ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خواندن فعالیت مغز بیمار قبل جراحی برای تعیین دقیق‌تر دوز داروی بیهوشی

خواندن فعالیت مغز بیمار قبل جراحی برای تعیین دقیق‌تر دوز داروی بیهوشی

ایرنا/ محققان می گویند: خواندن فعالیت مغز بیمار قبل از عمل جراحی به پزشکان کمک می کند که دوز دقیق تری از داروی بیهوشی را اعمال کنند.
تعیین دقیق تر دوز داروی بیهوشی با خواندن فعالیت مغزبیمارقبل ازعمل جراحی
 هم اکنون وزن بدن یک بیمار عامل اصلی در تعیین دوز داروی بیهوشی است.
اما براساس نتایج مطالعه ای که در دانشگاه کمبریج انجام شده است، افراد دارای سطوح بالایی از اتصال مغزی، به دوز بیشتری داوری بیهوشی نیاز دارند.
این موضوع می تواند به پزشکان کمک کنند تا دوز دقیق داروی بیهوشی را که بیمار برای بیهوش شدن به آن نیاز دارد، تعیین کنند.
این مطالعه که درمجله PLOS Computational Biology منتشر شده است، چگونگی تغییرسیگنال های الکتریکی مغز را در20 داوطلب سالم بررسی کردند؛ محققان این افراد را با یک داروی بیهوشی رایج به نام پروپوفول (Propofol) بیهوش کردند.
محققان از این افراد خواستند تا در حین بیهوش شدن با شنیدن صداهای مختلف، دکمه های مختلفی را فشار دهند.
همچنین محققان مشاهده کردند که بعد از اینکه حداکثر دوز این داروی بیهوشی اعمال شد، هنوز برخی از این بیماران دکمه هایی را فشار می دادند اما بقیه بیهوش بودند.
محققان متوجه شدند، اتصال میان مناطق مغز در افرادی که هنوز هوشیار بودند، بسیار عمیق تر بود.
همچنین زمانی که محققان فعالیت مغز این افراد را در حین بیداری بررسی می کردند متوجه اختلافات مشابه شدند.
دکتر سریواس چنو از بخش علوم اعصاب بالینی دانشگاه کمبریج که ریاست این مطالعه را برعهده داشت، می گوید: افرادی که فعالیت شبکه مغزی آنها بیشتر است، به داروی بیهوشی بیشتری برای بیهوش شدن نیاز دارند.
با این حال محققان متذکر شدند که اتصال مغز معیاری برای قدرت مغزی نیست، زیرا فعالیت اتصال مغز روز به روز و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و می تواند به مقدار قهوه ای که فرد نوشیده است و میزان خواب وی، بستگی داشته باشد.
با این حال این مطالعه هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد و به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.
از سوی دیگر اعمال بسیار زیاد داروی بیهوشی عوارض جانبی از جمله حملات قلبی و سکته مغزی به دنبال دارد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X