ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افول بنگاه خبری الجزیره

افول بنگاه خبری الجزیره

خبرگزاری صدا و سیما/ بنگاه خبری الجزیره پس از تعطیلی دفاتر خود در ترکیه و بالکان ، چند شبکه دیگر خود را تعطیل می کند.

پایگاه خبری اینترنتی رأی الیوم اعلام کرد ، بنگاه خبری الجزیره در چارچوب سیاست کاهش هزینه‌ها و بازنگری در ساختار آماده می شود تا پس از شبکه «الجزیره - آمریکا» برخی دیگر از شبکه های وابسته به این بنگاه خبری را تعطیل کند. این پایگاه می افزاید : با شعار ریاضت اقتصادی که مرحله کنونی این شبکه است. ستاره‌های گوینده زن و مرد در بنگاه خبری الجزیره مادر [ در دوحه ] شاید بسیاری از امتیازاتی را که هم اکنون از آن برخوردارند از دست بدهند.

رأی الیوم نوشت از منابع دیپلماتیک موثق مطلع شده است ، بنگاه خبری الجزیره قطر با توجه به کاهش قیمتهای نفت و گاز به دو سوم قیمت قبلی، و در چارچوب راهبرد کاهش هزینه‌ها تصمیم گرفته است شبکه« الجزیره - آمریکا» که در سال 2013 میلادی راه اندازی شد را نیز تعطیل کند . این منابع گفتند الجزیره شبکه های خود را در ترکیه و بالکان بدون هیچ گونه جنجال رسانه‌ای تعطیل کرد و قرار است برخی شبکه های دیگر مانند شبکه « الجزیره مستند» را نیز تعطیل کند و از تعداد شبکه‌های ورزشی نیز که بیش از ده شبکه است بکاهد اما این کار را به یکباره انجام نخواهد داد.
مصطفی سواق مدیرکل شرکت « الجزیره » در یادداشت داخلی که خبرگزاری فرانسه محتوای آن را منتشر کرده اعلام کرده است تصمیم به تعطیلی الجزیره - آمریکا به این علت گرفته شده که این الگوی کاری با توجه به چالشهای اقتصادی در بازار رسانه های آمریکایی نمی تواند ادامه یابد.
رأی الیوم نوشت اما کارشناسان نیز معتقدند این شبکه با مشکلات مالی روبرو شده و به علت رقابت شدید نتوانسته است بر بازارهای آمریکا هیچ گونه تأثیر واقعی بگذارد.
بنگاه خبری الجزیره شبکه الجزیره- آمریکا را سه سال پیش از صاحب آن یعنی الگور معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری به مبلغ بیش از پانصد میلیون دلار در سال 2013 میلادی خریداری و حدود پانصد میلیون دلار دیگر در آن سرمایه گذاری و 850 کارمند استخدام کرد که دو برابر کارمندان شبکه عربی الجزیره مادر است و 12 دفتر در ایالتهای مهم آمریکا گشود.
شبکه الجزیره- آمریکا به سبب پوشش رسانه‌ای‌اش که از هنگام فعالیتش در سال 2013 میلادی هیچ گونه محبوبیتی به دست نیاورده با انتقادات شدیدی روبروست چرا که تعداد بینندگان آن در اوج بین 20 تا 40 هزار بیننده است.
کاهش قیمتهای نفت و گاز باعث شده است بیشتر کشورهای عرب خلیج [ فارس] به اقدامات ریاضتی گسترده‌ای روی بیاورند تا کسری شدید خود را در بودجه عمومی دولت جبران کنند که کاهش هزینه‌ها و لغو برخی یارانه کالاهای اساسی مانند سوخت ، آب و برق در صدر این تدابیر قرار دارد.
همچنین این کشورها مالیاتهایی را مانند مالیات بر ارزش افزوده برقرار کرده اند و عوارض برخی خدمات مانند تمدید مجوز خودروها ،‌تمدید گواهینامه خودروها و تمدید گذرنامه ها و موارد دیگر را افزایش داده اند.
درآمدهای نفتی قطر از نفت و گاز و سرمایه گذاریهای دیگر سالانه صد میلیارد دلار کاهش یافته است. قطر از کنار این درآمدها صندوق سرمایه گذاری حاکمیتی با سرمایه بیش از 250 میلیارد دلار ایجاد کرده بود . این رقم با توجه به این مطلب که تعداد شهروندان قطر بیشتر از 300 هزار نفر نیستند ، رقم بسیار بزرگی است.
مازاد شدید مالی قطر و بلندپروازیهای این کشور برای رهبری باعث شد در زمینه های رسانه‌ای به ایفای نقش منطقه‌ای گسترده ای روی بیاورد و تعدادی شبکه‌های تلویزیونی ، روزنامه ، مجلات و پایگاههای متعدد خبری در داخل و خارج قطر تأسیس کند علاوه بر آن از گروههای مخالف سوری و همچنین از اخوان المسلمین و جنبش حماس حمایت کند.
برخی گزارشهای خبری اواخر تابستان گذشته منتشر شد مبنی بر اینکه به خدمات 1500 کارمند، افراد فنی و خبری شبکه الجزیره در دوحه قطر پایان داده شده است و عملا حدود 500 نفر از آنان اخراج شده اند و از این اقدام با جنجال گسترده رسانه ای تمجید شد.
یکی از خبرنگارانی که به تازگی به خدماتش در شبکه بین المللی الجزیره پایان داده شده است به رأی الیوم پس از بازگشت خودش و خانواده اش به لندن گفت :« کار بازنگری در ساختار شبکه الجزیره هم اکنون به صورت کاملا محرمانه انجام می شود و شاید اوایل مارس آینده این بازنگری به پایان برسد و با توجه به توصیه های آن نیز به بسیاری از خدمات پایان داده خواهد شد و همچنین بسیاری از امتیازات بزرگ کارمندان ارشد الجزیره مانند پرداخت حقوقهای زیاد و امثال آن لغو خواهد شد.»
یکی از کارمندان ارشد و آگاه به امور شبکه الجزیره به رأی الیوم گفت این شبکه از « فربه بودن» یا به عبارت بهتر از تعداد زیاد کارمندان رنج می برد و مدیریت مصمم است که با توجه به کاهش درآمدهای نفتی به سرعت و هرچه زودتر به این وضع پایان دهد .
گفتنی است همه شبکه های بنگاه خبری الجزیره به استثنای شبکه های ورزشی دارای کد به علت کمی تبلیغات بر حمایت دولت متکی است و همین باعث شده است سالانه چندین میلیارد دلار برای خزانه دولت هزینه داشته باشد.
پرسشی که هم اکنون در محافل رسانه‌ای پس از تعطیلی کانال« الجزیره- آمریکا» مطرح است آن است که آیا تدابیر ریاضت اقتصادی بر شبکه اصلی الجزیره نیز تأثیر خواهد گذاشت؟
منبعی که با رأی الیوم سخن گفت، تأکید کرد تصمیمات مربوط به بازنگری در ساختار در حق همه شبکه ها به اجرا گذاشته خواهد شد و هیچ شبکه ای ازجمله الجزیره مادر مستثنی نخواهد شد.
این منبع گفت نقش رهبری قطر به ویژه در ارتباط با مسائل منطقه ای و بین المللی در مرحله بازنگری است.
وی بدون آنکه به جزئیات بیشتری اشاره کند گفت این نقش شاید « بسیار آرامتر» شود.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده