع فسطین کمی کم رنگ شده است.
دولت اوباما زمانی که روی کار آمد تلاش کرد مساله ی فلسطین را به نحوی حل و فصل کند اما گذر زمان مشخص کرد که دولت اوباما در این امر به موفقیتی دست نخواهد یافت چرا که رژیم صهیونیستی حاضر به دادن هیچ گونه امتیازی به مردم فلسطین نیست.
تحولات اخیر خاورمیانه نیز موجب شد مساله ی فلسطین تا اندازه یی در حاشیه قرار بگیرد اما شروع انتفاضه ی تازه در فلسطین و فشارهایی که در صحنه ی بین المللی بر رژیم صهیونیستی وارد می شود، باعث شده نتانیاهو برای یافتن راهکاری در این زمینه و کاستن از فشارها به آمریکا متوسل شود. البته با توجه به مواضع آمریکایی ها و صهیونیست ها در مساله ی فلسطین این امر فایده ی چندانی نخواهد داشت.

همان گونه که مشاوران اوباما و سخنگوی کاخ سفید اعلام کردند، در زمینه ی مساله فلسطین بحث تشکیل 2 دولت از دستورکار اوباما خارج شده است. با توجه به مسایلی که به آن اشاره کردید، به نظر شما راه حل تشکیل 2 دولت به کجا ختم خواهد شد؟
**ادریسی: دولت اوباما می داند که مساله ی تشکیل دولت فلسطینی به هیچ وجه مورد پذیرش رژیم صهیونیستی قرار نخواهد گرفت. بنابراین اوباما بر عکس سال های نخست روی کار آمدنش دیگر روی مساله ی تشکیل دولت فلسطینی مانور نمی دهد. در شرایط کنونی مساله ی تشکیل 2 دولت نه امکان پذیر است و نه رژیم صهیونیستی این مساله را خواهد پذیرفت.

با توجه به اختلاف های موجود میان نتانیاهو و اوباما، به نظر شما این سفر تا چه اندازه می تواند به نزدیکی دیدگاه های 2 طرف منجر شود؟
**ادریسی: در پاسخ به این پرسش باید گفت که شخصِ اوباما با سیاست های رژیم صهیونیستی، هم درباره ی ایران و هم در مساله ی فلسطین موافق نیست و اختلاف های موجود بین 2 طرف خیلی عمیق است. هرچند سفر اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی می تواند تا اندازه یی از بار این اختلاف ها بکاهد اما نمی توان در این زمینه زیاد خوش بین بود.

آینده ی روابط رژیم صهیونیستی و آمریکا را در زمان باقی مانده ی دولت اوباما چگونه ارزیابی می کنید؟
**ادریسی: همه ی دولت هایی که در آمریکا روی کار می آیند نیاز به کمک های مالی لابی های صهیونیستی دارند و هر چه به زمان انتخابات در آمریکا نزدیک تر می شویم این نیاز بیشتر می شود. طبیعی است که اوباما نیز به عنوان یک دموکرات برای پیروزی حزبش در انتخاباتِ پیش روی ریاست جمهوری سعی کند تنش هایش با رژیم صهیونیستی را کم کند و رای لابی صهیونیستی را به سمت حزب دموکرات سرازیر کند. بنابراین می توان انتظار داشت این اختلاف ها تا حدی در ماه های آینده کم تر شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X